İş Hayatında Öz Güvenin Önemi

BarisD

Üye
Katılım
15 Haziran 2018
Mesajlar
530
Şehir
Kayseri
Yatmadan önce bir bölüm daha yazıyım dedim. Okumadıysanız önce bu bölümleri okuyun ondan sonra devam edersiniz okumaya.

https://bit.ly/2m127oS

Beyler şu örneği vermek istiyorum mesela 100 koyunu otlatabilecek öz güvene sahip olan bir çobana 10 koyun verirseniz, o çoban 10 koyunu çoğaltarak 100 koyuna çıkarır. 10 koyun otlatabilecek bir çobana 100 koyun verirseniz, o çoban gergin, stresli, kargılı olduğu gibi kaybede kaybede koyun sayısını 10'a indirir.

Başka bir örnek verelim, aynı bilgiye ve aynı beceriye sahip iki kişiye birer işletmenin yöneticiliğini teslim etsek, öz güveni yüksek kişi başarısını nasıl arttıracağını ve işini nasıl geliştireceğini, ne tür yenilikler yapması ve nasıl projeler üretmesi gerektiğini düşünür. Yani kendisini gelişmeye odaklar. Öz güveni yüksek kişi, içinde güçlü bir motivasyon, umut, girişimcilik duygusu hisseder, işinden ve hayatından zevk alır, işini geliştirir.

Öz güveni eksik kişi ise zarar etmemeye odaklanır. Beyninde iflas etme, zarar etme görüntüleri vardır. Kaygılıdır, gergindir, streslidir, umutsuzdur. Büyük düşünemez, yeni projeler üretemez, risk alamaz, cesur davranamaz, kimseye yetki veremez çünkü kendisine güvenmediği için başkalarına da güvenemez. Detaylarda boğulur.

Öz güven, bir arabanın motoru gibidir. Motor ne kadar güçlü olursa verim o kadar fazla olur. Bir insanda öz güven ne kadar yüksek olursa, o insan o kadar başarılı olur.
 
Son düzenleme:
Üst