Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Melatonin ve saç

Jesse Pinkman

Forumdan Uzaklaştırıldı
Günaydın herkese melotonin ve saç ne alaka diyebilirsiniz ama işler öyle değil melotonin; kısaca biyolojik saattir bizim uyuma zamanımızı belirler

bilimsel olarak ise Melatonin epifiz bezinin pineolasit adı verilen hücrelerinden salgılanır. Biyoritmi (sirkadyan ritm) belirler ya da biyoritm üzerinde etkilidir. Pineolasit hücreleri ışığa duyarlıdır. Elektromanyetik dalga yoğunluğu arttıkça melatonin salgılanması azalır. Melatonin bir tür etanoamiddir. IUPAC isimlendirmesine göre adı N-[2-(5-methoxy-1H-indol-3-yl)ethyl]'dir.

Peki faydaları nelerdir saymakla bitmiyor saç dökülmesini yavaşlattığı hatta durduğu biliniyor melotonin hormonu ne kadar artarsa saç dökülmesine ve kökten dökülmeyen çoğu saçın tekrar çıkarmasına yardımcı olur

Peki biz melotonin hormonunu nasıl arttırcaz

1. Doğal Güneş Işığına Maruz Kalmayı Artırın
(Sabah yürüyüşe çıkın bu vücudunuzun *melotonin* gündüz olduğunu anlamasında yardımcı olur sirkadiyen ritminiz sıfırlanır)

2. Makul Bir Zamanda Yatağa Git
(Melotonin en yoğun olduğu zamanlar 23:00-05:00 arası zaman dilimi ben 10:00 da yatıp 06:00 da kalkıyorum kendinize göre ayarlayın)

3. Geceleri Yapay Işık Yok
(Mavi ışık muhabbeti geceleri telefon,bilgisayar,tablet başında durmayın yatmadan 1-2 saat önceden kitap okumaya başlayın)

4. Daha Fazla Melatonin Zengini Yiyecekler Tüketin
(Nedir peki badem,yulaf,hindi,tavuk,süzme peynir protein içerikli yiyecekler anlicanız)

5. Ağırlıklı Bir Battaniyeye Yatırım Yapın
(Cidden ağır bi battaniye .d sinirlere baskı yapabilecek bir ağırlıkta buda melotonin tetikler)

6. Yatak odanızı karanlık tutun
(Odanızda 0 ışık olcak perdeler Çekili ışıklar kapalı)

7. Stresle Başa Çıkın
(Her şey de olduğu gibi demeye bile gerek yok)

8. Kafein Alımını Azaltın
( kafein vücuttan minimum 8 max 12 saatte atılır yani içmem iniz lazımsa bile sabah kalkar kalmak içmeniz yatmadan vücuttan atılması gerekiyor)

9. Daha Fazla Magnezyum Tüketin
(Ispanak, kabak çekirdeği, yoğurt, siyah fasulye, avokado ve bitter
çikolatada... magnezyum bulabilirsiniz.)

10. Sıcak Banyo veya Duş Yapın
( sıcak duş melotonin arttırır buhar odaları saunalar terleme de aynı şekilde ben soğuk duş alan birisi olduğum için pek uygulamam)

11. Geceleri Wi-Fi Maruziyetini Azaltın
( telofunuzun Wi-fi sini kapatın ve kesinlikle yatarken sizden uzakta olan bir yere koyun melotonin seviyesini azaltır telefon)

12. Sigarayı Bırakın
(Sigara içmek melotonin azaltır içiyosanızda sabah için amk)

Melotoninin saça yararları için yapılan bilimsel deneyler içeren makale merak edenler bunada bakabilirler özet geçerdim ama baya uzun

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8