Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Kelimeler ve Düşüncelerin Psikolojisi

Ghostlykisses

Forumdan Uzaklaştırıldı
İnsanların kelime dağarcığı kadar düşünceleri olur bir insanın kelime dağarcığı ne kadar yüksekse o kadar hayal kurabilir o kadar fazla rüyaları çeşitli olur çok daha fazla düşünebilir çok daha fazla YAŞAYABİLİR insanları çok daha hızlı hizaya sokabilir
İşin psikolojisi ise ne kadar fazla dil ve kelime bilirsek bunu dile döküp konuşma dilinde kullanırsak o kadar zaman algımız yaşama algımız düşünce algımız değişebilir öngörümüz mükemmel hale gelir Arrival filminde ki gibi zaman algısını kavram algısını nesneleri kavrayış algısı değişebilir dar görüşlü yaşamamızı engeller her bir kelime içimizde ki uzaya yeni bir keşif insanları onların kendi gözünden kavrayabilir bir çok yaşamı içimizde barındırabilir kelimeler ben ki bu forumun FREUDU olarak bunu söylüyorum çünkü bu konu üzerine çalışmış ve araştırmalarda bulunmuşumdur kendimde de bu gözlemler sonucunda zaman algımın ve nesneleri kavrayış açımın değiştiğini geliştiğini gözlemleyebiliyorum basit bir örnek vermek gerekirse nesne algım o kadar gelişmiş bulunmakta ki uzaktaki bir kişinin en hafif sesiyle benim hakkımda ki konuşmalarını duyabiliyorum burada ki mesele benim adımın geçtiği yere ani bir dikkat ve enerjiyle düşüncelerim zihnimin yoğunlaşması bunu çok yaşadım
onun için bol bol kitap okumalı elimizden geldiğince dil öğrenip bunları pratiğe döküp konuşulmalıdır
not: raskalnikov karakterinin istemsiz olarak olaylara sürüklenmesinin ve kendisini her seferinde kurtamasının sebebide budur psikolojik olarak ayrıca hukuk öğrencisidir

Son düzenleme:
Kankam ellerin dert görmesin de biz zaten kitap okumanın önemini kavradık.Yani artık "Kitap okuyun beyler,SMV kasın,spor yapın" gibi tavsiyeler ve başlıklar görünce birçoğumuz "öh be abi hala mı ya" gibi şeyler söylüyordur eminim ki.Sanki artık biraz daha faydalı şeyler paylaşılmalı burada.Sağlıcakla kalın,evde kalın :)

Kankam ellerin dert görmesin de biz zaten kitap okumanın önemini kavradık.Yani artık "Kitap okuyun beyler,SMV kasın,spor yapın" gibi tavsiyeler ve başlıklar görünce birçoğumuz "öh be abi hala mı ya" gibi şeyler söylüyordur eminim ki.Sanki artık biraz daha faydalı şeyler paylaşılmalı burada.Sağlıcakla kalın,evde kalın :)
PSİKOLOJİ SERİSİNE GİRİYİM Mİ

Sondaki Raskolnikov örneğine bayıldım. Eline, ağzına sağlık. Doğruluğundan emin olmadığım bir anekdot var Freud'un ve Jung'un, psikolojiyi Dostoyevski'den ilham alarak çözdüğüne dair. Gerçekten suç ve ceza kitabında Raskolnikov'un sebebini bilmeden belirli sokaklara gitmesi, normalde kullanmadığı yolları kullanması uzmanlarca edebiyat dünyasında bilinçaltına ilk defa değinilmesi olarak algılanıyor. Bu bilinçaltı da tabi ki gördüğümüz lokasyonlar, dilediğimiz müzikler, okuduğumuz eserler ve bildiğimiz kelimelerle şekilleniyor. Ben de bir örnek vereyim 1984 kitabında halkı cahilleştirmek için YeniSöylem adında bir proje başlatıp "düşünce özgürlüğü, eşitlik, çağdaşlık, cinsellik" gibi konularla bağlantılı kelimeleri sözlükten çıkarıyorlar, halk bu kelimeleri bilmediği için, kişilerde bu özellikler de olmuyor, halk cahil ve özgürlük istemeyen bir hal alıyor.

hatta Jordan B. Peterson'un Dostoyevski ile ilgili Türkçe altyazılı bir konuşması da çok ilham verici.
Link: Jordan Peterson, Dostoyevski'nin 'Suç ve Ceza' ve 'Ecinniler' adlı eserleriyle ilgili... - YouTube

Sondaki Raskolnikov örneğine bayıldım. Eline, ağzına sağlık. Doğruluğundan emin olmadığım bir anekdot var Freud'un ve Jung'un, psikolojiyi Dostoyevski'den ilham alarak çözdüğüne dair. Gerçekten suç ve ceza kitabında Raskolnikov'un sebebini bilmeden belirli sokaklara gitmesi, normalde kullanmadığı yolları kullanması uzmanlarca edebiyat dünyasında bilinçaltına ilk defa değinilmesi olarak algılanıyor. Bu bilinçaltı da tabi ki gördüğümüz lokasyonlar, dilediğimiz müzikler, okuduğumuz eserler ve bildiğimiz kelimelerle şekilleniyor. Ben de bir örnek vereyim 1984 kitabında halkı cahilleştirmek için YeniSöylem adında bir proje başlatıp "düşünce özgürlüğü, eşitlik, çağdaşlık, cinsellik" gibi konularla bağlantılı kelimeleri sözlükten çıkarıyorlar, halk bu kelimeleri bilmediği için, kişilerde bu özellikler de olmuyor, halk cahil ve özgürlük istemeyen bir hal alıyor.

hatta Jordan B. Peterson'un Dostoyevski ile ilgili Türkçe altyazılı bir konuşması da çok ilham verici.
Link: Jordan Peterson, Dostoyevski'nin 'Suç ve Ceza' ve 'Ecinniler' adlı eserleriyle ilgili... - YouTube
bu konuları dostum telefonda konuşsak emin ol birbirimize çok öğretimiz olur muhabbetimizin çok güzel olacağını düşünüyorum

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8