Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

KALIPLAR

Madem burada siyaset denen bir bölüm var .
O zaman daha önce kendi bloğumda yazdığım şeyleri buraya bırakıyorum ;

Herkes kendini bir kalıba sokuyor
Kendi isteğini değil kalıbının istediğini düşünüyor
Kalıbının adamı ol derler ya işte
Bir kalıba girip onun da adamı oluyor herkes
Bu kalıp; bazen bir ideoloji, bazen din, bazen toplum
Büyük ihtimal bu yazıyı okuyan sen de öylesin
Gözünü ve ruhunu kaçırma . Oku !

Söylesene ..
Meksika Chiapas'taki yerlilerin haklı olduğunu görmek için Zapatista mı olmak gerek ?
Venezuela'da diktadan ve açlıktan kırılan halka yardım etmek için Abd destekçisi mi olmak gerek ?
Şeriat uygulanan ülkelerde başı zorla kapatılan kadına destek vermek için kadın mı olmak mı gerek ?
Elma kokulu gazla zehirlenenler çocuklar için Kürd mü olmak gerek ?
Kürtçe bilmediği için öldürülen öğretmenler ve erler için Türk mü olmak gerek ?
Irkçılığa uğrayan siyahi insanlar için kendimizi siyaha mı boyamak gerek ?
Hocalı katliamını, İran'ın Güney Azerbaycan işgalini görmek için Azerbaycan Türk'ü mü olmak gerek ?
Filistin de öldürülen masum insanları bilmek için bağnaz bir şeriatçı mı olmak gerek ?
Abd'deki en az 500.000 evsizi görmen için oraya seyahat mı etmek gerek ?
Atatürk'ün Türk devrimini anlamak için Türk milliyetçisi, Küba devrimini anlamak içinse kominist mi olmak gerek ?

Daha çok var da..
Üşendim .
Yazarken üzüldüm
Üzülürken düşündüm ;
İnsanların kalıplarını ve düşüncelerindeki köleliği ...
Yeni yüzyılda bedenler özgür !
Ama düşünceler köle !
Hele düşünce olarak yapılan onca devrime rağmen bir yüzyıl geri kalmış Türkiye için gerisini siz düşünün ..

Son düzenleme:
Bu dediklerin yaşarken bize yüklenen ve farkında olmadığımız fanatiklikten kaynaklanıyor.

Hepimiz doğarken bir çift kulağa bacaklara kollara sahibiz eğer şanslıysak sağlıklı doğuyoruz zaten

Bunun dışında olan doğuştan gelen özellikleri yaşam amacı ve yüzyıllardır süregelen cehaletin ışığı yapan yine biziz.
Irkmış ten rengiymiş taptığı inekmiş dilmiş saçma sapan şeyler. İnsanları verdiği emeğe ve seçim yapabildiği özelliklere göre sınıflandırmak gerekir.

Eğer bir insan naif efendi saygılı ise Zerdüştte olabilir şimşeğe de tapıyor olabilir Çok dindar bir insanda olabilir. O insan benim için olumludur

Eğer bir insan benim ırkımdansa benim dilimi konuşuyorsa benim memleketlimse ancak bana zarar veriyorsa o benim için olumsuzdur.

İşte bu ön yargılardan kurtulmak karşıdakinin acısını anlamak ona baktığın gibi herkese bakmak ve herkes gibi olmamasını sağlayan kriterlerin manevi veya olumlu olumsuz davranışlar olduğunu kavramak lazım

Bu zor iştir zahmetlidir. Yaş ilerledikçe hele ki eğitim alınmamışsa çok zordur. O yüzden bir insan

A partisinden olmayana A partisinden olan gibi davranmıyorsa

X ırkından olmayana X ırkından olan gibi davranmıyorsa

Fikirlere görüşlere saygı duymuyorsa

Ben ırkçı değilim ama ... deyip kendi ırkını tüm ırklardan üstün tutuyorsa, kendi dinini savunmak tercih etmek dışında diğer insanları aşağılıyorsa

Uzak duruyorum. İnsanlık sadece eğitimle düzelir.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8