Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Kaynak Göstermenin Önemi ve Enetelektüel Hırsızlık

Aslında olayda sorunun çözümü basit,ama birşeyler yanlış anlaşılmiş,iki çeşit insan var;
1.Birşeyleri çalıp kendisi 3-5 yorum katıp hiçbir emek harcamadan forumda ego kasmaya çalısması(tabi bu forum da ne kadar ego kasacak orası bambaşka bir dünya)
2.Gerçekten emek veren yazıyı irdeleyen ,aynı @Betaboy dediği yorumlayan ama kaynak paylaşmayan
Bu iki insan çeşidi birbirine o kadar karıştırılmış kı ,öncelikle arkadaşımızın sorunu bir ego baloncuğu içerisinde yaşaması.Neyse orasını çok detaylı işleyeceğim.Şimdi gelelim olaya kaynak paylaşılmasına,bazı yazıların birebir orjinal alıp kırpması hatalı bir davranıştır,burada haklılık payın çok fazladır.Ki birkaç kişiyi bu düşünce sayesinde kendi safına çektin.Ama haksız olduğunun nokta şurası;
""
Reddit’te en çok bilinen makalelerden biri. “How to Get Laid Like a Warlord” yazıp aratarak bulabilirsiniz. erkekadam’da “Savaş Lordu Gibi Hatun Kaldırmak” serisi olarak çevrildi bu yazı. @Game Master kendi tecrübesini aktarmıyor. 25-30 maddeden kendince değerli gördüğü maddeleri alıp konu haline getirmiş. Keşke konu başında “yazının asıl sahibi ben değilim” diye yazılsa ve gerçek hak sahiplerine gitse övgülerimiz.
notoriousdaddy "
Güzel bir konu kanı fakat atılan sonraki yoruma bakalım
"Eklemelerini farkettim fakat yazının temelini yazan dediğin arkadaşa ulaşıp izin aldığını söylemene inanmıyorum. Kendini aklama çaban var gibi. Ayrıca yazıyı yazan kişi izinsiz paylaşmayın demediği sürece kaynak belirterek paylaşmanda sıkıntı olmaz. Yazıyı biliyorum, izinsiz paylaşılmaz denmiyor. Yine de “bir kısmını x kaynaktan aldım” yazsan fena olmazdı.
notoriousdaddy "
Yani sen şimdi yazıyı okumadın ve arkadaşın eklemelerini görmezden geldin ve sadece başlığa bakarak bu yazı başkasının ama @Game Master Sadece çevirmiş dedin ve kaynak göstermenin önemi ve entelektüel hırsızlık diye konu açtın (ALLAHIM SANA GELİYORUM) .Buna saf ego bombası diyorum ben bakınız çok rahat bir şekilde hakaret edip,yanlışını fark edince özür dilemiyor.Ve sen izin almadın inanmıyorum diyor kaynağın nerede ? (kendisiyle İlk çelişki)
Daha durun beyler @Kasrqaa ettiği hakaretleri de görmezden gelemeyiz.
"O zamanlar "Moderatör" rankı vardı. Normal bir üyeden daha üstün. Yürüyen statü, gücün timsali (forum için geçerli). Yorumunu beğenen kişi sayısı belli. Gözünüz önünde statünün önemini gösteriyorum. Diğer arkadaşlardan farklı bir şey demeden daha fazla beğeni alıyor. (evet bu cümleler konu ile alakasızdı fakat -yeni arkadaşlar için söylüyorum- canlı olarak statünün önemini görmüş oldunuz.)
notoriousdaddy"
Sen farklı yerlerde gezip tozarken @Kasrqaa burada yazıyordu ama bunu görmezden gelip hakeretlere giriştin.Bir de üstüne üstelik hala bu forumda ego kasılacağını zannederek olaya giriştin.Yani şunu diyor arkadaşımız bak o statülü hiçbirşey demeden beğeni alıyor,kendini beğenmiş diyor(burada olmayan birini canlandırmaya çalışarak ona karşı nefret kazandırıyor.) Peki soruyorum kaynağın nerede ?Kendini beğenmiş bir insan yorumlarıyla ,yazıylarıyla kendini belli eder dimi :D (Bir çelişki daha).Aranızdaki bilgi farkını nasıl görmezden geliyorsun güzel dostum ?
"İncittiğim biri varsa kusura bakmasın ama okuduğunuzda kimseyi incitmediğimi ve doğru olanın peşinde olduğumu göreceksiniz.(Vurguya bakın doğrunun peşinden koşuyormuş beyefendi, Sana yanlış olduğun noktaları söylemek ne zamandan beri suç ? Doğru narsistlere suç unutmuşum :()
notoriousdaddy"
Bu insan tarzını iyi anlamanız için yazıyorum.Bu insanlar haklı başlar haklı bitirir ama orta noktada daima haksızdırlar.Hakeret etti ama kimseyi incitmediğini zannediyor ilginç.Bu insan tarzı yorumlarıyla insanları manipüle edip(1 haklı söyler 10 haksız cümle) daima haklı çıkmaya çalışır,onlara karşı hiçbir zaman kazanmasanız,çünkü bunlar birer narsistdir.Bu insanlar hiçbir zaman hatalarını kabul etmezler.Ve daima diretirler örneğin 2.yorumda gördüğünüz gibi bir başkasına çamur atıyor ve hatasını gizliyor.Ve olayı kaynak noktasına çekiyor.Kaynak belirtme lüksü olmayan bir yerden yazıyı aldığını söylerek önce rakibini kışkırtıyor.Sonra keşke eklesen diyerek haklı bir kapanış yapıyor. ama belki de arkadaş kaynak belirtmesi gerektiğini bilmiyor çünkü kendi de söylüyor KAYNAK BELİRTİLMESİ ZORUNLU OLMAYAN BİR YER. EE sen yazıyı okumadan @Game Master eklediklerini görmezden geldik o ne yapıcaz ?(Al sana bir çelişki daha).
Sonra burayı bu yazıyı yazarak sempatizenlarını ve haterlarını çekiyor çünkü tartışmak istiyor.Hani bizim arkadaşımız haklı ya he işte onu kanıtlayacak.Haklı bir insan kendini kanıtlama gereği duymaz zaten neyse konu o değil .Önce açıyor ve detaylı bir inceleme yapıyor.Çünkü kaynak gösterecek ve haklı olup,narsist zevkini tadabilecek.
"Bana göre @Kasrqaa bu foruma en yararlı adamdır.(Başta sen @Kasrqaa sürekli aynı yorumları yazıyor dememiş miydin ilginç.hatta konu ile alakasız yazdığını söylememişsin allah allah bak sen) Senin görüşlerinde ters düştüğümüz bir şey yok.(Evet hakeretleri ilk cümle unutturdu ondan sonra ona karşı çıkana kendini yakınlaştırdı) Ben kimseye giydirmedim(suçsuzum iması ) fakat @Kasrqaa'nın farklı bir şey söylemeden beni eleştirmesini doğru bulmam.(evet sen doğruluk abidesisin,nolur bizi kurtar doğrucu abi) "
ben kimseye giydirmedim bakın imali bir cümle (ben suçsuzum demek istiyor) sonra @Kasrqaa farklı birşey yazmadığına sitem ederek konu içindeki haklılığını doğrulama gayreti içerisinde.Bakalım @Kasrqaa ne yazmış:
"

