Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

İngilizce ile ilgili bir sürü kaynak

Çok güzel yazı teşekkürler. Çok hızlı gelişen dünyada İngilizce bile yetmiyor artık. Duolingo cidden başlangıç gibi bir şey. Ama başlangıç için öneririm kesinlikle.

İngilizce cidden önemli. Lise 2'ye kadar am is are bilmezdim, yazılımla uğraştığım için kendimi zorlayıp öğrendim. Şimdi geriye dönüp baktığımda eskiden nasıl yaşıyormuşum diyorum.

Benim tavsiyem ve öğrendiğim metod; temel gramer, kelimeleri öğrendikten sonra ingilizce altyazıyla önce basit çizgifilmler izlemek. Anlamadığın yerde türkçe altyazısından bakmak. Sonra yavaş yavaş daha komplike diziler filmler izleyerek cidden iyi gelişiyor. Anlamadığınız her cümleyi araştıracaksınız. Böyle yapa yapa ezber yapmadan bir süre sonra kafanıza kazınıyor. Şu an bildiğim kelimelerin %90'ını bir kağıda yazmamışımdır ezberlemek için mesela.

Dediğim gibi herkesin öğrenim yöntemi aynı değil ama kaynaklar aynı. Dedim ya filmlerden dizilerden öğrendiğiniz kelimeleri unutmazsınız diye o senin olay işte. Ama mesela bana 3 4 kelime öğrenmek için bir sezon dizi izlemek vakit kaybı geliyor. O yüzden bilinçli ezberlemeye karar verdim.
E yani herkesin yöntemi farklıdır. Ama belli bir seviyeden sonra türkçe-ingilizce sözlük kullanılmasını pek tavsiye etmem. İngilizce düşünmeyi engelliyor. Kelimeyi duyunca direkt aklınıza özü değil Türkçesi geliyor. İngilizce-İngilizce sözlük kullanmak daha yararlı olur İngilizce düşünmek açısından.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8