Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Maskülen Tarzın İncelikleri

Herkese merhabalar, umarım herkesin keyfi yerindedir. Geçen gün forumda dolaşırken gördüm ki moda bölümünde birkaç konu açılmasına rağmen giyim konusundan parça parça bahsedilmiş, bir bütün olarak ele alınmamış. Bu yüzden genel olarak bu konuya değinmek istedim. Moda profesyoneli olduğum konusunda bir iddiam yok; fakat konuya vakıf olduğumu düşünüyorum. Tipten ziyade bakımlı ve şık giyimin daha önemli olduğunu bildiğim için bu konunun çok işinize yaracağından eminim. Lafı daha fazla uzatmadan konuya geçelim.

1.Bölüm : Stil
Öncelikle TRP veya "Oyun" dünyası ile ilgiliyseniz "Tavus Kuşu Teorisi"ni mutlaka duymuşsunuzdur. Kimi otorite bu giyim tarzını savunurken, kimi sadelikten yanadır. Bu ikisini de sentezleyip ikisinin de kullanılmasını gerektiğini savunanlar da zaman zaman ortaya çıkmıştır. Bu yüzden öncelikle bir stil belirleyerek başlamalıyız. Stil belirlerken de moda akımlarından yararlanabilirsiniz. Moda akımlarına: minimalist giyim, urban (sokak) modası, retro giyim gibi örnekler verilebilir. Stilinize karar verdikten sonra insanlara gördüklerinde sizi hatırlatacak bir parça bir renk belirleyebilirsiniz ki bu şart değil; fakat tarzınıza tarz katacaktır.
minimalist-menswear.jpg

Minimalist giyim

7d3bd31aa7ad8d2a767559bb6fd26cfb.jpg

Retro tarz

Johnny-Depp-PWAC-Jimmy-Kimmel-Live-TV-Style-Tom-Lorenzo-Site-1.jpg

Tavus kuşu tarzının mükemmel bir örneği

2.Bölüm: Doğru Seçimler ve Renklerin Uyumu
2.a. Yapılan Yanlışlar

Bana göre en çok hata yapılan bölüm burası. Mesela baskılı t-shirt, önü açık gömlek kombinasyonları hatta direkt baskılı t-shirt çocuksu duran ve gerçekten şıklığı aşağı çeken bir unsur. Baskılı t-shirtler yerine düz, çizgili ve sade desenli t-shirtler tercih edilmesinden yanayım. Eğer gömlekle beraber giyilecekse kesinlikle düz bir renkten yanayım ki bu da siyah veya beyaz olması gerçekten şık bir görüntü katacaktır. Bir başka durum yazın gelmesiyle beraber nüfusu artan kargo şort. İçinizden "O 2000'lerin başında yok olmadı mı ya?" diyeceksiniz ama maalesef hala daha giyenleri görüyorum. Bakın kargo şort işlevseldir, ona bir şey diyemem. Lakin asla şık değildir. Sıradaki unsur ise yırtık pantolonlar, yapmayın etmeyin. Çok kadınsı bir görüntü oluşturduğunu düşünüyorum. Bence onların yerine yırtık değil de sökük görünümlü parçalar tercih edilmeli. Bu liste böyle uzar gider. Ama listenin demir başları az önce saydıklarımdır. Unutmadan kısa kollu gömleğiniz varsa en yakın zamanda yakın. Onun yerine kolları kıvırmak kesinlikle daha maskülen bir görüntü ortaya çıkaracaktır.
2.b. Renkler
Eğer renklerin uyumuna güzel bir şekilde kafanıza oturtup kavrarsanız, gerçekten çok güzel kombinler elde edebilirsiniz. Bu yüzden şimdi size bir renk paleti vereceğim ve onun üzerinden devam edeceğim. Ama şunu unutmayın "MAVİ" erkeğin kurtarıcı rengidir.

Choosing-Colors-that-Work-Together-Color-Combinations.jpg

Renkler umarım sizi korkutmamıştır. Çünkü genel olarak bir siyaha bağlılıktır gidiyor. Arkadaşlar sıcak renklerden korkmayın. Havalar da güzel pastel pembe bir t-shirt ile turkuaz bir şortu deneyip uyumunu görün mesela. Benim yukarıdaki şablonda en çok kullandığım renk kombinasyonu analog renkler. Bana göre yumuşak geçişler yapılabiliyor ve gözü yormuyor. İddialı giyinmek istersem de tamamlayıcı renkleri kullanıyorum. Yaz mevsiminde sıcak renkleri kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. İnanın bana çok şık olacaksınız.

3.Bölüm: Aksesuarlar
Aksesuarlara gelecek olursak. Günlük giyimde kolye, bileklik, saat ve kemer hepsi şık ve güzel duran parçalardır. Hatta taşıyabileceğinizi düşünüyorsanız yüzükler de çok maskülen bir hava katar ama yüzük seçimi kişiyi vezir de edebilir rezil de. Çünkü herkese gitmeyebilir ve karakterinizle zıt bir görüntü oluşturabilir. O zaman komik bir duruma düşebilirsiniz. O yüzden yüzük seçimlerinde dikkatli olunması gerek keza kolye seçimlerinde de. Kolye seçerken de havalı görünmek adına çok saçma parçalar seçilebiliyor. Onun yerine sade motifli bir kolye seçilebilir. Kolye yerine zincirler de tercih edilebilir ama kalitesiz bir zincir tarzınızı aşağıya çekebilir. Bileklik konusunda ise çelik künyelerin hoş ve maskülen durduğunu düşünüyorum. Eğer sevmiyorsanız isteğe bağlı ama bence en fazla 3 tane olmak üzere taşlı yahut yine motifli bileklikler takabilirsiniz. Taştan kastım ise kaplangözü, akik, sedef gibi doğal taşlardır. Benim önerim kaplangözü ve oniks olanları kullanmanızdır. Sade ama şık bir görüntü sağlayacaktır. Benim bileklikle işim gücüm olmaz derseniz de bir saat tercih edebilirsiniz. Saatlerde klasik olmayı öneriyorum. Bazı saatler görüyorum maşallah uzay mekiği gibi bence onlara hiç gerek yok. Kordonu çelik olan saatler maskülen dursa da yaş olarak sizi olduğunuzdan büyük gösterebilir. Bu hoşunuza gidiyorsa sıkıntı yok tabii ki. Ama forumun yaş ortalaması genç olduğu için önerim düz siyah, kahverengi bir kordon ve beyaz ekranlı bir saat kullanılması yönünde olacaktır. Kemer ise genel olarak siyah tercih edilmesinden yanayım. Mavi tonlarının hakim olduğu kombinlerde ise kahve tonlarında bir kemer daha şık olacaktır. Kemer tokasının görünümü bir kemerde en önemli unsurdur. Tabii bu söylediklerim tahmin edebileceğiniz üzere kemerin tamamlayıcı bir görsel olarak kullanıldığı kombinlerde geçerlidir.

4.Bölüm: Ayakkabılar
Ayakkabılarda yapılan en büyük hatalar klasik giyimde sivri uçlu ayakkabı, günlük giyimde ise aşırıya kaçılmış desenlerle donatılmış ayakkabılardır. Hele şu aralar sokaklarda sıkça gördüğümüz Balenciaga'nın bazı modelleri gereksiz göz yoruyor ve rüküş bir görüntü sunuyor. Ayakkabıda kullanılacak tonlar üç aşağı beş yukarı bellidir. Bunlar: siyah,beyaz ve kahverengi tonlarıdır. Spor yapılırken giyilecek ayakkabılarda ise bu sınırlandırmalar esnetilip kaldırılabilir. Burada kahverengi bir istisnadır. Her tonla kombilenemez. Kahverengi bir ayakkabı mavi veya beyaz tonların hakim olduğu kombinlerde müthiş bir tamamlayıcı olacaktır.

5.Bölüm: Koku
Koku tamamen özneldir. Tene, kişiye, mevsime, gidilecek mekana, zamana göre değişkenlik gösterebilir. Yazın ferah kokular kullanılırken, kışın baharatlı kokular kullanılabilir. Yaz ve kış ekseninde genel bir tavsiye vermek gerekirse kışın bergamot, tarçın, vetiver, misk kokusu gibi notalara sahip parfümler; yazın ise yasemin,limon, deniz, portakal, keza yine bergamot kokusu gibi notalara sahip parfümler tercih edilebilir.

Evet arkadaşlar size ana hatlarıyla maskülen giyim hakkında bildiklerimi anlatmaya ve elimden geldiğince yararlı bilgiler vermeye çalıştım. Umarım işinize yarar. İstediğiniz daha spesifik konular olursa da yorumlarda belirtebilirsiniz. Sağlıcakla kalın...

-NOGAY

Ben sokak tarzı giyinirim durmadanda siyah giyinirim bazen sadece baskılı tshirtle takılıyorum (seçtiğim tişörtler genelde benim hakkımda bilgi verir) yani size güzel geleni giyin bence sırf kız düşecek diye şöyle giyineyim böyle giyineyim demeyin. (Kendi fikirlerim)

Ama parfüm tavsiyesi güzel olmuş kafam karışıktı

Ben sokak tarzı giyinirim durmadanda siyah giyinirim bazen sadece baskılı tshirtle takılıyorum (seçtiğim tişörtler genelde benim hakkımda bilgi verir) yani size güzel geleni giyin bence sırf kız düşecek diye şöyle giyineyim böyle giyineyim demeyin. (Kendi fikirlerim)

Kışın baharatlı ve odunsu, yazın lime ve ferah bir koku iş görecektir.

Dostum siyah tonlarının hakim olduğu kombinleri rock'n roll tarzında çok görüyoruz. Evet bir stildir. Benim aktarmak istediğim eğer bana yakışmaz diye sıcak renklerden kaçıyorsanız, kaçmamanız en azından bir kere denemenizdir. Şık duracağına inanıyorum ki sokak tarzında da sıcak renklere çok sık rastlıyoruz. Ek olarak kesinlikle bu yazıyı kızlar böyle giyinenlere düşer diye yazmadım. Lütfen böyle düşünmeyin.

Rock’n roll stili hakkında ne düşünüyorsun ?
Rock'N Roll tarzında yukarıda da bahsetmiş olduğum gibi siyah en çok kullanılan renk. Buraya kadar sıkıntı yok; fakat dikkatini çekmiştir. Rock'n Roll'da deri parçalar da çok kullanılıyor. (Deri ceketler, montlar, bileklikler gibi) İşin içine deri girince parçaları taşıması zorlaşıyor. Buradan kastetmek istediğim bir deri ceketi her vücut taşıyamaz. Örnekle desteleyecek olursak:
blackmoto1024_large.jpg

Resimde gördüğümüz üzere giyen kişinin fiziği yerinde deri ceket vücuduna tam oturuyor. Eğer omuzları dar ve düşük biri olsaydı, aynı şıklığı yakalamak katbekat zorlaşacaktı. Bu demek değil ki bu tarz kötüdür. Şahsi düşünceme gelecek olursak, rock'n roll tarzı güzel yorumlanıp, güzel parçalarla kombinlenirse gayet güzel bir tarz. Renk açısından pek bir alternatif yok zaten, arada siyah-beyaz kontrastına başvurulabiliyor. Peki bu parçalar neler olabilir. Dediğim gibi rock'n roll diyince benim aklıma hemen deri parçalar geliyor. Güzel deri bir ceket, siyah bir t-shirt, siyah sökük işlemeli koyu siyah bir jean, zincir, deri bileklik, güzel deri bir bot, şart değil ama güzel duruyorsa yüzük veya yüzükler - ki Ufuk Beydemir burada örnek oluşturabilir, yüzükleri güzel ve sırıtmıyor. Eğreti durmuyor.- , son olarak ise sevilen bir kolye ile kombin tamamlanabilir. Rock'n roll diyince benim aklıma bunlar geliyor. Koyu yazdıklarım ise bence bu tarzı seven her insanda bulunması gereken parçalar. Son olarak ise bu tarz renk paletinin darlığından dolayı tek düze bir görüntü oluşturur. Bu yüzden şıklığı yakalamak zorlaşır. Ama uygun parçalar ile kısıtlı renkler barındırmasına rağmen herhangi bir ortamda dikkatleri sana çekebilir. Umarım aklındaki soru işaretlerini giderebilmişimdir.

-NOGAY

Eskiden kıyafetimizde bir yırtık olsa utanırdık. Eskiden fakirin cabası şimdiki zenginin saçma modası :)

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8