Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

HİPERTANSİYON(HT), ÖNEMİ VE ÖNLENMESİ

Merhaba arkadaşlar, önemli bir sağlık sorununu ele almak istedim. Çünkü HT önlenebilir ölüm sebepleri arasında ilk sıradadır ve yaşla birlikte sıklığı artar. Kendiniz ve sevdikleniz için okumanızı öneririm.
Hipertansiyon (HT) Tanımı
: Kalp ve/veya damar fonksiyonlarının bozulması sonucu beyin, göz, kalp ve böbrek gibi hedef organlarda hasara yol açan hastalıktır. Kısaca kan basıncı yüksekliğidir.
Ne zaman şüphelenelim?
HT hiç belirti vermeyebilir. Genelde ilk etkilenen organda kendisini gösterir.
Beyin: Şiddetli baş dönmesi, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, beyin kanaması...
Göz: Bulanık görme, çift görme, görme kaybı, kanama...
Kalp: Göğüs ağrısı, nefes darlığı,kalp krizi...
Böbrek: idrar miktarında artma veya azalma, geceleri idrara çıkma, idrar renginde koyulaşma, ödem...
Farkındalık: Hastane veya eczaneye gidince ilgili kişilerden tansiyonunuzu ölçmesini isteyiniz. Zaten kısa bi işlemdir. Erken teşhis hayat kurtarır, unutmayalım :)
Eğer HT tanısı almışsınız ve yukardaki belirtilerden en az biri sizde varsa yoğurt , sarımsak gibi uygulamaları tavsiye etmiyorum , acil bi durum varsa 112 ye ulaşın, yoksa kendi ilacınızı kullanın.
HT yaşam tarzı değişiklikleri ile önlenebilir
1-Tuz kısıtlaması
Genel olarak tuzu fazla tüketen bi toplumuz, o yüzden mümkün olduğunca azaltalim
2-Sağlıklı beslenme: Doğal olup sizi rahatsız etmediği sürece abartmadan her şeyi yiyebilirsiniz :) Ben de bazen kendi diyetimde kaçamak yapıyorum , size şunu bunu yemeyin demeyeceğim buna kırmızı et ve tereyağı da dahil(ki bunlar faydalı besinlerdir, afiyetle yiyiniz )
3-Egzersiz: Bu konuda daha ziyade kardiyo önerilir. Tempolu yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme...
4-Sigara ve alkolü minimalize ediniz
5-Stres yöntemi konusunda ustalaşın
. Bunun faydasını daima görürsünüz.
Genel kültür ve bilinçlendirme amacıyla yazdım. Umarım faydalı olmuştur. Sağlıcakla kalın.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8