Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Kafein Tüketimi

Selam forum, kafein bilindiği gibi kahvede olduğunu bilinen bir maddedir. Kahvenin yanı sıra kola,çay,çikolata gibi çoğumuzun tükettiği yiyecek-içecekte bulunur.

Kafein Faydalı Mıdır? Faydaları Nelerdir?

1. kafeinin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Diyetisyenler diyet listelerinde yeşil çaya yer vermektedir.
  2. Sporcular üzerinde yapılan bir araştrımada, kg başına 10 miligram kafein tüketen sporcuların performansında artış göstermiştir.
  3. Kafein bazal metabolizmayı hızlandırır, sporcular için daha fazla yağ ve kalori yakma anlamına gelmektedir
yararları bu şekilde, elbette daha çok faydası var fakat ben sadece spor için kafein kullanımından bahsettim. Faydaları olmasına rağmen zararları da bulunmaktadır.

Kafeinin Zararları

1. Kalp bozukluklarına yol açabilir.
  2. Depresona yol açabilir.
  3. Insomnia(Uykusuzluk) yapabilir.
  4. Migren hastası olanlar için migreni tetikleyebilir
Bu şekilde belirtiliği için zararları faydalarından daha çok gibi durabilir ama bu zararlar tamamen dozunda tüketilmemesi durumda görülmektedir.

Kafeinin zararları kısmında 1 2 3 kesin yaşanıyor zaten antrenmandan sonra eve geldiğimde özellikle hissediyorum 2 ve 3 ü çok uykum olmasına rağmen uyuyamadığım zamanlar oluyor bireyden bireye değişir tabi ama 10 da uyuyan biri en geç 4 5 gibi içmeli

Benim tavsiyem yüksek miktarda kesinlikle kafein tüketmeyin. Kullandığım zamanlarda uykum olmasına rağmen uyumaya çalıştığım zamanlar 1-2 saat yatakta kıvranıyorum. En sonunda sinirlenip kalkıyorum. Buna kafein sebep olduğundan beri kafein tüketmiyorum. Aynı şekilde taurin de buna sebep olur, dikkat edin.

Son düzenleme:
Ne zaman kullandığım hapla birlikte kahve içip ders çalışsam gece en az 2-3e kadar uyuyamıyorum.
Acayip baş ağrısı yapıyor bu ağrıdan dolayı uyumak uyumaya çalışmak işkenceye dönüşüyor.

Size en berbat yan etkisini söyliyim dostlarım. Yüksek alım durumunda kafeinden hiçbir şey hissetmemeniz. Ufacık bir etki bile etmiyor. Ben günde en az 3 Türk kahvesi 3 4 double 3 4 single espresso içiyorum. Yaklaşık 5 yıldır durum böyle. Yemin ederim o eski kalp çarpıntılarını özledim. Sporda enerji versin diye kahveyi su bardağıyla içtiğimi bilirim ama nafile.

Size en berbat yan etkisini söyliyim dostlarım. Yüksek alım durumunda kafeinden hiçbir şey hissetmemeniz. Ufacık bir etki bile etmiyor. Ben günde en az 3 Türk kahvesi 3 4 double 3 4 single espresso içiyorum. Yaklaşık 5 yıldır durum böyle. Yemin ederim o eski kalp çarpıntılarını özledim. Sporda enerji versin diye kahveyi su bardağıyla içtiğimi bilirim ama nafile.
bir süre bırakmayı dene 2 3 ay artık

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8