Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Intermittent Fasting(if, aralıklı oruç)

Değerli forum üyeleri karantina altındayken çoğumuz sıkıntıdan 2-3 saatte bir dolabı açarken bulmuşuzdur kendimizi. Bu duygusal yemeyi önlemek için gayet güzel bir uygulama var, if.

Bu if denen şey şöyle çalışıyor. Vücudunuza yemek için 4 6 8 isteğinize göre bir saat belirliyor ve bu saatler dışında kalori içeren hiçbir şey yiyip içmiyorsunuz.

Bu uygulamanın çeşitleri var 16:8 20:4 OMAD(one meal a day) gibi.
En sık yapılan 16:8 olan çünkü uygulaması çok basit sadece kahvaltıyı es geçiyorsunuz ve 12-18 arası yiyeceğiniz ne varsa, tabi abartmadan, yiyorsunuz. Saatleri değiştirebilirsiniz, isterseniz 17:7 yapın isterseniz 22-2 yapın tamamen esnek. Tek şart belirlenen saatler dışında hiçbir şey yememek.
Bu uygulama sağlıklı kalmanızı sağlayacaktır.

Bunu uygulayanlarin çoğu kilolu insanlar ve gayette en rahat kilo verme yolu.(if subreddit'ine bakabilirsiniz başarı öyküleri için)
Mantığı da basit aslında, vücut 12 veya 14 saat açlıktan sonra insülin salgılamamaya başlıyor ve yağ yakım moduna geçiyor. Bu sayede yediklerinizi de kolayca yakmış oluyorsunuz.

Ben bunun OMAD versiyonunu 1 ay denedim gayet rahattı hiç sıkıntı yaşamadım. Ama yeterli besini alamadığımı düşündüğüm için bıraktım ve şuan 13-18 arası yiyorum. Hem disiplin açısından yememenizi sağlıyor hem de 3 öğün yerine 2 öğün yemiş oluyosunuz.

İf uygularken çay şekersiz olmak kaydıyla serbest çünkü kalorisi yok aynı şekilde sade kahve de.

Kafanıza takılan bir şey olursa cevaplarım mutlaka.

Değerli forum üyeleri karantina altındayken çoğumuz sıkıntıdan 2-3 saatte bir dolabı açarken bulmuşuzdur kendimizi. Bu duygusal yemeyi önlemek için gayet güzel bir uygulama var, if.

Bu if denen şey şöyle çalışıyor. Vücudunuza yemek için 4 6 8 isteğinize göre bir saat belirliyor ve bu saatler dışında kalori içeren hiçbir şey yiyip içmiyorsunuz.

Bu uygulamanın çeşitleri var 16:8 20:4 OMAD(one meal a day) gibi.
En sık yapılan 16:8 olan çünkü uygulaması çok basit sadece kahvaltıyı es geçiyorsunuz ve 12-18 arası yiyeceğiniz ne varsa, tabi abartmadan, yiyorsunuz. Saatleri değiştirebilirsiniz, isterseniz 17:7 yapın isterseniz 22-2 yapın tamamen esnek. Tek şart belirlenen saatler dışında hiçbir şey yememek.
Bu uygulama sağlıklı kalmanızı sağlayacaktır.

Bunu uygulayanlarin çoğu kilolu insanlar ve gayette en rahat kilo verme yolu.(if subreddit'ine bakabilirsiniz başarı öyküleri için)
Mantığı da basit aslında, vücut 12 veya 14 saat açlıktan sonra insülin salgılamamaya başlıyor ve yağ yakım moduna geçiyor. Bu sayede yediklerinizi de kolayca yakmış oluyorsunuz.

Ben bunun OMAD versiyonunu 1 ay denedim gayet rahattı hiç sıkıntı yaşamadım. Ama yeterli besini alamadığımı düşündüğüm için bıraktım ve şuan 13-18 arası yiyorum. Hem disiplin açısından yememenizi sağlıyor hem de 3 öğün yerine 2 öğün yemiş oluyosunuz.

İf uygularken çay şekersiz olmak kaydıyla serbest çünkü kalorisi yok aynı şekilde sade kahve de.

Kafanıza takılan bir şey olursa cevaplarım mutlaka.
Dostum kahvaltıyı es geçtikten sonra 16 saat kalori almadan geçirdikten sonraki saatler yemek yemeliyiz mi?

Aynen 16:8 yapıyosan eğer 16 saat aç kaldıktan sonra 8 saat içinde istediğini yiyebilirsin abartmamak şartıyla tabi yoksa bi anlamı kalmaz.

Burada yapılan en büyük yanlış "ulan nasıl olsa 16 saat aç kalacağız" diyerek hamburgere, pizzaya, hamur işlerine abanmak.

Bu tarz yiyecekleri haftada 1-2 defa yiyebilirsiniz elbette ama hemen her gün bunu yapmak sağlıksız ve aralıklı orucun işlevine aykırı.

Karantina döneminde bende başladım yaklaşık 1 ay oluyor yapalı hem 3 kg verdim hem de kendimi daha iyi hissediyorum.

Ben akşamları erken yattığım için benim yemek saatlerim 10:00 ile 18:00 arasında. Sabah kalktığımda yeşil çay ya da sade filtre kahve ile başlıyorum. Hafif bir kardiyo daha sonra greyfurt suyu içerim.(Aç karnına çay, kahve, greyfurt suyu herkese iyi gelmeyebilir önce bir doktora danışmalısınız, zaten bu aralıklı oruca başlamadan önce kesin doktorunuza bir sorun.)

Kahvaltıda 2 dilim çavdar ekmeği, yumurta (bazen haşlanmış, bazen sahanda), bol tereyağ ve bal, yeşil zeytin, domates, salatalık ve bol roka-maydanoz.(Tabi bazı günler sucuk, patates kızartması, simit vb kaçamaklar yapıyorum)

Akşam yemeğine kadar aralarda bol su. Birer fincan yeşil çay ve sade kahve daha. Yeşilçayın yanında badem, ceviz, fındık. Kahvenin yanında bitter çikolata. Meyve yemeye özellikle dikkat ediyorum.

Akşam yemeğine de 5 gibi oturuyorum. Haftada 3 gün sebze, 2 gün tavuk-kırmızı et, 2 gün balık ağırlıklı takılıyorum.(Bazı akşamlar kaçamaklar oluyor tabi hamburger, pizza, kebap, pide vs)

18:00 sonrası da içersem 1-2 bardak siyah çay, 1 sade soda, bol su ardından uyku zamanı.

Bu şekilde bir ritüel oluşturdum ve gayet memnunum. Pandemi sonrası işe başladığımda da saatleri güncelleyip devam etmeye çalışacağım. 12:00-20:00 gibi yapabilirim.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8