Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Kaynak Göstermenin Önemi ve Enetelektüel Hırsızlık

Kaynak gösterme bilim ve sanat etiğinin gereğidir.
Hangi biçimde olursa olsun bilgi ileten kişi bilginin kaynağını gösterme sorumluluğunu taşımalıdır. Başkalarının bilgi birikiminden ve düşüncelerinden yararlanılan her çalışmada (kitap, tez, makale, rapor, bildiri, ödev, web sayfası, vb) yararlanılan bilginin kaynağı, neyin nereden ödünç alındığı açıkça belirtilmelidir. Kaynak gösterme bilim-sanat etiğinin bir gereğidir. Kaynak gösterilmediği sürece, ortaya atılan düşüncenin yazara ait olduğu varsayılır. Kaynak gösterme yoluyla bilginin gerçek sahibinin hakkı teslim edildiği gibi, araştırmacının kendi katkısının ne olduğu da açıkça gösterilmiş olur. Kaynak belirtme, araştırmacının görüşlerinin doğruluğunu destekleyen başka kaynaklar olduğunu ve/veya karşıt görüşleri de göz önüne aldığını gösterir. Böylece yapılan çalışmanın güvenirliği artar, ayrıca bilginin doğruluğu ve tarafsızlığı açısından okuyucuya denetim olanağı sağlanmış olur. Kullanılan kaynaklar, aynı zamanda bir çalışmanın niteliği (genişliği ve derinliği) konusunda da okuyucuya fikir verir.

Başkalarının düşünceleri iki şekilde aktarılabilir. Birincisinde özgün (orijinal) anlatım hiç değiştirilmez. Bu şekilde yapılan aktarmaya alıntı denir; alıntı metinde özgün kaynakta geçtiği biçimiyle tırnak işareti içinde gösterilir, tırnak işareti kapatıldıktan sonra ilgili kaynağa gönderme yapılır. Diğerinde ise özgün anlatım değiştirilerek aktarma yapılır. Anlatımın değiştirilmiş olması aidiyeti değiştirmez. Burada düşünce hala bir başkasına aittir ve aidiyeti bildirmek için metin içinde kaynağa gönderme yapılması mutlaka gereklidir.

Başkalarının düşüncelerini, söylemlerini, verilerini ve yapıtlarını kaynak göstermeden kullanmaya intihal (plagiarism) denir. Bu durum, başkalarının düşüncelerini ve başkalarına ait söylemleri kendine aitmiş gibi sunmak anlamına geleceğinden, bir tür entelektüel hırsızlıktır.

Yazıyı aldığım kaynak için tıkla :)

NOT: Bazılarınız kadın tavlamak veya red pill, bilim veya sanat değildir diyebilir. Red Pill veya PUA sanattır gibi saçma bir söylemde bulunmak istemem fakat TDK, sanat kelimesinin tanımını şöyle yapıyor; Belli bir uygarlığın veya topluluğun anlayış ve zevk ölçülerine uygun olarak yaratılmış anlatım.

O halde Red Pill veya PUA bir bakıma sanattır tanımı yapsak ölümcül bir yanlış olmaz.

Forumda beni rahatsız eden bir olay var.

Geçen gün bir konu paylaşıldı, reddit'te seduction bölümünde çok rağbet gören "How to Get Laid Like A Warlord" yazısının erkekadam sitesince çevirisinden çokça alıntılar vardı. Bende yazıyı tam okumayıp şöyle bir yorum yapma gafletinde bulundum:

1K8MZ4.jpg

Gaflet dediğim yer "25-30 maddeden kendince değerli gördüğü maddeler" bölümü. Haksız olduğum tek yer burası. Paylaşan arkadaş aralara farklı bilgilerde serpiştirmişti. Daha sonra buna cevaben "paylaşabilinmesi için izin alınmıştır ve olduğu gibi paylaşılmamıştır " gibi bir cevap geldi. Komik bir cevap çünkü paylaşmak için izine gerek yok sadece bu yazıyı yazan kişiyi etiketlemen, belirtmen gerekiyor. Bu arada izin olayı da yalan büyük ihtimalle, niye izin istesin ki bir insan. Daha sonra şöyle bir cevap geldi:

