Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Kitap Önerisi Kara Kitap

Nobel Ödüllü Türk yazarımız Orhan Pamuk'un 1990 senesinde yayımlanan Kara Kitap adlı eserini tanıtmak istiyorum. Edebiyata ilgisi olanların bu kitabın ismini bileceğini düşünüyorum.

Postmodern Türk Edebiyatı'nın en önemli eserlerinden sayılan Kara Kitap, İstanbul Nişantaşı'nda geçiyor. Bir gün aniden kaybolan karısı, amcasının kızı, Rüya'nın izini bulmak için, Rüya'nın üvey kardeşi ünlü köşe yazarı Celal Salik'in köşe yazılarında iz arayan avukat Galip'in macerasını anlatıyor. Köşe yazıları ile de postmodern edebiyatın "roman içinde roman" getirisini de çok güzel taşıyan bu kitabı tavsiye ediyorum. Kitap aynı zamanda kimlik sıkıntısından bahsederken aynı zamanda arka planda da Türkiye'nin kimlik sorununa da değiniyor.

Tanıtım bülteninden:

"Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Orhan Pamuk'un 1990 yılında yayınlanmış kitabı birçok dile çevrilmiş ve yazarın uluslararası boyuttaki ününü arttırmıştır.
Bir İngiliz edebiyat eleştirmeninin kitap hakkında son derece ilginç bir yorumu olmuştur. Eleştirmen, böyle sıkıcı bir kitabın ancak Fransızlar tarafından sevilebileceğini ve İsveçlilerin de yazara o meşhur Nobel Ödülü'nü vereceğini dile getirmiştir. İngiliz eleştirmenin bu kehaneti doğrulanmıştır ve kitabı gerçekten de Fransızlar sevmiştir ve daha sonra yazar, Nobel Ödülü kazanmıştır.
Romanın ana karakteri Galip, İstanbul'da yaşayan ve kimliğinden memnun olmayan bir avukattır. Bir gün karısı Rüya'nın küçük bir not bırakarak onu terk ettiğini öğrenir. Galip, eşini bulmak amacıyla sıradışı bir eyleme kalkışır.
Galip; eşi Rüya'nın, bir gazetede köşe yazarlığı yapan kardeşi Celal'e kaçtığını düşünür. Bu sıralarda Celal'in de kayıp olduğunu öğrenir. Galip, kardeşi ve eşinin izini bulmak için Celal gibi yaşamaya başlar, Celal'in kimliğini ele geçirir. Bunu yaparak Celal gibi düşünebileceğini ve dolayısıyla kardeşi ve eşinin nerede olduğunu bulabileceğine inanmaya başlar.
Roman, bireyin kimlik sorununu ele almasının yanında batı ve doğu arasında kalan İstanbul'un ve doğal olarak Türkiye'nin de kimlik sorununa değinmektedir."

Kara Kitap: Orhan Pamuk: Amazon.com.tr

theyusuf_ diğer kitap tavsiyelerine de baktım. Orhan Pamuk'u seviyorsun. Gerçekten çok sağlam eserleri var. Nobelin hakkını vermiş. Cevdet Bey ve oğullarını okumadıysan tavsiye ederim.

theyusuf_ diğer kitap tavsiyelerine de baktım. Orhan Pamuk'u seviyorsun. Gerçekten çok sağlam eserleri var. Nobelin hakkını vermiş. Cevdet Bey ve oğullarını okumadıysan tavsiye ederim.
Evet, seviyorum. Bahsini ettiğin kitabı henüz okumadım ama listemde. Teşekkür ederim

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8