Birsürü kaynağı alıp, güzelce özet çıkarıp tek bir kaynak haline getirmiş. Bunun için zamanını harcamış ve çokta uğraşmış, istese uğraşmazdı. Uğraşmama gibi bir seçeneği varken adam uğraşmayı tercih etmiş. Sonuçta buraya konu açınca adam para kazanmıyor. İstese konuyu açmazdı bile.
Game Master'a teşekkür etmek yerine birde laf söylüyorsun. @Game Master 'in önceki yazılarını faydalı bulmasamda(tcmaya benzer olan yazılardan bahsediyorum) amma velâkin bu yazısı altın niteliğinde.

Güzelce konu açan adamlara;
Hemen "kaynak belirt, şöyle yap, bunu yap, şunu yap" diye yükleniyorsunuz.

Game Master'a yüklenmek yerine bu konudan daha kaliteli bir konu açsan nasıl olur? Hem senin bilgilerinden bizde faydalanmış oluruz.

Game Master konunu çok beğendim gayet faydalı ve bilgilendirici.

@Kasrqaa "
Özeti şu ,arkadaşın emeğini görmezden gelip ona çamur atmak yerine sen BİRŞEYLER YAP diyor.bunu farklı bulamıyor çünkü kendisi haklı gördüğü ve en büyük hobisi göbeğini kaşımak olduğu için çamur atmaya devam ediyor.AMA OYSAKİ BU TARZDA YAZILAN TEK YORUM OLDUĞUNU GÖZLERİ GÖREMİYOR.
Daha neler var neler :D üşendim yazmaya gerçekten,AMA KORKMAYIN @notoriousdaddy YAZICAK hatta bu yazıyı süzgeçten geçirip hatalarını bulacak, örneklendirmeler yapacak.AMA ASLA HATASINI KABUL ETMEYECEK.
Bende zamanında böyle biriydim , herkesi yorumlarımla bükebileceğimi ve daima haklı çıkacağımı sanırdım.Hatta edebi sözler arardım :D aynı arkadaşın TDK sözlüğünü karıştırması gibi :D.Bu durum insana kendi kusurlarını örtme gücü veriyor ve her daim haklının kendisi olduğuna inandırıyor.Keşke empati gibi birşeyin farkına daha önce varabilseydim.Ah kafam ah.

Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8