Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Milliyetçilik Üzerine

Sitede birçok şey konuşuyoruz. Bir insanın kendisini gerçekleştirmesinde önemli rol oynayan bireycilik hakkında konuşacağım ama öncesinde milliyetçiliğe değiniyorum.
Bugün bu yazımda milliyetçiliğe değineceğim. Öncelikle milliyetçiliğin TDK anlamına bakalım: Maddi ve manevi açılardan millet ve ülkesinin çıkarlarını her şeyin üstünde tutma anlayışı, ulusçuluk, ulusalcılık, nasyonalizm. Peki nasıl bir görüştür Temelinde ulus, devlet gibi bir kolektif yapının iyiliğini, refahını savunur. Aslına baktığın zaman güzel bir şey gibi duruyor. Kim ülkesinin daha iyi yerlerde olmasını istemez ki? Daha iyi şartlarda olması demek senin de birey olarak daha rahat yaşaman anlamına gelir. Yine de kendini böylesine büyük bir kolektif yapıya dayaman ve bireyliğini görmezden gelmen, itaat kültürünü oluşturur. Toplumsal hiyerarşi hayatın her alanında vardır. Aile de hiyerarşik bir yapıdır. Liberalizmin temelinde bireycilik yatar. Önce ben deme anlayışıdır. Tamam, hepimiz bir veya birden fazla millete ve devlete bağlıyız ama hiçbir otorite bunu bize dayatamaz. Eğer dayatılmadan dahi milliyetçiysen sen kendini hiçe sayarsın. Çünkü büyüğün faydası için küçüğü feda eden bir anlayışı benimsemişsindir. Bu yüzden böyle kolektif yapılara sıcak bakmıyorum. Yozlaşmaya müsait hatta en çok yozlaşmış yapılardır. Bu yüzden bireyciyim ve milliyetçiliğe karşıyım, sevmiyorum. Bir de milliyetçilerin bir türü var, kendi yapmadığı şeylerle övünmek adında. Tamam, ben de tarihte atalarımın yaptığı iyi ve kötü şeylere bakıp analiz ediyorum ve yeri geldiğinde övüyorum yeri geldiğinde gömüyorum ama üretemeyen bir toplumun böyle şeylerle övünmesi aşağılık kompleksine girer. Kendini sivriltecek bir vasfı olmadığı için bu tür tarihi olaylarla övünürler. Velhasıl kelam, birey önce kendini geliştirmelidir ve kendinin yararına çalışmalıdır.

Cemre Demirel YouTube kanalında son attığı videoda bireycilik hakkında konuşuyordu, ilgin varsa bir bak knk belki işine yarar.

Böyleleri ikide bir Osmanlı ile övünür, her yerde kurt resmi vardır ve Türk ün üstün ırk olduğunu düşünür fakat bilmiyorlar ki üstünlük kimlikte değil zekada, çalışmakta. Hayatları genelde kahvede, evde geçtiği için böyle düşünmeleri normal. Hiç bir millet üstün değildir. Akıllısı ve salağı vardır. Tabii modern zamanda başarının aksine başarısızlığımız olduğu için otomatik olarak geçmişle övünüyor. Çünkü geleceğe bakacak kadar vizyon sahibi değiller.

Son düzenleme:
Milliyetçiliğin altıda bir nevi benlik duygusu yatar. Çünkü kişinin mensub olduğu ülke/millet kişinin kimliğini temsil eder. O millete ait olduğu için o milletin başarısı onunda başarısı olarak sayılır. Ayrıca, milliyetçilik saçma değildir; insanlar doğası gereği kabilecidir; bir gruba ait olmak isterler. Tabii kendi bakış açıma göre milliyetçiliği şuan için uygun görmüyorum ancak vatanseverlik bireyciliğe ters olmadığını ve makul olduğunu düşünüyorum.

