Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Belgesel Maymun Adam - Baskın Erkek

Godless Alpha

Mekanın Sahibi
Yönetici
Merhaba. Blogda bir belgeselden bahsetmiştim geçen sene, burada paylaşmadığımı fark ettim. Açıklamayı blogdan kopyaladım.

Dilerseniz önce belgeseli izleyin yazıyı öyle okuyun. Tam tersini de yapabilirsiniz önce yazıyı okuyup sonra belgeseli izleyebilirsiniz. Sırasının her hangi bir önemi yok ama kesinlikle hem izlemeli hem okumalısınız. Ayrıca belgesel ne ya hayvanların çiftleşmesini mi izleyeceğiz tarzında saçma düşünce yapısına girmeyin. İnsan belgeseli bu ve oldukça keyifli. Hiç sıkılmadan 3 bölümünü izledim.

Bu belgesel aslında Alfa Erkek,Beta Erkek kavramlarını en iyi anlatan belgesellerden. Hem bilimsel hem evrimsel. Bu belgesel 3 bölümden oluşuyor. 3 bölümü de ayrı ayrı inceleyerek paylaşacağım. Bu birinci bölümümüz baskın erkeği anlatıyor. Alfa erkek nedir ne değildir onu anlatıyor aslında. Alfa erkek hayvanlar aleminde sürü lideri olarak tabir edilen kişilere deniyor. Alfalar dünyayı yönetiyor.

Maymunların davranışlarını incelediğimizde insanlarınkiyle ne kadar benzerlikler gösterdiğini siz de anlayacaksınız. Ne yani evrim gerçek mi? Emin olamayız ama evrimsel iç güdüler gerçek. Her doğan bebekler bir önceki nesilden daha sağlıklı ve daha gelişmiş.

İLK KURAL: Boyut Önemlidir
Maymun dünyasında alfayı belirlemek basit. Çok büyük olanlar alfadır. En irisi değilse bile en irisiymiş gibi tüylerini kabartarak kendilerini iri gösterirler. Boyutun önemli olduğunu kanıtlamak içinse bir deney yapılıyor. 1.60 m boyunda bir erkek ve 2.20 m boyunda başka bir erkek birlikte bara gidiyorlar. 1.60 m boyunda olan adam başkasının birasını alınca birasını aldığı adamlar tarafından küçük görülüp dalga geçilerek birayı tekrar küçük adamın elinden alıyorlar. 2.20 m boyunda olan iri adam başkasının birasını elinden aldığında ona sadece korkarak bakmakla yetiniyorlar. Çünkü adam oldukça iri. Bu deneyi bir kaç kişi üzerinde yapsalar da sonuç hemen hemen aynı oluyor. Lakin tek bir sefer durum değişiyor. Yanında kadın olan adamın birasını iri adam alınca yanında kadın olan adam iri adamdan birasını geri alıyor. Çünkü kadının yanında rezil olmak istemiyor. Bu ona güç ve öz güven veriyor. Maymunlarda da durum böyle. Yanında dişi olunca maymun daha da güçlü görünmek istiyor. Hepiniz kızların ortalama 155-160 boylarında olmasına rağmen 180 190 erkekler istediğine şahit olmuşuzdur. Bunu bilinçli olarak yapmazlar aslında. İç güdüsel olarak yaparlar. İri ve uzun olanın genleri daha kalitelidir anlayışı vardır. İstemsizce ona çekilirler. Uzun ve iriyseniz avantajlı olabilirsiniz. Ortalama Türk erkeğisiniz üzülmenize de gerek yok. Lakin ortalamanın altında ve uzamıyorsanız biraz dert edebilirsiniz. :) Şaka yapıyorum. Dershaneden arkadaşım vardı. Çocuğun boyu benden gözle görülür farkla kısa olmasına rağmen kendisinden bir kaç cm uzun kızlarla sevgili oluyor ve kızlar bunu hiç dert etmiyordu. Çünkü göğsünü kabartarak, dik ve kendinden emin yürüyüş ve duruşa sahipti. Oturunca epey bir yer kaplıyordu. O arkadaş doğal bir alfa. Lakin aynı hareketleri siz sürekli tekrar ederseniz sizde bunu içselleştirip doğal olabilirsiniz.

Cesaret, sakinlik, liderlik, beden dili gibi önemli maddeleri teker teker inceliyor belgeselde. Görsel olarak hitap etmenin daha faydalı olduğunu düşünüyorum bu nedenle bu kadar fragman/spoiler yeterli. İzlemelisiniz kesinlikle izlemelisiniz. Maymunlarla benzerliklerimizi görünce şaşıracak ve olayı daha iyi anlayacaksınız. Hangi davranışın altında ne yatıyor öğreneceksiniz. Beden dilini kavrayacaksınız. Bu belgesel size çok şey katacak. İzleyenler belgeselden tamamen yararlanacak aslında benim yazdığım %10'luk bir kısım. İzlemeyenler ise sadece benim verdiğim kadarıyla yetinecek. Seçim sizin. Şimdi dilerseniz belgeseli izleyin dilerseniz izlemeyin. Ben size belgeseli sundum. Bir belgesel izleyemeyecek kadar ilginiz yoksa bilginizin olmasına gerekte yok bu meselelere.

Muhteşem.
Bunun gibi başka belgeseller var mı?

Son düzenleme:
Kanka ne linki yaz google’a izle işte. Redpill forumlarında geziyorsunuz ama google’a bir şey yazmaktan acizsiniz.
belgeselin adını tekrar okudumda göremedim. google nedir pek fikrim yok,sadece belgeselin adını veya linkini istiyorum.

Bu arada redpill’i yanlış anladığım bir kaç noktayı da görmüş oldum bu belgeselde. İlişkilerde de biraz şempanze gibi davrandığımı ama bunun yanlış olduğunu farkettirerek; nasıl centilmen olunabilceğini daha iyi kavramama yardımcı oldu. Üç bölümü de kesinlikle izlenmeli.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8