Alfaloji Forum

Sitemize hoş geldiniz.

Hipertrofi Nasıl Yapılır?

Hipertofi sadece kası yırtıp büyütmekten ibaret değildir Bu yüzden işin içine farklı şeyler girecek.

Bu başlıkta anlatacaklarım:
-Kas üzerindeki gerilim
-Metabolik stres
-Hücre şişmesi
-Kas hasarı

Kas üzerindeki gerilim

Kasa yüklediğimiz anlık zorlama, stres olayıdır. Olay sadece pump olsaydı lastikle de mükemmel hipertrofi olurdu. Bu yüzden kasa anlık zorlanacağı bir stres ve büyümesi için bir sebep gereklidir.

Metabolik stres

Burada kasa anlık stres yerine yüksek tekrar bandında ilk tekrarların kolay geçtiği bir set ile laktik asit, yanma, kan-sıvı birikimi ve kas yorgunluğundan oluşan bir stres söz konusu. Gerilim stresi ile Metabolik stres birbirini nerdeyse eşit miktarda destekler.

Hücre şişmesi

Kas içi sıvı depolanması, glikojen depolarının dolması, Yukarıdaki metabolik stres sebebiyle hücrelerin kendisinden daha az yoğun bir ortamdaki sıvıyı içine alıp şişmesi vs.

Kas hasarı

Gerilim ve metabolik stress sonucunda oluşan hasar. Mekanik gerilim kasta anlık yüksek zorlanma ile daha çok hasar versede metabolik stresin de hasara katkısı vardır.

Hipertrofinin izahını yaptığıma göre antrenman tekniklerine geçeceğim artık. Önümüzde 2-3 konu daha kaldı. Sonrasında örnek bir iki programlama gösterir emekliye ayrılırım :) İyi okumalar..

Mesela 4x12 yapıyoruz ağırlığı seçerken her sette failureye gidecek ağırlığı mı seçmek lazım?

Ek :
Hipertrofi vücutta kas içeren çoğu yapıda olabilir
Örneğin futbolcular çok koşu yaptıkları için kalp kasları hipertroye uğrar ve vücutta ejeksiyon fraksiyonu(kanın kalpten vücuda atım oranı) stabil olduğu için kalp hızı sayısı bir stres yokken 50,60 bandında düşük olabilir.
Hipertrofi için her zaman denge makuldür. Eğer çizgili kas için bu geçerli olacaksa beslenme desteği veya protein tozu alınabilir. Ancak streroid alınmamasını öneririm Çünkü steroid metabolik yolakları inhibe eder. Uzun süreli kullanımda kemik kırıklarına kortizol yüksekliğine cushinge Sarkomlara ve yazabileceğim ancak uzatmak istemediğim onlarca zarara neden olabilir

bilgilendirme için teşekkürler

Ek :
Hipertrofi vücutta kas içeren çoğu yapıda olabilir
Örneğin futbolcular çok koşu yaptıkları için kalp kasları hipertroye uğrar ve vücutta ejeksiyon fraksiyonu(kanın kalpten vücuda atım oranı) stabil olduğu için kalp hızı sayısı bir stres yokken 50,60 bandında düşük olabilir.
Hipertrofi için her zaman denge makuldür. Eğer çizgili kas için bu geçerli olacaksa beslenme desteği veya protein tozu alınabilir. Ancak streroid alınmamasını öneririm Çünkü steroid metabolik yolakları inhibe eder. Uzun süreli kullanımda kemik kırıklarına kortizol yüksekliğine cushinge Sarkomlara ve yazabileceğim ancak uzatmak istemediğim onlarca zarara neden olabilir

bilgilendirme için teşekkürler
Yani onlarda hipertrofiden sayılır. Ben spor konusundan bilinçli ağırlık idmanlarının nasıl kas yaptığını açıkladım. Streoid olayı bayağı uzun olay. Şu an bazı doktorlar testosteron eksikliği olan hastalara 100mg belki az veya fazla sürekli olacak şekilde reçete dahi ediyor. Doğal seviyenin çok üstüne çıkmadığın zaman bir sıkıntı olmuyor. Eksikliği olmadığı zaman doğal dengeleri bozuyor ama anlattığım şekilde bpzuk olanı eski haline getirmek için kullanılabilir bir şey. Onun dışında bazı sporlarda fazla riske atılmayacak şekilde 500-1500mg kadar çıkıyorlar kontrol altında kişi sporculukla işi bitince hayatında devam edebiliyor. Fakat ülkemizde bilinçsiz şekilde yüksek dozlar alınıyor. Ben gelişim yavaşladıkça azar azar arttırılmasını tavsiye ediyorum. Fakat adamlad başlangıç kürü olarak pro seviyediki dozları alıyorlar. Me olimpiya falan zaten artık fantezi öleceğini düşünerek alıyorlar o dozları.

Testesteron testleri ücretli mi?
Her gün kalkıyorsa bir sıkıntın yoktur. Testler falan sporculara öneriyorum. O adamlar en ufak şeyden bile sıralamada yükselebiliyorlar her şeye önem vermeliler. Sigara alkol tüketmemek. Sağlıklı beslnenme spor ve uykuyla bayağı yükselir bir sıkıntın yoksa Varsa eğer cahil olmayan iyi bir doktara git.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8