LnN4HT.jpg

Bu tarz şeyler önemli fakat hayati bir öneme sahip değil, onun için pek umursamıyoruz. Bugün 500 sayfalık kitaptan bile 1 cümleyi beğenip paylaşmak istediğimizde altına yazarın adını yazıyoruz. Bu konudaki adam makalenin yarısını sömürmüş ve yazarın asıl sahibine hiçbir iltifatta bulunmamış, bu yanlıştır. "Burada herkes, herkese bir şeyler katmaya çalışıyor fakat karşılık almıyor" kısmı yanlış buluyorum. Herkes bir şeyler paylaşıyor ve karşılığında beğeni alıyor, takdir görüyor. Bu ego tatminidir. Düşünün bakalım bu forumda bir femistin yazı yazması hoşunuza gider miydi? Gitmezdi ve yazıları beğenilmezdi. Ego tatminini sağlayamazdı. Bu yüzden gider feminist reddit bölümünde yazardı. Erkeklere söverdi belki, belki erkekler ile eşit haklara sahip olmadıklarını ifade ederdi. Karşılığında ilgi görürdü ve bazı insanların aynı tarafta olduğunu görürdü. Egosunu böyle tatmin ederdi. Ego tatmini yanlış bir şey değildir ve zaten gün içerisinde her gün yapıyoruz. Zaten ego tatmini diye tabir ettiğimiz şey dopamin ile oldukça yakın ilişkisi olduğu kanısındayım. Düşünün, anlayacaksınız. Devam edelim, şöyle bir cevap daha geldi:

as1x4V.jpg

Burada ki sadece "Ona kalırsa bu forumda hiçbir yazı kendimize ait değil, ya bir kitaptan ya da bir makaleden alıntı." yazısına cevap vereceğim. @Betaboy zaten kendisi probleme cevap vermiş "Biz o alıntıları alıp kendi hayat tecrübelerimizle örneklendirerek kendi cümlelerimiz ve bakış açımızla yazıyoruz." Fakat ilk cümlede yanlışı var. Alıntı kelimesinin anlamını bilmiyor. Alıntı kelimesini TDK'dan baktığınzda "Bir yazıya başka bir yazarın yazısından alınmış parça, aktarma, iktibas." Tanımını göreceksiniz. Alıntı, "yorum katılmamış şekilde paylaşılmış olan" demektir. Açılan konuda ise tamamen alıntı değil, fakat alıntı olan yerleri konu sonunda "bazı yerleri şuradan alıntı aldım" diye paylaşmalısınız. Hak yemeyin. Ayrıca insanlar onu tamamen sizin yazdığınızı düşünüp "bu adam bir şeyler biliyor" diye düşünebilir -hemde hiçbir şey bilmiyor olsanız bile- İşte bu ego tatmininin alasıdır ve yapılması durumunda göze batar. Ego tatmininin günlük hayatımızda yerini yukarıda söyledik. Her zaman yapıyoruz evet doğru fakat bizim sahip olmadığımız şeyler üzerinden yaparsak tepki toplarız. Dünyanın en basit şeyi yahu.

Vee ardından haşmetli @Kasrqaa.
XNsjEQ.jpg

O zamanlar "Moderatör" rankı vardı. Normal bir üyeden daha üstün. Yürüyen statü, gücün timsali (forum için geçerli). Yorumunu beğenen kişi sayısı belli. Gözünüz önünde statünün önemini gösteriyorum. Diğer arkadaşlardan farklı bir şey demeden daha fazla beğeni alıyor. (evet bu cümleler konu ile alakasızdı fakat -yeni arkadaşlar için söylüyorum- canlı olarak statünün önemini görmüş oldunuz.)

Maalesef yine aynı terane. Yok para kazanmıyor, yok adama niye yükleniyorsun. Arkadaşım, "kaynak belirt" diyebilmemiz için adamın illa içerik karşılığı para mı kazanması lazım? Ben bu yazının aslını kim yazdı onu istiyorum. Belki bende çok güzel duygular uyandırdı, gidip atm'den 5000₺ havale edeceğim. Belki bir ilişki koçluğu servisi için asıl yazarı takıma alacağım. Yani hiç belli olmaz. Ayrıca diğer kişilerden hiçbir farklı şey söylemeden yorumuma cevap verdiğinizde, beni hedef göstermiş oluyorsunuz. Adamın yorumu 7 kişi tarafından beğenilmiş. Oysa ki tek isteğim kaynak belirtmeniz.

