Motive Ederek Yönlendirmek

BarisD

Üye
Katılım
15 Haziran 2018
Mesajlar
530
Şehir
Kayseri
Merhaba beyler,
Kitabı yorumlamaya devam ediyorum kısa bir aradan sonra. Okumadıysanız ilk bunları okuyun sonra bu yazıyı okumaya devam edersiniz.

https://bit.ly/2m127oS

Hani bazen arkadaşlarımıza, ailemize öneride bulunuruz. Bunu da yapsan iyi olur deriz ya. Hatta tersleniriz sen önce kendine bak şunun şunun eksik vs gibi bir diyalog ortaya çıkar bazen veya önerimizi s*klemezler ve sinirleniriz. Bu durumları bir daha yaşamamanız için size sandviç metodunu öğreticem şimdi. Değiştirmek istediğimiz kişiye şu adımları uygulayarak motive ediyoruz.

1. Olumlu Yönler
Bu adımda kişinin sahip olduğu olumlu yönünü söylüyoruz.
  • Sen daha büyük başarılar elde edebilecek potansiyele sahipsin.
  • Kendini geliştirmek istemen çok güzel bir düşünce.
  • Giyimine ve görünüşüne önem vermen çok güzel
2. Değiştirmesini veya Geliştirmesini İstediğimiz Yönler
Bu adımda kişinin eksik yönünü söylüyoruz ve bunu düzeltmesi için ne yapması gerektiğini söylüyoruz.
  • Daha gayretli çalıştığında sınavlardaki başarını artırabilirsin.
  • Kendini, uygun bir şekilde yetiştirdiğinde, kendinle daha barışık olabilirsin.
  • Bunun yanında dişlerini de fırçalarsan (Röpörtajcı dede aklıma geldi yine :D) daha sağlıklı olursun ve daha güzel görünürsün.
3. Olumlu Yönler
Bu adımda da kişinin sahip olduğu farklı bir olumlu yönünü söylüyoruz.
  • Şunu iyi bil ki toplum olarak hepimizin senin gibi dürüst ve samimi insanlara ihtiyacı var.
  • Zaten sen, kendine özgü tavırlarınla güzel bir kişiliğe sahipsin.
  • Zaten iyi olan kişiliğini güzel ve sağlıklı görüntünle bütünlemiş olursun.
Son olarak dikkat etmemiz gereken bir diğer konu da ama ve fakat bağlaçlarını kullanmamak.

"Çok iyisin ama daha anlayışlı olursan ikimiz de daha mutlu oluruz." dersek baştaki olumlu yönün bir anlamı kalmaz çünkü ama kendinden öncekileri siler atar bundan dolayı amakullanmıyoruz bundan sonra, cümlelerimizden çıkarıyoruz.

Bunun yerine şöyle bir cümle kurabiliriz, "Çok iyisin, aynı zamanda daha anlayışlı olursan ikimiz de daha mutlu oluruz."

"Sen, benim için çok değerlisin, fakat sorumluluklarını yerine getirdiğinde daha başarılı olursun." Bu cümle de fakat karşı tarafa söylediğimiz olumlu yönü yalanmış gibi anlamasına sebep oluyor. Onu eleştirmek için bir bahane sunduğumuz mesajını veriyor bilinçaltına.

Cümleyi şu şekilde değiştirdiğimiz zaman sorun ortadan kalkıyor ve daha sağlıklı, akıcı ve zevkli bir iletişim kuruyoruz. "Sen benim için çok değerlisin ve senin sorumluluklarını yerine getirerek daha başarılı olman, beni daha çok mutlu eder."

Sandviç metodu çok etkili beyler şu an test amaçlı daha dikkatli kullandım ve hiç itiraz edilmeden dinlendim. Size de öğrenip, uygulamanızı öneririm.
 
Son düzenleme:
Katılım
21 Nisan 2018
Mesajlar
711
Yaş
26
Şehir
Zonguldak
Bu sandviç yöntemini kimler kullanıyor biliyor musun :D

Hristiyan misyonerler :D

Önce kuranın güzel olduğunu vs vs söylüyorlar ardından bir ayeti ufakça eleştiriyorlar ardından tekrar övüyor ;)
 

BarisD

Üye
Katılım
15 Haziran 2018
Mesajlar
530
Şehir
Kayseri
Bu sandviç yöntemini kimler kullanıyor biliyor musun :D

Hristiyan misyonerler :D

Önce kuranın güzel olduğunu vs söylüyorlar ardından bir ayeti ufakça eleştiriyorlar ardından tekrar övüyor ;)
Adamlar aklını çalıştırıyor. Bizimkiler de ben üniversite okudum artık aydınlandım ben bir aydınım uuhuuu havasında takılıyor. Para biriktiriyorum kendimi geliştirmek için, kitap almak, online eğitimlerden almak için (sözde) okumuş kesimden olan ailem bile tebrik edip desteklemesi gerekirken o paraya kaç kişinin karnı doyar yemek yeriz diyolar :D Çok fazla üzülüyorum ülkemin bu haline. Bizi cehaletten kurtarmak için başımıza seçtiğimiz adamlar devletin bütçesini seçim reklamı için kullanmaktan başka bir şey yapmıyor. Dizilerde ki pembe hayat yerine kitap okumaya özendirilsek ne kadar çok faydalı olurdu toplum açısından. Mesela insanı aydınlatan, kendi değerinin farkına varmasını ve zihninde ki sınırlandırmaları kaldırıcı nitelikte olan kitapları ücretsiz dağıtıp sınav yapılabilir ödül olarak ta cezb edici şeyler konulabilir. Ben bu yaşımda düşünebiliyorsam o bakanlar ne halta yarıyor da benim düşündüğümü bile düşünemiyor? En azından oturduğunuz koltuğun, aldığınız maaşın hakkını vermeye çalışın. Neyse ben bunları yazınca bir şey değişmiyicek aynı düzen yine devam edicek en iyisi yatıyım da dinleniyim biraz, sabah yine yazmaya devam ederim.
 

BarisD

Üye
Katılım
15 Haziran 2018
Mesajlar
530
Şehir
Kayseri
Bu sandviç yöntemini kimler kullanıyor biliyor musun :D

Hristiyan misyonerler :D

Önce kuranın güzel olduğunu vs vs söylüyorlar ardından bir ayeti ufakça eleştiriyorlar ardından tekrar övüyor ;)
Ufak ufak bilinçaltını kendilerinin istediği gibi yönlendiriyorlar. Bir gün değerlenirde buralar on bin yüz bin kişi falan görürse belki değeri anlaşılır kitap okumanın tabi o zamana kadar iş işten geçmezse ..
 
Üst