Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Liberalizm: Tek gerçek çıkış yolu

Herkese selam.Bu metni yazma sebebim,tamamen liberalizm felsefesinin daha fazla bilinmesini sağlamak.Başka bir şey değil.Şimdi, isteyen gidip Liberalizmi kendisi araştırabilir,videolar izleyip öğrenebilir ki ben öyle yaptım.Şimdi, işin uzmanı değilim daha Liberalizmin babalarının okunacak çok kitapları var fakat bildiklerime dayanarak sizleri aydınlatmak isterim.Liberalizm; Latince özgür anlamına gelen “liber” kelimesinden türeyen, aslen özgürlük felsefesini ifade eden bir kelimedir. Liberalizm ülkemizde bilinmeyen bir felsefe bilinse çok şey değişir ama bilinmiyor onun için burada tanıtma ihtiyacı hissettim.O yüzden Liberalizmi temel ilkeleri ile olabildiğince kısa anlatmaya çalışacağım.Liberalizm,sağcılık, solculuk veya muhafazakarlık değildir.Sağ ve solu dengeleyen farklı ilkeleri olan ve dünyada geçerliliği yüksek bir felsefe,yaşam biçimidir.Evet yaşam biçimi.Aslında herkes liberalizmi kendi hayatında yaşıyor sağcısıda yaşıyor solcusuda muhafazakarı da.Farklı televizyon kanalları izliyorlar,farklı otobüs,uçak firmaları ile seyahat ediyorlar,farklı marketlerden alışveriş yapıyorlar,farklı kafelerde oturuyorlar,farklı markalardan sigara içiyorlar.Bu böyle çoğaltılabilir.Bu farklılıkların hepsi Liberalizm sayesinde gelmiştir.Liberalizm farklılık demektir.Ucuzuda vardır pahalısı da.İşte burada Liberalizm'in ilk maddesi SERBEST PİYASADIR.SERBEST PİYASA sayesinde insanlar çeşitliliklere ulaşabiliyorlar.Maalesef ülkemizde tam olarak uygulanmıyor.Hala devlete ait bir çok işletme var.Bunlar satılsa halk kazanacak ama devletçi kafa buna engel oluyor.Unutmayın,devlet büyüdükçe halk fakirleşir devlet küçüldükçe halk zenginleşir.Devlet elini soktuğu her yere fakirlik götürür.Eğitimden,sağlıktan güvenlik ve hukuk hariç her yerden elini çekmelidir.Devlet zorunlu kötülüktür.İşte burada da Liberalizmin ikinci maddesi SINIRLI DEVLETTİR.Türkiyede girişimcinin işi çok zor.Vergiler biniyor tepesine.Vergi hırsızlıktır.Böyle bir yerde SERBEST PİYASANIN yani normal kapitalizmin uygulanması çok zor.Türkiye de uygulanan sistem liberalizm değildir unutmayın.Devlet gözetiminde yağmalama politikasıdır.Özel sektör tekelidir.Vahşi kapitalizmdir.Bunların olmaması için HUKUK DEVLETİ gereklidir.İşte bu da Liberalizmin üçüncü maddesi HUKUK DEVLETİDİR.HUKUK devleti olmayan bir ülkede,hukukun üstünlüğü endeksinde 129 ülke arasından 109. olan bir ülkede,Vahşi kapitalizm zaten yaşanır.Unutmayın normal kapitalizmde herkes zenginleşir.Vahşi kapitalizmde zengin daha çok zenginleşir fakir daha çok fakirleşir.Zaten on yıllardan beridir gelişmekte olan ülke kategorisinde Türkiye.Türkiyeye Yabancı yatırımcı gelmiyor.Gidiyor Polonya'ya yatırım yapıyor.Niye çünkü size soruyorum TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN olmadığı bir ülkeye yatırım yapmak ister misiniz ? Demokrasi endeksinde 167 ülke arasında 110. olan bir ülkeye yatırım yapmak ister misiniz ? Basın özgürlüğünde 209 ülke arasında 153. olan bir ülkeye yatırım yapmak ister misiniz Unutmayın seçim yapmak demokrasinin en son göstergesidir.Hitler de seçimle geldi. İşte burada da Liberalizmin dördüncü maddesi TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN önemini vurguladım.Son madde ise BİREYCİLİK.Bencillik değil.Bencilik.Solcular toplum der, milliyetçiler millet der, muhafazakarlar ümmet der,Liberaller BİREY der.Bireyler toplumu oluşturur.Herkesin zevkleri farklıdır.Bireye değer verilmelidir ki ülke gelişsin.Liberaller vatanseverdir milliyetçi değil,arada ince bir çizgi vardır.Son olarak,benim savunduğum görüş klasik liberalizmdir.Klasik liberalizme göre devlet hukuk ve güvenlik dışında her şeyden elini çekmelidir.Birde sosyal liberalizm vardır. Klasik liberalizm gibi piyasa ekonomisi, sivil ve siyasi hak ile özgürlüklerin genişlemesini onaylaması bakımıyla uyuşur ancak bunlara ek olarak hükûmetin meşru rolünün yoksulluk, sağlık ve eğitim gibi ekonomik ve sosyal konuları da içerdiği fikrini barındırır.Sosyal liberalizm ile yönetilen ülkelere Kanada ve Almanyayı, Klasik liberalizm ile yönetilen ülkelere Danimarka İsveç Norveç ve Finlandiya yı örnek verebiliriz.Türkiyede ise liberal diyebileceğimiz tek parti Liberal demokrat partidir.Yeni kurulan deva partisi ise parti olarak muhafazakar görünüyor.Ali babacanın özelinde liberal olduğunu düşünüyorum.Şöyle bir önemli ayrım var din ile devlet işlerini birbirinden ayırmayanlar liberal olamaz o yüzden deva partisinin niyeti bilinmiyor.İyi parti hdp ve mhp milliyetçi ,akp ise malum islamcı muhafazkar bir parti.Chp de zaten solda bir parti tüm bunları değerlendirdiğinizde seçiminiz size kalmış.

Son düzenleme:
Savunmak için zengin olmaya gerek yok.Liberalizm fakire de lazım,zengine de.Herkese lazım.

Son düzenleme:
Aslında Türkiye insanı vahşi kapitalizm dediğin şeyi kendi eliyle yapıyor. Çoğu kişi yukarı çıktığında alttakini çekmek yerine itiyor ama buna haksız bir davranış diyemeyiz. Tüm gelirin bizim insanımıza eşit olarak paylaşılması gelirin %80'inin boşa harcanması demek. Açgözlülük yüzünden. Ancak yüksek geliri hak edecek kadar zeki/prestijli/yetenekli olabilenlerin yüksek gelirle yaşaması şu an için daha iyi. Geri kalana giden para zaten boşa gittiği için ellerinden mümkün olduğunca fazlasının alınması gerekiyor.
Not: MV çocuğu filan değilim :)

Libarelizm tatlı bir rüya :) herkese lazım olan birşey .Sanki diyabet hastasının ruh hali aşırı doz şeker yerse düzelcekmiş gibi görünüyor ama komaya giriyor.

Hiç bir felsefe ve ideoloji kendi başına bir bütünü oluşturamaz. Bunun için gerekirse sosyalizmi, kapitalizm ve diğer felsefeler ile entegre hale getirilerek bir bütünü oluşturması gerekir. Bütün bir halkı temsil edecek sistemi oluşturmak hiç kolay değildir. Zaten devlet yönetmenin en önemli kısımlarından birisi geçmiş ideolojiler ile yeni nesil düşünceleri birbirine entegre etmektir. Halkın ihtiyaçlarını karşılayabilmektir. Ancak insanın özgürlüğü olmadıkça diğer tüm şeylerin ederi 0 #sıfır#'dır.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8