Kimseye düşman değilim, fakat eleştirel düşünebilen çok az kişi var bu forumda. @recc'in yine @Game Master'ın konusuna yazdığı yorum ve @Şahruh'un yine bu @Game Master denilen elemanın konusuna yazdığı yorumdan yola çıkarak yazdım bu konuyu.

İncittiğim biri varsa kusura bakmasın ama okuduğunuzda kimseyi incitmediğimi ve doğru olanın peşinde olduğumu göreceksiniz.
Ayrıca bizim bu forumda daha çok @Philliscan gibi adamlara ihtiyacımız var. Kısacık yazıları ile kocaman fikirler uyandırıyordu bende. Ayrıca bariz bir şekilde kendi yorumunu katıyordu, "kırmızı hap şöyle der ama ben böyle yapmayı tavsiye ediyorum" diyebilme cesaretine de sahipti. Şimdi ki forum yazarları ise upuzun sayfa yazı, işimize yarayan sadece 2 cümle şeklinde ilerliyor. Hayır yani gerçekten önemliyse yazabilirsiniz ama eğer anlatacağınız konu daha kısa şekilde anlatılabilirse rica ediyorum daha kısa yazın. (Bu konu bile ölümcül uzunlukta oldu :)) Ben şahsen çok ilgimi çekmediği takdirde okumuyorum uzun olanları.

Hala daha “enetelektüel hırsızlık“ konusunda istikrar göstermemeniz temennisiyle.

Sağlıcakla kalın.

Son düzenleme:
Konu içerisinde etiketler çalışmıyor sanırım. Her neyse zaten hepsinin göreceğini düşünüyorum. Ters düştüğümüz nokta varsa, farklı bakış açısı sunacak varsa rica ederim yorum atın.

Haklısın ben ilk başta ne kadar tecrübeli olduğunu düşünmüştüm yazıyı yazan adamın, ta ki bunun alıntı olduğunu öğrenene kadar :D

Son düzenleme:
Daha önce söylemiştim yine söylüyorum.
Kaynak belirtmek ya da belirtmemek bana göre önemli değil. Önemli olan şey okuyanlara bir şey katması.
Fakat kaynak belirten insan, ego kasma derdin de olmayan ya da sadece iyilik yapma derdinde olup kaynak paylaşmayı dert etmeyen kişilerdir.
Ego kasmak için de başkasının yazısını paylaşan varsa, onu kendi kafasıyla baş başa bırakmak gerek.
Kendini kandırmak kimseye fayda sağlamaz.

Öncelikle dostlar, şu bir gerçek ki burada hiç kimse, bir şey paylaşmak zorunda değil. Şayet paylaşırsa, bu da onun fedakar ve paylaşımcı olduğunu gösterir. Sadece okuyup geçen, bilgi paylaşmak yerine yalnızca bilgi tüketenlerin ama başkalarının paylaşımları görünce de çeşitli suçlamalarla bir anda ortaya çıkması, açıkçası komik geliyor.

Mesela, bunca zaman neden sen değilde o paylaştı o yazıyı? Madem görmüşsün,biliyorsun. Elbette paylaşmak zorunda da değilsin, senin bileceğin iş ancak emek hırsızlığı ile suçlaman da doğru değil. Burada ben, art niyet ararım.

Ve okuduğum kadarıyla, ''alıntı'' kelimesini bunca zaman yanlış biliyormuşum. Hatamı düzelttiğin için teşekkür ediyorum.

