Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

İngilizce Öğrenmeye Başlayın - Tavsiyelerim

Katılım
21 Kasım 2018
Mesajlar
329
Tepkime puanı
476
Şehir
Tokat
Merhaba,
Ben sınava YDT bölümünden hazırlanıyorum ve İngilizce becerilerimi nasıl geliştirdim biraz bahsetmek isterim.
Benim de İngilizce seviyem çok iyi değil ama Yabancı Dil Sınavında yetecek düzeyde.

Öncelikle, İngilizce neden önemli?

Diyelim ki yazılıma merakınız var ve yapay zekâ hakkında araştırma yapmak istiyorsunuz. İngilizce bilmediğiniz için Vikipedi'ye girdiniz ve karşınıza şu makale çıktı:


İngilizce bilseydiniz, Wikipedia'ya girip şu makaleyi okuyabilecektiniz:


Sizce hangisini okuyan birisi yapay zekâ hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilir?

Diyelim ki edebiyata ilginiz var. 2020 Nobel Edebiyat Ödülü kazananı Louise Glück'ün şiirlerini okumak istiyorsunuz. Yazarın Türkçeye çevrilmiş bir kitabı piyasada yok. İngilizce biliyorsanız yazarın şiirlerinin çevrilmesini beklemenize gerek yok.

Peki nasıl başlayacağız?

Dil beceresi dört kısma ayrılır: Okuma, yazma, konuşma ve dinleme

Bu dört beceriyi aynı anda ilerlemeye çalışacağız fakat belli bir seviyeye gelmedikçe konuşma ve dinleme olaylarına pek girmeyeceğiz.

İlk olarak temelleri öğrenmek için Duolingo uygulamasını öneririm. Temelleri atmak için gayet güzel bir uygulama. Duolingo ile belli bir seviyeye geldikten sonra BBC Learning English sitesini ve Duolingo uygulamasını birlikte kullanacağız. BBC Learning English sitesinde seviyenize göre grammar dersleri var, okuma metinleri var, dinleme parçaları vs. var. Duolingo ve BBC Learning English ile belli bir seviyeye geldikten sonra diğer kısımlara gelebiliriz. Ayrıca, WOA gibi sitelerin de İngilizce öğrenmeye yönelik ücretsiz dersleri var

Grammar konusunu az çok öğrendikten sonra okuma, dinleme olaylarına az çok girebiliriz

Netflix veya Amazon Prime'da izlediğiniz dizileri hem orijinal diliyle hem de in İngilizce altyazı ile izleyin. Dinlediğiniz yabancı şarkıların sözlerini çevirmeye çalışın az çok. BBC News, Guardian gibi sitelerden haberler okuyun, bilmediğiniz kalıpları, kelimeleri mutlaka not edin.

Dinleme için ise Luke's English Podcasts diye bir seri var, Spotify'dan ücretsiz erişebilirsiniz. Yine aynı şekilde BBC Learning English sitesinden dinleme alistirmalari yapabilirsiniz

Konuşma için ise Tandem gibi dil değişim uygulamalarından yabancı kişilerle pratik yapabilirsiniz hem yabancı hatun da düşürebilirsiniz. Elsa Speak uygulaması ile tellafuzunuzu geliştirebilirsiniz. Konuşma için bol bol pratik ve öz güven lazım

Bu şekilde birkaç ayda orta seviyeye gelebilirsiniz. Daha ilerletmek için ise grammar kitapları şart. Ben sınava hazırlandığım için benim kullandığım grammar kitaplarını size oneremem ama araştırirsaniz en iyi kitapları bulabilirsiniz.

Grammar pek önemli değil diyen arkadaşlar var ama grammar konusunda iyi olmadığınız sürece ortalama hatta B1 seviyesinden daha ileriye gidemezsiniz.

Amazon gibi sitelerde çok ucuza B1 seviyesi İngilizce hikâye kitapları var, onları öneririm; Frankenstein, The Little Prince gibi kitaplar var. O kitaplar İngilizce seviyesini geliştirmek isteyenler için derleniyor. Daha ilerisi için Oxford Library Bookworm serisini öneririm

Kelime bilgisi çok önemli. Bunun için ise yeni öğreneceğiniz kelimeleri cümle içinde görmeniz lazım bunun için seviyenize göre kitaplar falan okumanız lazım mesela BBC Learning English sitesindeki okuma metinleri de bunun için iyidir. Bilmediğiniz kelimeleri not defterine de yazabilirsiniz ama önemli olan cümle içinde girmek. Vocabulary kitapları da edinebilirsiniz.

Son olarak, grammar bilginiz olmadan basit cümleleri anlamaktan, kurmaktan öteye giremezsiniz. BBC Learning English sitesinden bu temelleri attıktan sonra YouTube'da Özer Kiraz'in videolarını izleyebilirsiniz, Cambridge Dictionary sitesinden dilgisi kısmını kullanabilirsiniz sonra da dediğim gibi grammar kitabı edinin. En önemli grammar konuları:

Tenses
Conjuctions
Passive Voice
Modals
Relative Clause vs.

Bol bol İngilizce okuma yapmayı ihmal etmeyin. Günde en az iki tane İngilizce haber/makale vs. okuyun

Sorularınızı ve eklemek istediklerinizi yazabilirsiniz
 
Brom çok ince bir noktaya değinmişsin bu her konu için geçerli. Kripto PA alanında tr kaynak yok ulan ing bi baktım cennet. Yabancı dil bilmeyen 10-0 geride başlar her konuda. Öğrenin artık şunu abi.

Verdiğin bilgiler altın değerinde yol haritası olarak kullanacağım emeğin için teşekkürler
 
Ayrıca dinleme becerisi için voscreen öneririm.Belirli bı seviyeye getirir sizi.Zaten hangi seviyede olduğunuzu seçerek çalışmalar yapabiliyosunuz.Uygulamanın mantığı;size kısa film, dizi ,video sahneleri veriyor ve o sahnede söylenileni anlamanızı istiyor.Daha ileri seviyelerde ise direkt duyduğun cümleyi değil de aynı anlamda başka bir cümle bulmanı sağlıyor.
 
YDS nin setleri de var onları da öneririm teori de güzel öğretiyor pratikte de iş tabi bize düşüyor.
 
Busuu ve elevator gibi appler var. Android kullanicisiysaniz premium mod apk ile muhtesem sekilde gelisirsiniz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst