Alfaloji Forum

Aramıza katılarak diğer forum üyeleriyle etkileşimde bulunabilir, fikirlerini beyan edebilir ve paylaşım yapabilirsiniz. Üstelik foruma üyelik kısa bir süre için ücretsiz.

Kadın Psikolojisi - Evrimsel Psikoloji

Katılım
28 Ocak 2020
Mesajlar
90
Tepkime puanı
213
Yaş
19
Şehir
İstanbul
200 sene öncesiyle şimdiki zaman sence aynı mı? Tabi ki hayır. Çevremiz değişti. Düşünce yapılarımız değişti. En önemlisi tüm insanlar değişti. Bu değişiklikler tabiki oyunun kurallarını da değiştirdi. Kadın psikolojisi hakkında bilgi sahibi olarak, oyunu oynayacağımız sahanın kaba taslak bir haritasını çıkarmak gibi bir şeydir.

Yıllardan beri kadınların sana verdiği tepkileri anlamsız, gereksiz buldun. Bunlar ya ilişkinin bitmesine sebep oldu ya da canının yanmasına sebep oldu. Bunları öğrenerek artık kadınların verdiği garip tepkileri fark edeceksin ve sana göstereceğim pratik bilgilerle, içinde bulunduğun durumu avantajına dönüştürebileceksin.

Kadın psikolojisi evrimsel olarak iki amacı vardır :
1 – Üremek ve çocuğun doğması için gereken koşulları sağlamak. Doğan çocukların korunması ve gelişimi için gerekli ortamı oluşturmak.
2 – Çevresindeki erkekleri etkileyerek, doğacak olan çocuğun gelişimini ve korunmasını garanti altına almak. Bu etkileme genellikle manipülasyon şeklinde olur.

Kadın için önemli olan duygusal durumdur. Kadınlar “ o anda ne hissetiklerine “ bakarken, erkekler “ a neden b „ye sebep oluyor?” gibi mantıksal bir süreç izlerler.

Psikolojik olarak sağlıklık bir kadında, bu duygular şehvet ve koruma duygusudur. Diğerlerinde ise, drama tarzı duygulardır.

Genetik olarak dişilerin memeli beyni ve sürüngen beyni güçlü erkeklerden etkilenmesi için programlanmıştır. Dişiler ,yüksek yaşama şansına sahip çocukları doğurmak için, kabilenin en güçlü erkeklerine ilgi duyarlar. Bu genetik korunum , Darwin‟in doğal seçilimidir. Baskın erkeğin en iyi genlere sahip olduğu düşünülür ve bundan dolayı çiftleşmek için en uygun eştir. Bu korunum davranışı tüm hayvanların beyinlerine programlanmıştır. Dişi tıpkı zayıf erkeklerden uzaklaştığı gibi güçlü erkekten “hoşlanmaya” karar veremez, bu bilinç altında oluşan bir reaksiyondur. Evrimle yada Tanrının etkisiyle, dişiler güç karakteristikleri gösteren erkeklere ilgi duyarlar. Baskın erkek otomatik olarak en iyi tedarikçi olarak kabul edilir. Çünkü erkek avlanır, kadın avlanmaz.

Modern , daha karmaşık organizmalarda, güç daha çok sosyal statüye bağlıdır. Bu örnek için, kurt sürüsünü ele alalım. Grubun alfa erkeği grup liderliği statüsünü almak için gücünü kullanır. Bu ona dişilerin fark ettiği, baskın erkek vücut dilini göstermesini sağlar. Dişi kurtlar bilinçli olarak, lider kurta ilgi duymazlar aksine bilinç dışı bir şekilde ona ilgi duyarlar. Bu doğanın dişilere uygulamış olduğu bir programlamadır.

Tabii yıllarca süren evrimden ve sosyal programlamadan sonra, bu mekanizma hala çalışır vaziyettedir.

Kadınlar hala güçlü erkeklere ve statüye sahip erkeklere ilgi duyarlar. Tek değişen, gücün tanımı ve sosyal değerin kriterleri.

Güç artık büyük kaslar anlamına gelmiyor. (ama ilgi çekiyor) Modern güç, özgürlük ve özgüven olarak yer değişti. Başka bir deyişle, karakterin güçlülüğü ve duygusal stabilite. Sosyal statüye, para , güç , ün, popülarite dahildir.

Sonuç olarak, güç ve zayıflık gösteren bazı davranış türleri, kadınların hissettiği çekim duygusunu arttırabilir ya da azaltabilir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst