Alfaloji Forum

Aramıza katılarak diğer forum üyeleriyle etkileşimde bulunabilir, fikirlerini beyan edebilir ve paylaşım yapabilirsiniz. Üstelik foruma üyelik kısa bir süre için ücretsiz.

Lanet Olası İstek Ve irade

Uzun mu uzun bir sürenin ardından hepinize merhaba beyler. Evet, dertleşme kısmı bitti şimdik asıl konumaya geleyim; Biliyorsunuz ki "LGS,AYT,TYT" Yaklaşıyor ve benimde diğer dostlarım gibi bu sınava girmem gerekiyoru lakin kendime herzaman şunu yapıyorum "ULAN YARIN BAŞLARIM" ve o yarınlar hiç bitmiyor. Sizce ne yapabilirim ?
Bunun için Çeşitli; Program,Uygulama,Çalışma Tavsiyesi vb... şeylerin tavsiyesini yaparsanız sevinirim. İyi Günler •Jecced•

Kardeşim, aslında cevabı biliyorsun: Başlamak.
Kendine bir program ayarla,anlamadığın konuları belirle. Mesela internetten o konuyu tekrar izleyip sonra pratik amaçlı o konu üzerinde sorular çözebilirsin.

Ha bu arada anlamadığın konuları belirlemenin en güzel yollarından biri de: Deneme çözmektir. Deneme çöz dostum, hataların ortaya çıksın. Malum bir şeyin problemini çözmek için önce sıkıntıyı,sorunu belirlemek gerekir.

Sana tavsiyem: Eğer hiç çalışmadıysan günde 10-15 saat çalışmanın hayallerini kurma. En fazla 1 gün dayanır, 2. gün gene buraya:''Beyler Yardım Edin.'' başlıklı bir konu açarsın. Başaramaz mısın? Elbette başarabilirsin ancak sürekli ertelediğine göre iradenin çok çok güçlü olduğunu zannetmiyorum.

Çalışma süresini de seviyene göre ayarla:
Mesela 1 hafta boyunca 30 dakika çalışacağım, sonraki hafta 45 dakika-1 saat, onun ardındaki hafta 75 dakika...

Belki az gibi gelebilir sana. Ama şöyle düşün. Hiçbir şey yapmayıp günde 1 saat çalışsan bile 1 ayda 30 saat yapar. (kalan sınav süresi)
Yani 1800 dakika. Dakikada 1 soru çözdüğünü hesap et, 1800 soruyu yutup yaladığın anlamına gelir :)

Ancak 30 dakikayla başarı mı olur Betaboy, deyip günde 10 saatin hayallerini kurmaya kalkarsan muhtemelen 2.gün pes eder ve yarına ertelemeye devam edersin ve 1 aylık süreçte toplam 0 dakika çalışmış olursun, bu da 0 soruya bedel :)

Eğer hiç çalışmadıysan ve iyi bir üniversiteye gitmek istiyorsan bir ayda yapamazsın. Seneye olur

Ders çalışmada en önemli etken disiplindir. Bazen hiç çalışasın olmasa bile çalışmak zorundasın, bir saat de olsa.

Başarılı olan insanların hepsi harika bir disipline sahip değil. Twitter CEO'su gibi uç örnekler de var tabi. İyi üniversiteyi kazanan veya iyi bir şirkette çalışan insanlara bak, yaptıkları şey devamlılık.

Study hack denilen bir olay var. Pomodoro (?) tekniği var, mesela onu araştır. Kalktığın zaman basit bir post it kağıdına o gün yapacağın üç, belki en fazla beş şeyi yaz ve bu post it sürekli önünde olsun.

Dediğim gibi bugüne kadar çalışmadıysan bu sene iyi bir okula gidemezsin.

Dikkat dağıtıcılari bul ve yok et. Kitap okumaya başla

Bol şanslar :)

Bu sene çalıştım lakin bu son 2 ayda bıraktım ne olduğunu ben de anlamadım. :/

istek olmadıktan sonra taktik ve tekniklerle yolda kalırsın pomodoro falan bence zırvalık yaptığın işten keyif almaya çalış ufak da olsa başarılarını ödüllendir başarısızlıklarını cezalandırma çalışırken düşüncelerinle boğuşma çok hızlı yorulur ve pes edersin çalışma sebebin korku olmasın çok istediğin güzel bir şey için çalış korku yapmak istediğin işten alacağın zevkin annesini beller

saçma sapan motivasyon sayfalarına pek bulaşmanı veya uymanı pek tavsiye etmem onlar başarılı olsaydı instagramla uğraşmazdı kalıplaşmış motivasyonlara da aldırmanı tavsiye etmem asla pes etme vs gibi çünkü bir süre sonra kendini ağzına sıçılmış bir halde bulman muhtemeldir tecrübeyle sabit başarı işi stresle korkuyla çalışarak olacak bir şey değil

kısaca kesinlikle işe yarayacak bir kaç tavsiye; çalışırken düşüncelere dalma acaba çalışmalarım karşılığını verecek mi, ceren mesaj attı geri döneyim mi gibi düşünceler çok enerjini emer motivasyonunu oldukça düşürebilir

seni harekete geçirecek şey korkuların olmasın tutkuların hayallerine ulaşma isteği olsun

istekli çalış keyif almaya bak testlerden vs netlerin arttıkça daha çok keyif almaya başlayacaksın çalışmayı angarya gibi görürsen keyifsiz zorla yapılan ya da kötü zamanı şimdi geçirelim sonra iyiyi yaşayacağız gibi düşüncelere girersen çalışan bir köle olursun zamanını ve kaynaklarını boşa tüketirsin başarılı insan her durumda iyiyi ve keyifliyi yaşar çalışma dinlenme ayırt etmez

tanrılar okulu kitabında antagoinst diye bir varlıktan bahsedilir manası karşıt güçtür ve aslında bizim en büyük dostumuz ama en büyük düşmanımız gibi göründüğü belirtilir kitapta yaptığı şey de bizi sürekli yolumuzdan saptırmaya çalışır kitap okursun boşver şunu yapalım der seni çelmeye çalışır ona dikkat et ben yap dediklerini yapmamam gereken olarak kodladım ama tabi sadece çalışma zamanlarında

genel olarak aklıma gelenleri yazdım soruların olursa cevaplamaktan keyif duyarım iyi forumlar.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8