Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

ihtimali sifir olan bir seyin olmamasi uzerine dusuncelerim.

bunu curutecek veya destekleyecek bir bilimsel arastirma var mi bilmiyorum. bilim adina bildigimiz her seyin yanlis olma olasiligi da bulundugu icin cok da onemli degil saniyorum. cidden bu olabilir mi sizce? bugune kadar yapilan butun bilimsel arastirmalar yalanmis aslinda. bildigimiz her seyin zitti gercekmis.

bu olabilir. her sey olabilir. kliseye girmek istemiyorum ama ciddi ciddi evrenimiz bir oyun dahi olabilir. ihtimali sifir olan bir dusunce yok.

bunu ilk farkettigimde varolus uzerinden gidiyordum. iste tanri yok, simulasyondayiz, makarna canavari vs. daha sonra biraz kucuk dusunmeye basladim. aslinda evlatlik olabilirim veya bir milyon insanin hayatini kurtarmis olabilirim. geceleri mahallemdeki cakil taslarini cimbizla toplayan biri de olabilirim.

bunlar belki de sizin umursamadan gececeginiz dusunceler ama bir suredir benim aklimi kurcaliyor. ihtimali ne kadar dusuk olursa olsun gerceklesebilecek tonla sey var ve bu beni garip duygularin icine sokuyor.

konunun uzerinde daha fazla durunca sunu dusunmeye basladim: olasiligi dusuk ama asla sifir olmayan bu seylerden kaci gerceklesti?

ben evlatligim. yillarca beraber yasadigim ailemle genetik olarak bir bagim yok. bilim adina bildigimiz her sey yanlis. bir sekilde hep yanlis sonuclara ulastik. hatta birileri kasitli olarak yanlis ulastirdi.

bunun ardindan gelen dusunce su: ihtimali sifir olan seyin olmamasi hayatimizi tamamen anlamsiz yapar mi?

bir cok insan hayatini bagli oldugu degerler uzerine kurdugu icin o yoldan yazacagim. simdi onem verdiginiz degerlerinizi aklinizdan gecirin. vataniniz, dininiz, aileniz, arkadaslariniz... ardindan o degerlerin yalan veya kandirmaca olma ihtimalini. akliniza geliyorsa daha kotulerini dusunun.

iste o dusunduklerinizin hepsi gercek olabilir.

bu ihtimallerin var olmasi hayatimizi anlamsizlastiran bir sey olabilir. acikcasi bilmiyorum.

Dostum yazını adam akıllı okumadım ama içeriğini tahmin edebiliyorum forumdaki herkese söylüyorum herhangi bir şey üzerinde çok fazla düşünmeyin beyler çok fazla düşününce artık kafayı yemeye başlıyorsunuz

yalniz veya depresyonda degilim arkadaslar. hatta hayatimin en iyi noktasindayim su siralar. sadece dusunmeyi ve bunlar uzerine yazmayi seviyorum.

Dostum bilinmezlik çok tehlikelidir, insanı insanlıktan çıkartacak şeyler düşündürür. Bunları sorgulaman güzel aklını ve mantığını kullanabiliyorsun en azından ama fazla kaptırma kendini benim için tek bir gerçek var; ÖLÜM.

Bu triplere girdim ve giren çok gördüm genelde insanlar depresyonda giriyor değilim demişsin. Şunu söylemek istiyorum çoğu yaptığın şey sorgulama değil gerçekten kafayı yeme cümleleri gibi. Mesela öğretilen her şeyin tersi gerçekmiş bu doğru bir sorgulama değil bu boş bir sorgulama. Einstein bile ölmeden önce bazı şeyleri bilmek istiyordu ve ondan sonra gelenler onun katkılarıyla bulabildiler. Ortada bir birikim var bilimsel ve felsefi birikim yani git bilim oku felsefe oku şimdiye kadarki düşünceleri öğren daha sonra ekstra sorgulama yapacaksan yap veya o konular üzerine sen de düşün. Komplo teorileri sorgulama değildir.

Edit: Önemsiz.

Son düzenleme:
Dostum bilinmezlik çok tehlikelidir, insanı insanlıktan çıkartacak şeyler düşündürür. Bunları sorgulaman güzel aklını ve mantığını kullanabiliyorsun en azından ama fazla kaptırma kendini benim için tek bir gerçek var; ÖLÜM.
anliyorum.
Bu triplere girdim ve giren çok gördüm genelde insanlar depresyonda giriyor değilim demişsin. Şunu söylemek istiyorum çoğu yaptığın şey sorgulama değil gerçekten kafayı yeme cümleleri gibi. Mesela öğretilen her şeyin tersi gerçekmiş bu doğru bir sorgulama değil bu boş bir sorgulama. Einstein bile ölmeden önce bazı şeyleri bilmek istiyordu ve ondan sonra gelenler onun katkılarıyla bulabildiler. Ortada bir birikim var bilimsel ve felsefi birikim yani git bilim oku felsefe oku şimdiye kadarki düşünceleri öğren daha sonra ekstra sorgulama yapacaksan yap veya o konular üzerine sen de düşün. Komplo teorileri sorgulama değildir.
Kankacım benim eski hallerim de olduğum gibi aynı yazdıkların. Fakat emin ol ki filozofların dönemin de değilsen bu kadar düşünmek akıl kârı değil.
Seni ancak depresyona sokar bu yalnızlık.
Ben de çok yalnız bir hayat yaşıyorum. Hatta yaşadığım yer de tanıdığım bir kaç kişi dışında kimse yok. ( Onlarla da görüşmüyorum )
Yalnızlıktan insan ne yapacağını şaşar. Çünkü başka yapacak şey bulamaz.
Büyük depresyonlara girerdim ben zamanın da. Öyle hafifsenecek değil!
Gerçekten kafayı yerdim bazı konular da.
Gruptakiler de sosyalleş, gız arkadaş yap vs derlerdi.
Ben senin aşıl yaşamını bilmiyorum fakat eğer ki öyle değilsen; sosyalleş ve gerçekten git bir kız bul. ( Yoksa )
Bunları düşünmenin kimseye kârı yok.
Hadi bir arkadaşınlasındır ya da yalnızsındır bir sokakta siğara içerken oturduğun yer de, ya da eve giderken keyfine düşünmek mükemmel haz verir de.
Oturup bunları düşünmek akıllıca değil.
Sorunlarına gelirsekte;
Aile, din, arkadaş vs.. Her şeyin bir yalandan ibaret olduğunu düşünürsem; gerçekten hayat bana bomboş bir yer olarak gelir.
Tamamen umutlarımı yitirmiş ve hayatı sorumsuz, taşşağına göre sürdüren birisi haline getirirdi.
Bomboş hissederdim kendimi.
Fakat ailen var.
dinin var.
yaşadığın bir dünya var.
Her şey var!
Gerçek!
Dünyanın bir simülasyon olması imkansız.
Bunca güzel ve akla sığmayan kainatın, evrenin bir simülasyondan ibaret olması; gerçekten boş kafaların bulacağı bir düşüncedir.
Her şeye rağmen ben de bu boş konuları konuşmayı severim.
Konuşmak istersen özelden sohbet ederiz.
anliyorum.

Evren senden cevap istemez, gerçekliği kavrayamayız. Tek gerçek zamanın ilerlediğidir.
Bunları düşünmek tamamen vakit kaybından ibaret; düşünmeyi bırak ve aksiyon al.

1559 yılında doğmuş olsaydın muhtemelen şöyle bir şey derdin. "Dünya, dünya algılarımız, vücudumuz bunların gerçek olduğunu kanıtlayamazsınız ikna oldunuz mu? Olmadıysanız güzel olduysanız daha da güzel çünkü ikna olarak ikna edilmiş bir varlık olduğunuzu kanıtlardınız. Bir şey düşünürseniz bir hiç olamazsınız Hatta bir şeyin bir hiç olduğunu düşünseniz bile bir hiç olamazsınız. Ne düşünürseniz düşünün düşünen bir varlıksınız. Düşünüyorsunuz o halde varsınız. " Yanlış zamanda doğarak ünlü bir filozof olmayı kaçırmışda olabilirsin. Sonuç olarak hiç bişey %0 değil ha? Ne yapacaksın doğarken yanlış zamanı da seçmiş olabilirsin. Ne kadar gerçeklik dediğimiz kavram göreceli de olsa böyle düşüncelere kapılmak zararlı olabilir. Şahsen gerçeklik dediğimiz şey birgün yok olsa... Hatta dur bi senaryo canlandıralım.
Gökyüzünde devasa bir yüz belirir ve der "Aptal insanlar bunca zaman bizim kobayımızdınız. Aferin aferin sayenizde elde ettiğimiz verilerle medeniyetimizin dahada geliştireceğiz. Bizimle kıyaslanınca hayvandan kalır yanınız yok. Bütün hayalleriniz, umutlarınız, gelişiminiz, matematiğiniz, felsefeniz, herşey sahte. Herşey 1, 0,1-0 (çift durum) dan ibaretti. Dünyanızı 3 gün sonra sileceğiz artık ihtiyacımız yok. " deseler de ben yemeye, içmeye devam ederdim. Sonuç olarak elimden bişey gelmiyor değil mi? O halde bunları düşünerek niye 3 günümü zehir edeyim. Umarım yazılarım kafanın içindeki karanlık odaları meşela ışığıyla aydınlatırmış gibi aydınlatmıştır. Kendine iyi bak, herşey zihninde olup biter. 😎

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8