Mesela önceki yazında ''Seni seviyorum NLP'' konu başlığında bir yazı paylaşmışsın, okudum,ellerine sağlık. Peki oradaki bilgileri,tecrübeleri bizzat kendin mi keşfettin, hiç ortalıkta yokken bizzat kendin mi ortaya çıkardın? Muhtemelen hayır, kendin başka kaynaklardan öğrenmişsindir ve en fazla bunu biraz daha ilerleterek kendi tecrübelerinle yoğurup örneklerle açıklamışsındır, değil mi? Peki ya öyleyse, o öğrendiğin bilgilerin kaynaklarını neden paylaşmıyorsun? Neden, ''Bu bilgileri, şu kaynaktan öğrendim.'' gibisinden bir açıklama yapmıyorsun? O zaman burada da bir emek hırsızlığı var.

Gönderilere bir bak, kimisi tarih paylaşıyor, kimisi ''Shit test nedir,nasıl aşılır?'' gibi postlar atıyor. Sence bu adamlar, cidden o durumları kendileri mi keşfetti? Elbette hayır, başta dediğim gibi bir ve birkaç kaynaktan öğreniyorlar, sonra kendi tecrübeleriyle yoğurup örneklendirerek açıklıyorlar. Çoğu paylaşımlar öyle, çünkü birçoğunu başka kaynaklarda da karşılaştım. Oradan biliyorum. Peki o adamlara neden müdahale etmiyorum, neden ''Kardeşim, kaynağını belirtsene, emek hırsızlığı yapma!'' gibi sözler sarf etmiyorum? Çünkü o adam derlemiş,toparlamış, forumda kendini geliştirmek isteyen kardeşlerimizi düşünerek paylaşmış. İstese, sadece kendisine de saklayabilirdi. Onu da geçtim, madem caz yapacağım. Öyleyse neden ben paylaşmıyorum? Sen gel, kendi okuduğun bilgileri kendine sakla, sonra başkası paylaşınca çamur at. Biraz önce dedim, tekrar diyorum:''Bunda ben art niyet ararım.''

Bunun, başkasının başarısını görünce çamur atmaktan hiçbir farkı yok.

Mesela Kasrqaa arkadaşımıza da giydirmişsin. Bu adamı sevmeleri, gayet doğal. Çünkü bu adam bildiklerini paylaşıyor, çünkü bu adam birçok insanın sorularına cevap veriyor. Çünkü bu adam, bu forumda gerçekten emek harcıyor, şahit oluyorum bu duruma. Şimdi sen, sana yol gösterenlere, yardım edenlere biraz daha sevgi-saygı duymaz mısın? O adamın yazdığını beğenenler de aynı misal. Muhtemelen, kendilerine yol gösterdiği için, sorularına cevap verdiği için diğerlerinden biraz daha fazla saygı duyuyorlar ve böylece forum tarafından statüsü yükseltildi. Tabii, sen bunca zaman bilgileri paylaşmak yerine kendine sakladığın ve sadece tüketip başkalarına müdahale ettiğin için anlayamazsın.

Ve demişsin ki
Şimdi ki forum yazarları ise upuzun sayfa yazı, işimize yarayan sadece 2 cümle şeklinde ilerliyor. Hayır yani gerçekten önemliyse yazabilirsiniz ama eğer anlatacağınız konu daha kısa şekilde anlatılabilirse rica ediyorum daha kısa yazın.

Şimdi kardeşim, evet normalde TC Anayasası yazar gibi düşüncelerini paylaşmadan, örnek vermeden, robot gibi de yazılabilir. Haklısın, peki o zaman forumdaki insanlar, nasıl okuyacak yazıları? Düşünsene, o kadar sıkıcı bir yazı ki adam onun yerine telefonunda oyun oynamayı tercih etse, paylaşmanın ne önemi kalıyor? Zaten kimse okumuyor, ee paylaşmanın amacı da insanlara faydalı olmak. Cidden ne anlamı kaldı?

Ancak, sen örnekler verirsen, o güzel duyguları tecrübelerinle birlikte aktarırsan, bir zamanlar benim gibi bu işe giriştiğim ilk zamanlar yazılanları anlayamayan, zorluk çeken insanlara ''anlayabileceği'' şekilde daha fazla açıklamalar yaparak paylaşırsan, işte o zaman hedefine ulaşırsın. İnsanlar yazdıklarını okur ve kendilerine pay çıkarırlar ve kendi sorunlarına böylece çözüm bulmuş olurlar. İşte o zaman insanlara faydalı olmuş olursun.

