• Forum kurallarına uymayan, paylaşımlara saldırır nitelikte yorum yapan, hakaret ederek konuşan üyeler forumdan uzaklaştırılmaktadır. Uygunsuz davranışlar sergileyen üyeleri Rapor butonuna tıklayarak bizlere bildirebilirsiniz.

Mindfulness Training (bağımlılıklarından nasıl kurtulursun)

Katılım
27 Haziran 2018
Mesajlar
243
Şehir
İstanbul
Mindfulness Training yani odaklanma antrenmanı kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmak için yapabileceğiniz çok basit bir egzersiz. Sigara içiyorsunuz diyelim. Neden bir insan sigara içmemek, sigarayı bırakmak ister? Çünkü zararlı olduğunu bilir. Ama vücudunuz bunu bilmiyor. Zararlı etkileri yavaş yavaş ortaya çıkacak. Şimdilik hoşunuza gidiyor. Sigarayı içtikçe arzunuzu yerine getirdiğiniz için dopamin hormonu salgılayacaksınız. Bakın şöyle bir örnek vereyim:
Kötü bir davranışta bulunacaksınız. Mesela yerdeki cüzdanı cebe atacaksınız. Bunun kötü bir davranış olduğunu düşünüyorsunuz ama güçlü bir iradeniz olmadığı sürece yapacaksınız (yani sizin elinizde, sigarayı bırakıp bırakmamak gibi). Ama eğer karşınızdaki adamın cüzdanını çalacaksanız daha çok düşünürsünüz. Çünkü size tepki verebilir, saldırabilir. Strese giriyorsunuz, adrenalininiz artıyor. Vücudunuz tepki veriyor; çünkü o anki tehlikeyi hissediyor, suratınıza yiyebileceğiniz yumrukları düşünüyor.
İşte sigara içerken de yapmanız gereken o an ne yaptığınıza odaklanmak. Sigarayı içinize çekerken size ne yaptığını merak etmek. Sigarayı içine çektikçe sizi öldürdüğünü düşünün. "Bu dünyaya kendimi öldürmek uğruna zevklerimi tatmin etmeye mi geldim? Kısacık ömrümde zevklerimin esiri mi olacağım; irademi, kendimi ortaya koyamayacak mıyım?" diye düşünün. Ağzınızdan geçip ciğerlerinize giden zehirli dumanı hissedin.
Buyrun bu da konuyu öğrendiğim ted konuşması.
 
Üst