Böyleleri ikide bir Osmanlı ile övünür, her yerde kurt resmi vardır ve Türk ün üstün ırk olduğunu düşünür fakat bilmiyorlar ki üstünlük kimlikte değil zekada, çalışmakta. Hayatları genelde kahvede, evde geçtiği için böyle düşünmeleri normal. Hiç bir millet üstün değildir. Akıllısı ve salağı vardır. Tabii modern zamanda başarının aksine başarısızlığımız olduğu için otomatik olarak geçmişle övünüyor. Çünkü geleceğe bakacak kadar vizyon sahibi değiller.
Üstün milleti üstün bireyler oluşturur. Mesela Avrupa ve Afrika halkları arasındaki fark gayet açık. Şimdi sorarım sana: Avrupa'lılar mı daha üstün yoksa Afrika'lılar mı?

Üstün milleti üstün bireyler oluşturur. Mesela Avrupa ve Afrika halkları arasındaki fark gayet açık. Şimdi sorarım sana: Avrupa'lılar mı daha üstün yoksa Afrika'lılar mı?
Ben diyorum Ankara sen diyorsun ... Tabii ki üstün değil sadece bir taraf mal bir taraf akıllı. Bir taraf öne çıkıyor bir taraf geride kalıyor. Burada vurguladığım üstünlüğün anlamı bu değildi.

Ben diyorum Ankara sen diyorsun ... Tabii ki üstün değil sadece bir taraf mal bir taraf akıllı. Bir taraf öne çıkıyor bir taraf geride kalıyor. Burada vurguladığım üstünlüğün anlamı bu değildi.
Bir taraf mal diğer taraf akıllı ise akıllı taraf mal olan taraftan daha üstün olmaz mı? Söylediğin cümle ile bile bir tarafın üstün olduğunu istemeden de olsa açıklıyorsun. Mesela bu bireysel olarak da üstünlük olabilir; bir kişi sınıf arkadaşlarından daha üstün olabilir, diğer sınıf arkadaşlarından üstün olan bireyleri tek bir sınıfa toplarsak bu durumda üstün olduğu âşikar olan bireylerin bulunduğu sınıf diğer sınıflardan gruplaşma babında daha üstün olmaz mı?

Üstat Ben Afrikalıları ezdirmem 🤣
Mal değil Sadece kötü arazi su yok açlık fln var yani. Bu arada Eskiden çok güzel Işlere imza atmışlar.Gelmiş Geçmiş En zengin insan Afrikadan çıkmış ve Ismi Mansa Munsa 700Mlr serveti vardı taaa 700-yil önceden hiç kimse geçemedi daha. Nice Afrikalılar var Dünyanı siken. Akıllı dediğin Avrupalılar 200-300 yıl önce cadı diyip 20 milyon Karı yaktılar. Onlarmı Zeki ? Sadece Arazi iyi. Daha neler sayardım da NEYSA . Lütfen Halklara Mal demeyelim. Eskiden Ilim onlardada Kötü şey olarak Gösterilirdi Kaç Alim astılar biliyorsun onlar Mallık değilmi?

Mal değil Sadece kötü arazi su yok açlık fln var yani. Bu arada Eskiden çok güzel Işlere imza atmışlar.Gelmiş Geçmiş En zengin insan Afrikadan çıkmış ve Ismi Mansa Munsa 700Mlr serveti vardı taaa 700-yil önceden hiç kimse geçemedi daha. Nice Afrikalılar var Dünyanı siken. Akıllı dediğin Avrupalılar 200-300 yıl önce cadı diyip 20 milyon Karı yaktılar. Onlarmı Zeki ? Sadece Arazi iyi. Daha neler sayardım da NEYSA . Lütfen Halklara Mal demeyelim. Eskiden Ilim onlardada Kötü şey olarak Gösterilirdi Kaç Alim astılar biliyorsun onlar Mallık değilmi?
Avrupalılar teknolojileri sayesinde Afrika'yı sömürdü. Avrupa'nın tarihi kara ama sonrasında doğruyu buldular.

Mal kaba bir tabir dostum ama şimdi bak iki kıtaya nasıl da farklı.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8