Şöyle düşün diksiyonu berbat, öğrencileri bitkisel hayata büründüren, robot gibi duygusuz ders anlatan, herkesin ''Zil çalsa da gitsek'' dediği bir öğretmen mi daha faydalıdır;

yoksa duygu dolu anlatımlarla, harika örneklerle herkesin can kulağı ile dinlediği, vaktin nasıl geçtiği anlaşılamayan bir dersin öğretmeni mi daha faydalıdır?

Umarım, bu konuda yardımcı olabilmişimdir.

Öncelikle dostlar, şu bir gerçek ki burada hiç kimse, bir şey paylaşmak zorunda değil. Şayet paylaşırsa, bu da onun fedakar ve paylaşımcı olduğunu gösterir. Sadece okuyup geçen, bilgi paylaşmak yerine yalnızca bilgi tüketenlerin ama başkalarının paylaşımları görünce de çeşitli suçlamalarla bir anda ortaya çıkması, açıkçası komik geliyor.

Mesela, bunca zaman neden sen değilde o paylaştı o yazıyı? Madem görmüşsün,biliyorsun. Elbette paylaşmak zorunda da değilsin, senin bileceğin iş ancak emek hırsızlığı ile suçlaman da doğru değil. Burada ben, art niyet ararım.

Ve okuduğum kadarıyla, ''alıntı'' kelimesini bunca zaman yanlış biliyormuşum. Hatamı düzelttiğin için teşekkür ediyorum.

Mesela önceki yazında ''Seni seviyorum NLP'' konu başlığında bir yazı paylaşmışsın, okudum,ellerine sağlık. Peki oradaki bilgileri,tecrübeleri bizzat kendin mi keşfettin, hiç ortalıkta yokken bizzat kendin mi ortaya çıkardın? Muhtemelen hayır, kendin başka kaynaklardan öğrenmişsindir ve en fazla bunu biraz daha ilerleterek kendi tecrübelerinle yoğurup örneklerle açıklamışsındır, değil mi? Peki ya öyleyse, o öğrendiğin bilgilerin kaynaklarını neden paylaşmıyorsun? Neden, ''Bu bilgileri, şu kaynaktan öğrendim.'' gibisinden bir açıklama yapmıyorsun? O zaman burada da bir emek hırsızlığı var.

Gönderilere bir bak, kimisi tarih paylaşıyor, kimisi ''Shit test nedir,nasıl aşılır?'' gibi postlar atıyor. Sence bu adamlar, cidden o durumları kendileri mi keşfetti? Elbette hayır, başta dediğim gibi bir ve birkaç kaynaktan öğreniyorlar, sonra kendi tecrübeleriyle yoğurup örneklendirerek açıklıyorlar. Çoğu paylaşımlar öyle, çünkü birçoğunu başka kaynaklarda da karşılaştım. Oradan biliyorum. Peki o adamlara neden müdahale etmiyorum, neden ''Kardeşim, kaynağını belirtsene, emek hırsızlığı yapma!'' gibi sözler sarf etmiyorum? Çünkü o adam derlemiş,toparlamış, forumda kendini geliştirmek isteyen kardeşlerimizi düşünerek paylaşmış. İstese, sadece kendisine de saklayabilirdi. Onu da geçtim, madem caz yapacağım. Öyleyse neden ben paylaşmıyorum? Sen gel, kendi okuduğun bilgileri kendine sakla, sonra başkası paylaşınca çamur at. Biraz önce dedim, tekrar diyorum:''Bunda ben art niyet ararım.''

Mesela Kasrqaa arkadaşımıza da giydirmişsin. Bu adamı sevmeleri, gayet doğal. Çünkü bu adam bildiklerini paylaşıyor, çünkü bu adam birçok insanın sorularına cevap veriyor. Çünkü bu adam, bu forumda gerçekten emek harcıyor, şahit oluyorum bu duruma. Şimdi sen, sana yol gösterenlere, yardım edenlere biraz daha sevgi-saygı duymaz mısın? O adamın yazdığını beğenenler de aynı misal. Muhtemelen, kendilerine yol gösterdiği için, sorularına cevap verdiği için diğerlerinden biraz daha fazla saygı duyuyorlar ve böylece forum tarafından statüsü yükseltildi. Tabii, sen bunca zaman bilgileri paylaşmak yerine kendine sakladığın ve sadece tüketip başkalarına müdahale ettiğin için anlayamazsın.

Ve demişsin ki

Şimdi kardeşim, evet normalde TC Anayasası yazar gibi düşüncelerini paylaşmadan, örnek vermeden, robot gibi de yazılabilir. Haklısın, peki o zaman forumdaki insanlar, nasıl okuyacak yazıları? Düşünsene, o kadar sıkıcı bir yazı ki adam onun yerine telefonunda oyun oynamayı tercih etse, paylaşmanın ne önemi kalıyor? Zaten kimse okumuyor, ee paylaşmanın amacı da insanlara faydalı olmak. Cidden ne anlamı kaldı?

Ancak, sen örnekler verirsen, o güzel duyguları tecrübelerinle birlikte aktarırsan, bir zamanlar benim gibi bu işe giriştiğim ilk zamanlar yazılanları anlayamayan, zorluk çeken insanlara ''anlayabileceği'' şekilde daha fazla açıklamalar yaparak paylaşırsan, işte o zaman hedefine ulaşırsın. İnsanlar yazdıklarını okur ve kendilerine pay çıkarırlar ve kendi sorunlarına böylece çözüm bulmuş olurlar. İşte o zaman insanlara faydalı olmuş olursun.

Şöyle düşün diksiyonu berbat, öğrencileri bitkisel hayata büründüren, robot gibi duygusuz ders anlatan, herkesin ''Zil çalsa da gitsek'' dediği bir öğretmen mi daha faydalıdır;

yoksa duygu dolu anlatımlarla, harika örneklerle herkesin can kulağı ile dinlediği, vaktin nasıl geçtiği anlaşılamayan bir dersin öğretmeni mi daha faydalıdır?

Umarım, bu konuda yardımcı olabilmişimdir.
Bu yorumunu mutfakta bir şeyler hazırlarken okuyordum, iki işi birden yapmaya çalıştığım için elimi kızgın yağda yaktım. Senden özür bekliyorum, pis @Betaboy (!)

Söylem-1: Burada bir kişi bir şey paylaşırsa yardımcı ve fedakardır. Bilgi paylaşmak yerine yalnızca bilgi tüketenlerin ama başkalarının paylaşımları görünce de çeşitli suçlamalarla bir anda ortaya çıkması, açıkçası komik geliyor.

Cevap-1: Çeşitli suçlamalar dediğin şey, yazarın, bir yazıyı tamamen kendi yazmış gibi göstermesi. Bu yanlıştır. Bak daha ilk yorumdaki @ylm4z kardeşim aslında yazarın tamamen o olmadığını öğrendi. (Ayrıca @ylm4z bana @Game Master'ın konusunda iken yorumuma katılmayanlardan biriydi.) Yorumuma katılmıyordu ve kendisini aklaması lazımdı, o da "kimse ego tatmini için yapmıyordur herhalde" diye düşünüp benim yorumuma cevap olarak ekledi. O meseleden de bahsettim ben konu içerisinde zaten.

Söylem-1'de ki Safsata:
Genetic Fallacy: Bir şeyi; kaynağı, kökeni veya başlangıcı açısından değerlendirmek, açıklamak veya reddetmekten doğan hata. Bir iddia veya şeyin kaynağında bulunmuş bir kusuru, delil kabul ederek iddianın veya şeyin gözden düşmesine neden olma.

Genetic Fallacy Örnek: Türkler göçebe bir toplumun çocuklarıdırlar, iyi mimariden anlamazlar.

