Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

İlişkilerde bağlanmamak için ne yapmalıyım?

Merhaba arkdaslar ben ilişkilerde kolay bağlanan ve çok zor unuttan biriyim böyle olmak beni çok derinden yaralıyor tavsiyeleriniz nelerdir?

Bunun tek sebebi başka alternatiflerinin olmamasıdır. Kendine farklı alternatifler yaratmalısın. Sadece sevgili anlamında değil normal arkadaşlık olarak alternatiflerin olmalı.
Kızdan ayrıldığında "ulan ben şimdi kimle takılacağım" diye düşünmemelisin. "Kızdan ayrıldık ama neyse Ayşe var, Zeynep var" diyebilmelisin.
Bunun da tek yolu sevgiliyken başka kızlarla görüşmeyi kesmemek. Yeni arkadaşlıklar edinmek. Farklı ortamlara girmek.
Ne kadar çok alternatifin olursa o kadar kaybetme korkun az olur.
Ayrıca sen bunu dert ettiğin için daha çok kafaya takıyorsun. Dikkat ettim birkaç mesajdır hep aynı şeyden bahsediyorsun.
Kızı kaybetmekten korkarak davrandıkça zaten kaybedersin. İnsanı aslında bir yerden sonra inançları kontrol eder.
Donarak ölen adamın hikayesini duymuşsundur belki duymamışsındır bilindik bir hikaye ama yine de atıyorum buraya:

Nick isminde güçlü, sağlıklı bir işçi, manevra sahasında çalışmaktadır. Arkadaşlarıyla ilişkisi iyi ve işini de gayet iyi yapan güvenilir bir insandır. Ne var ki, kötümser biri, her şeyin kötüsünü bekler ve başına kötü şeyler geleceğinden korkmaktadır.
Bir yaz günü, tren isçileri, ustabaşının doğum günü nedeniyle bir saat önceden serbest bırakılırlar. Tamir için gelmiş olan ve manevra alanında bulunan bir soğutucu vagonun içine giren Nick, yanlışlıkla içeriden kapıyı kapatır; yanlışlıkla kendini soğutucu vagona kilitler.

Diğer işçiler Nick’in kendilerinden önce çıktığını düşünürler. Nick kapıyı tekmeler, bağırır, ama kimse duymaz, duyanlar da bu tür seslerin sürekli geldiği bir ortamda olduğu için pek kulak vermezler. Nick burada donarak öleceğinden korkmaya başlar. “Eğer buradan çıkmazsam, burada kaskatı donacağım” diye düşünmeye baslar.

İçeride yarısı yırtılmış bir karton kutunun içine girer. Titremeye başlar. Eline geçirdiği bir kağıda karısına ve ailesine son düşündüklerini yazar:

”Çok soğuk, bedenim hissizleşmeye başladı. Bir uyuyabilsem! Bunlar benim son sözlerim olabilir.

Ertesi günü soğutucu vagonun kapısını açan işçiler, Nick’in donmuş bedenini bulurlar. Üzerinde yapılan otopsi, onun donarak öldüğünü göstermektedir. Fakat bu olayı olağanüstü yapan, soğutucu vagonun soğutma motorunun bozuk ve çalışmıyor olmasıdır. Vagonun içindeki ısı 18 derecedir ve vagonda da yeterince temiz hava vardır.

Nick donarak öleceğine inandığı için donarak ölmüştür.

Demem o ki onsuz yapamayacağına kendini inandırırsan onsuz yapamazsın. Ona bağlandığını düşünürsen ona bağlanırsın. Bana kalırsa tek problemin önemsiz mevzular üzerine aşırı kafa yoruyor olman.

Son olarak Tabak Çevirme olayıyla alakalı şu yazıyı oku: Tabak Teorisi - Plate Theory

Son düzenleme:
1- Hayat amacın,
2- Sosyal Çevren, (aranan bir insan olmak)
3- Hobilerin, İş-Okul Hayatın

Eğer ki bu üçünü hayatında başarabilirsen bu durumdan etkilenme diye bir şey olmaz

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8