Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

İrritabl Bağırsak Sendromu

Dostlar selam bugün size 2 yıldır hayatımın anasını siken bir hastalıktan ve çözüm yolarından bahsedeceğim.

Öncelikle bir siteden alıntı yaptığım hastalığın ne olduğunu anlatan yazıyı okuyun.

En sık görülen sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Bu hastalıkta barsaklarda yapısal bozukluk, iltihabi ya da tümöral bir durum söz konusu değildir. Barsakların çalışmasında bir ritm bozukluğu, aşırı duyarlılık söz konusudur. Halk arasında spastik ve sinirsel kolit olarak adlandırılan bu hastalıkta; hastalar karın ağrısı, yada karında şişkinlik ve rahatsızlık hissinden, dışkılama değişikliklerinden yakınırlar. Şişkinlik de hastaların sıkça bildirdiği ve oldukça rahatsızlık verici bir şikayettir.

Şimdi gelelim bende nasıl başladı neler değiştirdi hayatımda.

Şöyle bir hastalık düşünün ki ;

-Sınavdasınız ve bir anda gaz sancısı yaşamaya başlıyorsunuz.
-Manitanızla yataktasınız ve malum olay.
-Arkadaşlarınız sizi bir kahve içmeye çağırıyor ama oda ne siz daha gitmeden acaba diye tereddüte düşüyorsunuz.

Öncelikle şunu belirtmek lazım bu hastalığı kabullenin vs diyorlar çooook saçma. Yani strese bağlı olduğu için olabilir.

Şimdi bu bağırsak hastalıklarının büyük çoğunluğu bağırsak florasının bozulmasından kaynaklı, hepsinin altında bu sebep var.

Burada bize bağırsak floramızı düzeltmek kalıyor.

Ben doktor değilim,diyetisyen değilim ama bu hastalıkta işe yarar bazı şeyle buldum.

-Glutamin
-Probiyotik
-omega3
-D vitamini

-GAPS diyeti
-Yüksek fodmap diyeti

Ve şunuda eklemem lazım suyumu normal olarak değilde limonlu su olarak içtiğimde gerçekten hazımsızlık ve gaz sorunuma çok iyi geliyordu.

Ben

-D vitamini/Omega 3/ ve probiyotik sipariş ettim bunları 60 gün boyunca kullanıcam.
-Fodmap diyetine başlıyorum.
-Suyumu normal olarak değil limonlu içiyorum.

Bence bu forumda bu hastalıktan muzdarip bir sürü insan var. Konuda uzun uzadıya bazı şeyleri açıklayamadım ama eğer yardıma ihtiyacı olan birisi varsa istediğini soabilir.

Her hafta bendeki değişimleri yazıcam buraya.

Birkaç ekleme yapıyım.

Özellikle şeker ve glutenli gıdalardan olabildiğince uzak durmak gerekiyor. Şeker bağırsaklardaki kötü bakterileri besliyor.

Günde en az 3 lt su tüketmek lazım.

Reddit vb yabancı forum sitelerinde araştırmam sonucu d vitamini eksikliği bu hastalıkta önemli rol oynuyor.

Ayrıca glutamin geçirgen bağırsak sendromuna iyi geldiği söyleniyor.

Ve her probiyotik her hastalık için uygun değil bir konu daha açıp probiyotiklerle ilgili bilgiler verebiirim.

eğer hastalığınız çoğunlukla stres nedeniyle yaşanıyorsa b vitamini takviyesi işe yarayacaktır.

Karbonhidrat tüketimi stresle baş etmeyi zorlaştırıyor
Rafine şeker ve işlenmiş gıdalar hem genel olarak vücudumuza, hem de özellikle beynimize zararlı maddelerdir. Şeker ve diğer rafine karbonhidratlar kan şekerinde hızlı bir yükselişe ve düşüşe neden olarak, ruh halinde değişikliklere ve stresle baş etmekte zorluklara yol açar. Karbonhidratlı gıdaların başlangıçta stresi azalttığı söylenebilir, sonrasında kan şekerinizdeki dalgalanmalar ya da alacağınız aşırı kaloriler stresinize kesinlikle iyi gelmeyecektir. İlla da karbonhidrat diyorsanız, tam tahıllı, işlenmemiş yulaf gibi kompleks karbonhidratları tercih etmelisiniz.

(ALINTIDIR)

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8