@Betaboy'un Genetic Fallacy'si: Bilgi paylaşmayan adam, çeşitli suçlamalarla ortaya çıkamaz.

safsatalar kılavuzu için tıklayın. (kaynak) :)

Söylem-2: Mesela önceki yazında ''Seni seviyorum NLP'' konu başlığında bir yazı paylaşmışsın, okudum,ellerine sağlık. Peki oradaki bilgileri,tecrübeleri bizzat kendin mi keşfettin, hiç ortalıkta yokken bizzat kendin mi ortaya çıkardın? Muhtemelen hayır, kendin başka kaynaklardan öğrenmişsindir ve en fazla bunu biraz daha ilerleterek kendi tecrübelerinle yoğurup örneklerle açıklamışsındır, değil mi? Peki ya öyleyse, o öğrendiğin bilgilerin "kaynaklarını neden paylaşmıyorsun?" Neden, ''Bu bilgileri, şu kaynaktan öğrendim.'' gibisinden bir açıklama yapmıyorsun? O zaman burada da bir emek hırsızlığı var.

Cevap-2: Daha önceden okuduğun veya bildiğin bir şeyi kendi yorumlarınla anlatmakta bende sakınca görmüyorum, böyle bir şeye karşı olduğumu söylemedim de. Benim açtığım konu, okuduğum kitapların, makalelerin bana kazandırdığı tecrübelerin sonucudur. Direk olarak okuduğum kitap alıntısı veya makale alıntısı değildir. Onun için bu konu kaynak gösterilebilecek bir konu değil.
Kaynak, bir yerden aldığın alıntıyı belirtmek için kullanılır. Ben hiçbir yerden alıntı yapmadım ki?

Söylem-3: Postlar atılıyor, sence bu adamlar, cidden o durumları kendileri mi keşfetti? Elbette hayır, başta dediğim gibi bir ve birkaç kaynaktan öğreniyorlar, sonra kendi tecrübeleriyle yoğurup örneklendirerek açıklıyorlar. Peki o adamlara neden müdahale etmiyorum, neden ''Kardeşim, kaynağını belirtsene, emek hırsızlığı yapma!'' gibi sözler sarf etmiyorum? Çünkü o adam derlemiş,toparlamış, forumda kendini geliştirmek isteyen kardeşlerimizi düşünerek paylaşmış. İstese, sadece kendisine de saklayabilirdi. Onu da geçtim, madem caz yapacağım. Öyleyse neden ben paylaşmıyorum? Sen gel, kendi okuduğun bilgileri kendine sakla, sonra başkası paylaşınca çamur at. Biraz önce dedim, tekrar diyorum:''Bunda ben art niyet ararım.''

Cevap-3: Kaynak ve alıntı ne içindir ilk sorunda cevap verdim.

Fakat tekrar örnek veriyorum, ben direk olarak yazının aynısını veya bir kısmını erkekadam sitesinden alıp, alınan maddeye hiçbir değişiklik yapmadan paylaşsaydım kaynak belirtmem gerekirdi. Fakat böyle bir durum yok ve paylaştığım konu, erkekadam sitesinin benim üzerimdeki tesiri ile sadece dolaylı olarak bağlantılı. Onların yazdığı konuyu veya maddeyi CTRL+C / CTRL+V yapmıyorum. Erkekadam sitesi bana çok şey kattı ancak bu cümleler benim ağzımdan dökülüyor.

Şimdi @Game Master'ın konusuna gidip ve erkekadam'da ki makaleye gidip karşılaştırma yapabilir misin? Fark edeceksin ki bir sürü alıntı var fakat erkekadam'da makaleyi yazan kişiden haberiniz yok. Hatta yazan kişiyi geçtim paylaşan siteyi bile bilmiyorsunuz.

Erkekadam sitesi başka bir yerden aldığı konuyu paylaşırken her zaman kaynakları yazar, çünkü "kendi fikrimiz değildir fakat konunun büyük bir bölümüne katılıyoruz" derler. Neden peki, çünkü bu yazılar bir düşünce ve tecrübe sonucudur ve düşünceler değerlidir, alkışlanacak biri varsa o da bu yazının sahibi, sanatkarıdır. Daha sonra ise bunu Türkçe'ye çeviren, en son ise bu konuyu paylaşan kişidir alkışlanacak olan.

Sen marketten yumurta alıyorsun ve markete teşekkür ediyorsun. Fakat aslında biliyorsun ki yumurta, marketten önce fabrikadan, fabrikadan önce ise bir canlı olan tavuktan geliyor. Aslında teşekkür, tavuğun hakkıdır.

