Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Karantinada Kendinizi Geliştirebileceğiniz Kaynaklar

Merhaba,
İnternetin fasilitelerini kullanmak, akıllı bir insanın yapması gerekenlerdendir. Sadece karantina süresinde evde kaldığımız için değil, genel olarak evde kaldığı vakti iyi değerlendirebilmeli insan. Umarım ki karantina süresince evde yaptığınız faydalı aktiviteler, sürekli bir hal alır.
Eyyyy aziz Alfaloji Ailesi,
Şahsımın da kullanmış olduğu bazı web sitelerini sizlere sunmaktan onur ve şeref duyuyorum

1- edX

Microsoft, gibi şirketlerin yanı sıra, MIT, Berkeley gibi dünyanın en seçkin üniversitelerinden dersler alabilir, ücretli bir şekilde sertifika da alabilirsiniz. Dilerseniz finansal destek talebinde bulunarak yüzde doksan indirim de kazanabilirsiniz (Türkiye şartlarından biraz bahsettiğimde bana vermişlerdi).

2- Coursera

Yine edX gibi, Google ve IBM gibi şirketlerin yanı sıra, büyük üniversitelerden kurslar alabileceğiniz bir site. Ayrıca, financial-aid talebinde bulununca bana ücretsiz Python kursu verdiler. Bence değerlendirin.

3- UpWork

Freelancer olarak iş bulabileceğiniz bir site. Yazılım geliştirme veya çeviri kontrolü yapabilirsiniz. Yalnız, şu anda alımlara kapalılar. Ben de giremedim.

4- Wikipedia

5- Nişanyan Sözlük

Türkçe'deki kelimelerin filolojisine bakabileceğiniz harika bir kaynak

6- Evrim Ağacı

7- The Economist

İngiliz kuruluşu olan The Economist, birçok güncel konuda ve olaylar hakkında geniş incelemeler içermektedir. Dünyanın değişik bölgelerine odaklanır.

8- MIT Technology Review

9- Fularsız Entellik

32. Gün Arşivi Youtube kanalına bakabilirsiniz, yakın Türkiye tarihi hakkında bilgilendirici videolar, belgeseller, röportajlar vesaire var

Harbi gecmise bakiyorum da ulan o kadar oyun oynayana kadar 2 3 programlama dili öğrenseymisim suan daha fazla dil biliyor olurdum neyse genede devam

dostum çok teşekkür ederim güzel sayfalar. İngilizce öğrenmek için tavsiyen var mı? veya günlük rutinlerini yahut zaman yönetimini paylaşabilir misin?

İngilizce için podcast dinliyorum. Luke's English podcast gibi. Küçük bir araştırma ile İngilizce öğrenebileceğin podcastler var. Eğer hiç bilmiyorsan, cümle yapıları ile başla derim (past tense gibi). Bunun için de YouTube'da kaynaklar var

Her sabah altıda kalkıyorum. Erken kalkmaya başladığımdan beri her şeye vaktim kalıyor.

Teşekkür ederim
dostum çok teşekkür ederim güzel sayfalar. İngilizce öğrenmek için tavsiyen var mı? veya günlük rutinlerini yahut zaman yönetimini paylaşabilir misin?

ingilizcenin kilit noktası kelime bilgisidir. ezberleyebildiğin veyahut öğrenebildiğin kadar kelime öğrenmen gerekiyor. gerek aktif gerek pasif ama bir şekilde kelimeyi görünce zihninde canlanması ve konuşurken aklına gelmesi lazım. gramer dediğin şey zaten çok fazla bir konu yok. bazı kaynaklarda görüyorum cümlenin öznesidir subjesidir bilmem ne gereksiz gramer bilgileri veriyorlar kesinlikle onlara gerek olduğunu düşünmüyorum.

zaman olarak gözümde 3-4 önemli zaman var. basit şimdi geçmiş ve gelecek zaman. bunlara ilaven bir de past perfect gerekiyor. bu 4 zaman kipiyle de zamanları çözmüş olursun.

bir de as, get, gibi çok farklı şekillerde karşılaşılan kalıplar ve phrasal verbler var. bunları da eğer kendini ingilizceye maruz bırakırsan gün geçe geçe bilincine oturur. maruz kalmak için tavsiyemek reddit kullanmak. çeşitli meme sayfaları var veya istersen belirli bir alana ilgi duyuyorsun oraları da takip edebilirsin, çoğu resim ve içerik olduğu için bir şekilde aklında kalarak kelime öğreniyorsun.

