Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

İrritabl Bağırsak Sendromu

Dostlar selam bugün size 2 yıldır hayatımın anasını siken bir hastalıktan ve çözüm yolarından bahsedeceğim.

Öncelikle bir siteden alıntı yaptığım hastalığın ne olduğunu anlatan yazıyı okuyun.

En sık görülen sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Bu hastalıkta barsaklarda yapısal bozukluk, iltihabi ya da tümöral bir durum söz konusu değildir. Barsakların çalışmasında bir ritm bozukluğu, aşırı duyarlılık söz konusudur. Halk arasında spastik ve sinirsel kolit olarak adlandırılan bu hastalıkta; hastalar karın ağrısı, yada karında şişkinlik ve rahatsızlık hissinden, dışkılama değişikliklerinden yakınırlar. Şişkinlik de hastaların sıkça bildirdiği ve oldukça rahatsızlık verici bir şikayettir.

Şimdi gelelim bende nasıl başladı neler değiştirdi hayatımda.

Şöyle bir hastalık düşünün ki ;

-Sınavdasınız ve bir anda gaz sancısı yaşamaya başlıyorsunuz.
-Manitanızla yataktasınız ve malum olay.
-Arkadaşlarınız sizi bir kahve içmeye çağırıyor ama oda ne siz daha gitmeden acaba diye tereddüte düşüyorsunuz.

Öncelikle şunu belirtmek lazım bu hastalığı kabullenin vs diyorlar çooook saçma. Yani strese bağlı olduğu için olabilir.

Şimdi bu bağırsak hastalıklarının büyük çoğunluğu bağırsak florasının bozulmasından kaynaklı, hepsinin altında bu sebep var.

Burada bize bağırsak floramızı düzeltmek kalıyor.

Ben doktor değilim,diyetisyen değilim ama bu hastalıkta işe yarar bazı şeyle buldum.

-Glutamin
-Probiyotik
-omega3
-D vitamini

-GAPS diyeti
-Yüksek fodmap diyeti

Ve şunuda eklemem lazım suyumu normal olarak değilde limonlu su olarak içtiğimde gerçekten hazımsızlık ve gaz sorunuma çok iyi geliyordu.

Ben

-D vitamini/Omega 3/ ve probiyotik sipariş ettim bunları 60 gün boyunca kullanıcam.
-Fodmap diyetine başlıyorum.
-Suyumu normal olarak değil limonlu içiyorum.

Bence bu forumda bu hastalıktan muzdarip bir sürü insan var. Konuda uzun uzadıya bazı şeyleri açıklayamadım ama eğer yardıma ihtiyacı olan birisi varsa istediğini soabilir.

Her hafta bendeki değişimleri yazıcam buraya.
Allah Şifa Versin
Umarım Tez. Bir zamanda iyileşirsin
Seni Tez bir zamanda Sağlıklı görmekten mutluluk duyarım
Üstat Kendine iyi bak ; )

Geçmiş Olsun Midemin çok hassas olmasından dolayı doktora gittiğim de kan tahlili yapıp, D3 ve B kompleks vitamini vermişti düzenli kullanımda daha iyi bir seviyeye gelmiştim. Tekrardan geçmiş olsun.

Geçmiş Olsun Midemin çok hassas olmasından dolayı doktora gittiğim de kan tahlili yapıp, D3 ve B kompleks vitamini vermişti düzenli kullanımda daha iyi bir seviyeye gelmiştim. Tekrardan geçmiş olsun.
Geçmiş olsun hocam.

Bende takviyeleri aldım bugün, bakalım ilerleyen zamanlarda işe yararsa yazarım buraya

Bu rahatsızlık (ibs) bende var bir kaç yıldır ve ara ara geliyor rahatsız ediyor. Bununla ilgili yeni şeyler öğrendim prebiyotik ve probiyotik şeylere de dikkat etmek gerekiyor. Bir hocamızın dediğine göre prebiyotik içeren besinleri çok fazla tüketirsek bu bağırsakları yoruyor meşgul ediyor ve bundan dolayı vücudun su toplama/atamama olayı olabiliyor. Bu rahatsızlık öncesinde çok rahat kilo alıp verebiliyordum ve daha kuru bir vücut elde edebiliyordum. Mezomorf vücut tipine sahibim ve vücudumun eskiye nazaran daha fazla su tutmasını 2 sene sonra anlayabildim. Tavsiyem stresten uzak durun ve prebiyotik içeren ürünlere çok fazla yönelmeyin bunların alternatiflerine ulaşabilirsiniz.

dostum bu hastalık o kadar kötü birşeyki ben bunun yüzünden hidradenitissipürativa hastalığına yakalandım gaps diyetini uygulamaya başladıktan sonra yeni yeni iyileşmeye başladım

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8