Ben ise "kaynak paylaşın" diyorum, sanatkarı alkışlayalım diyorum. Burada art niyeti bende arıyorsan, doğrunun peşinde değil kendi kişisel olan öznel algının peşindesin demektir. Eğer doğrunun peşine düşüp art niyetin kaynağına giden yolu ararsan, ve sorgulamak istiyorsan, aslında benim yürüdüğüm yolun bu olduğunu görürsün. Bu yolda sana rehberlik etmeyi de vazife bilirim.

Söylem-4: Mesela Kasrqaa arkadaşımıza da giydirmişsin. Bu adamı sevmeleri, gayet doğal. Çünkü bu adam bildiklerini paylaşıyor, çünkü bu adam birçok insanın sorularına cevap veriyor. Çünkü bu adam, bu forumda gerçekten emek harcıyor, şahit oluyorum bu duruma. Şimdi sen, sana yol gösterenlere, yardım edenlere biraz daha sevgi-saygı duymaz mısın? O adamın yazdığını beğenenler de aynı misal. Muhtemelen, kendilerine yol gösterdiği için, sorularına cevap verdiği için diğerlerinden biraz daha fazla saygı duyuyorlar ve böylece forum tarafından statüsü yükseltildi. Tabii, sen bunca zaman bilgileri paylaşmak yerine kendine sakladığın ve sadece tüketip başkalarına müdahale ettiğin için anlayamazsın.

Cevap-4: Bana göre @Kasrqaa bu foruma en yararlı adamdır. Senin görüşlerinde ters düştüğümüz bir şey yok. Ben kimseye giydirmedim fakat @Kasrqaa'nın farklı bir şey söylemeden beni eleştirmesini doğru bulmam. Misalen Güney yoluna sağ şeritte gitmen gerektiğinde kimisi sana "güney'e gideceksin" der kimisi sana "sağ şeritte gideceksin" der. Sende buradan "güney yoluna sağ şeritte gitmeliyim" anlamını çıkarırsın. Bir kişi daha "güney yoluna sağ şeritte git" dediğinde, büyük ihtimal küfür olarak algılarsın, çünkü zaten bunlar sana önceden söylendi. Bu adam statü sahibi ve normal bir adamın "sen sahtekarsın" demesine oranla, bu adam "sen sahtekarsın" dediğinde daha çok taraftar toplar. Yorumumu ilk yazdığımda bana cevap veren ilk o olsa kabahat bulmam kendisinde. Bu cevabı toplayıp bir düşünce oluştur kafanda. Ne yazsam tekrara düşüyor çünkü.

Söylem-5: Şöyle düşün diksiyonu berbat, öğrencileri bitkisel hayata büründüren, robot gibi duygusuz ders anlatan, herkesin ''Zil çalsa da gitsek'' dediği bir öğretmen mi daha faydalıdır;

Cevap-5: Benim buna karşı çıktığımı nereden çıkardın? Ben "anlatacağınız konu daha kısa şekilde anlatılabilirse rica ediyorum daha kısa yazın." diyorum. Kesinlikle böyle olmalı gibi bir şey yok burada. Çünkü forumda boş konuların olduğunu biliyoruz ve boş konular uzun olduğu zaman can sıkıyor. Dediğin gibi uzun olup güzel anlatan kişinin zaten başımızın üstünde yeri var.

Teşekkür ederim @Betaboy

Son düzenleme:
Kaynak konusunda şundan dolayı belirmenin faydası var adam mesela eline sağlık, şunu nasıl yapacağız ? diye adamın paylaştığını sanarak yanıtlar veriyor bunların olmaması için kaynak önemli hem kaynak verirseniz o kaynaktan başka yazılar da bulup faydalanabilir okuyan kişi.

İsteyen verir isteyen vermez moruk sen niye bu kadar dert edindin ki sen bildiğin gibi yap. Benim için yazar veya kaynak çok umurumda değil şahsen görmediğim bir yazıyı görüpte bana bir şey katarsa teşekkür etmek düşer bu kadar.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8