sana son olarak iki taktik vericem. bu aşama tabiki belirli bir düzeyden sonra yani duyduğun veya gördüğün şeyler %80ini anlıyorsan ve hala kelime yönünden zayıfsan bu dediğimi uygulayabilirsin. Şuradaki linkten eklenti indir ve kur. netflix izlerken her anlamını bilmediğin kelimeye durdur ve tıkla. eğer kaydetmek istiyorsan sağ tıkla kaydedebiliyorsun diye hatırlıyorum. sonra en son mesela 1. sezon bittikten sonra bu kelimelerin listesini eklenti üzerinden alabiliyorsun. o listeyi kopyalayıp quizlete yüklemeyi öğren. quizlette hem öğren modu var. kutu tekniğiyle doğru bildiğin kelimeleri daha az tekrar ediyorsun yanlış yaptığın kelimeleri daha fazla tekrar ediyorsun. yanlş yapmadığın kelime kalana kadar devam ediyosun. ister bununla ister manuel olarak kelime çalış. benim şöyle bir setim var mesela altered carbon izlerken yapmıştım ve 1 hafta çalıştım bu kelimelere. hala %80 hatırlıyorum uzun zaman geçmesine rağmen.

ek olarak o önerdiğim eklenti, liste alırken 7 8 tane türkçe anlamını da karşılarına ekliyor. yani kelimenin anlamını bir daha bulmakla uğraşmıyorsun. ve eklenti sanırım ücretli ama 2 3 hesap açarak 14 günlük bir kaç tane deneme alabilirsin. öğrenci değilsen de hakkını verdiğini düşünüyorsan satın al.

ve bir de şunu söyliyim korkma. şuan yabancılar da bile, reddit kullanırsan görürsün, grammer hataları yapan ahmaklar var. Adamlar there they're their i karıştırıyorlar aynı şekilde your you're ı karıştırıyorlar. kimse mükemmel değil.

ingilizcenin kilit noktası kelime bilgisidir. ezberleyebildiğin veyahut öğrenebildiğin kadar kelime öğrenmen gerekiyor. gerek aktif gerek pasif ama bir şekilde kelimeyi görünce zihninde canlanması ve konuşurken aklına gelmesi lazım. gramer dediğin şey zaten çok fazla bir konu yok. bazı kaynaklarda görüyorum cümlenin öznesidir subjesidir bilmem ne gereksiz gramer bilgileri veriyorlar kesinlikle onlara gerek olduğunu düşünmüyorum.

zaman olarak gözümde 3-4 önemli zaman var. basit şimdi geçmiş ve gelecek zaman. bunlara ilaven bir de past perfect gerekiyor. bu 4 zaman kipiyle de zamanları çözmüş olursun.

bir de as, get, gibi çok farklı şekillerde karşılaşılan kalıplar ve phrasal verbler var. bunları da eğer kendini ingilizceye maruz bırakırsan gün geçe geçe bilincine oturur. maruz kalmak için tavsiyemek reddit kullanmak. çeşitli meme sayfaları var veya istersen belirli bir alana ilgi duyuyorsun oraları da takip edebilirsin, çoğu resim ve içerik olduğu için bir şekilde aklında kalarak kelime öğreniyorsun.

sana son olarak iki taktik vericem. bu aşama tabiki belirli bir düzeyden sonra yani duyduğun veya gördüğün şeyler %80ini anlıyorsan ve hala kelime yönünden zayıfsan bu dediğimi uygulayabilirsin. Şuradaki linkten eklenti indir ve kur. netflix izlerken her anlamını bilmediğin kelimeye durdur ve tıkla. eğer kaydetmek istiyorsan sağ tıkla kaydedebiliyorsun diye hatırlıyorum. sonra en son mesela 1. sezon bittikten sonra bu kelimelerin listesini eklenti üzerinden alabiliyorsun. o listeyi kopyalayıp quizlete yüklemeyi öğren. quizlette hem öğren modu var. kutu tekniğiyle doğru bildiğin kelimeleri daha az tekrar ediyorsun yanlış yaptığın kelimeleri daha fazla tekrar ediyorsun. yanlş yapmadığın kelime kalana kadar devam ediyosun. ister bununla ister manuel olarak kelime çalış. benim şöyle bir setim var mesela altered carbon izlerken yapmıştım ve 1 hafta çalıştım bu kelimelere. hala %80 hatırlıyorum uzun zaman geçmesine rağmen.

ek olarak o önerdiğim eklenti, liste alırken 7 8 tane türkçe anlamını da karşılarına ekliyor. yani kelimenin anlamını bir daha bulmakla uğraşmıyorsun. ve eklenti sanırım ücretli ama 2 3 hesap açarak 14 günlük bir kaç tane deneme alabilirsin. öğrenci değilsen de hakkını verdiğini düşünüyorsan satın al.

ve bir de şunu söyliyim korkma. şuan yabancılar da bile, reddit kullanırsan görürsün, grammer hataları yapan ahmaklar var. Adamlar there they're their i karıştırıyorlar aynı şekilde your you're ı karıştırıyorlar. kimse mükemmel değil.
Katılıyorum. Cümle yapıları bir noktadan sonra bitiyor. Présent continues tense (?) gibi yapıları bilmek de önemli
Maruz kalmak önemli.

Tandem uygulamasından, chat yapabileceğin yabancı kişiler bulabilirsin

Luke's English podcastin transcriptini bulabilirsin

Kardeşim eline sağlık teşekkür ederim 🙏

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8