Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Mükemmelliyetçi kişilik

Arkadaşlar kafamda mükemmelliyetçilik var ama işlev yok sürekli kafamda geçmişte olan hatalar kavgalar pişman olduğum şeyler dönüp duruyor bu böyle olmalıydı şu şöyle olmalıydı bana bunu nasıl yapar ben öyle mi yaptım vs... bu bana çok kötü şekillerde yansıyor ruhsal olarak geçiyorum artık stresten düşünmekten sakalımda dökülen kısımlar var ciddi ciddi karnım ağrıyor doktora gidiyorum her tahlili yaptırıyorum hiç bir şey kötü çıkmıyor psikiyatri bölümünden randevu alacaktım bildiğiniz randevu yok arkadaslar bu iş böyle yürümüyor ne yapmalıyım

Acayip üşengeç im para kazanıp kazandığım para ile takılıp eğlenmem gerekiyor suan ama yok ne yapmam lazım bilmiyorum beyler beni tokatlayıp kendime getirecek biri var mı

İlk önce bu sorunun sadece sende olmadığını senin gibi birçok insan olduğunu unutma, ki kendini yalnız hissedip depresyona girme. Ertleme hastalığı hakkında bir çok çözüm yolu var. Ama önce bunun sebebini kendine dürüstçe söylemelisin ve sana engel olan şeyi ortadan kaldırmalısın. Senin ilacın sende biz buraya ne kadar aslansın kaplansın desek bile kalıcı bir çözüm olmayacak maalesef. Eski konulara takılmanın sebebi de kafandaki soru işaretleri olabilir. Kendini sosyal olarak geliştirir ve de kendine daha önemli uğraşlar edinirsen kafandaki soru işaretleri ortadan kalkar. Eskiden yaptığın hata ve kavgaların pişmanlığı özgüven eksikliğidir ve bunu yerine getirmek senin elinde. Bunun hakkında çok fazla video ve makale var, bunları izle, oku ve değişmeye bir an önce başla. İçini dökmek istediğin zaman foruma yazabilirsin ya da başka insanlarla paylaşabilirsin. Bu seni rahatlatır. Ben de seninle aynı sorunları yaşamış biri olarak yazdığım şeyler umarım faydalı olmuştur. Sormak istediğin konular olursa yardımcı olurum çünkü bu sorunu bende atlatmış biriyim ve senin halinden anlıyorum

''Mükemmelliyetçilik Sıkıcıdır''
Burada sana kaypak motive sözler dizeyecek bir sürü adam vardır. Fakat tamamen kendini inzivaya çekip kendini sorgulaman gerekiyor. Geçmişi neden unutamıyorum? Neden konfor alanımdan çıkıp farklı bişiler düşünmüyorum da ayılar gibi kış uykusuna yatıyorum? Neden uyanıp [ wake up Neo ;) ] yeniden doğmuyorum? Beni zihnimde engelleyen şey ne? çözümü kendimle, kendimde nasıl bulacağım?

Seni tokatlayıp kendine getirebilecek olan tek şey hayat, korkak değilsen üstüne git.

Ne kadar kötü durumda olduğunu kabul etmek de büyük bir erdemdir.

Ne yapacağımı bilmiyorum tek alternatif bir işe girmek bunuda pek istediğim söylenemez fikriniz nedir arkadaslar

Geçmişte bende bu durumlardan geçtim. sırf mükemmelliyetçi olduğum için lisede adam akıllı kızlarla tanışamadım.Sınıftaki arkadaşlarım erkek olsun kız olsun cool adamsın diyorlardı ama şimdi bakıyorum kadınlar konusunda bana hiç bir getirisi olmadı.Her şeyin zamanı ve nasıl bir tavır sergilemeninde yeri varmış meğer.Sürekli cool ve mükemmelliyetçi göründüğüm için yakınlaşmak isteyen kızlar bile yaklaşamıyordu. Bakışmalar var arada benim hakkımda ettikleri sohbeti de duyuyordum ama sikik kafam sen cool adamsın bırak onlar gelsin diyordu ve bende yerimde sayıyordum.Sonra yaz tatili geldi ve düşündüm neden yok? herkes cool adamsın diyor ama kadınlar neden yaklaşmıyordu? Ve bir gün işleri değiştirmem gerektiğini farkettim şu çıkarımı yaptım kendime.Ulan Saksafon bak görüyorsun bu kadar coolluk ve mükemmell olma isteği sana zarar veriyor kadınlar böyle olduğun için,reddedilmeyi göze alamadıkları için seninle konuşamıyorlar.Ve yavaş yavaş insanlarla sohbet muhabbet ederek,değişimi iliklerime kadar hissederek,olumlu geri dönüşler alarak(sen çok değiştin) ve bazen de sıçarak doğru yolda olduğumu anladım.Diyeceğim o ki hiç kimse kusursuz değildir,hiç kimse vazgeçilmez değildir,mükemmel olmaya çalışmayı bırakın.

Arkadaşlar kafamda mükemmelliyetçilik var ama işlev yok sürekli kafamda geçmişte olan hatalar kavgalar pişman olduğum şeyler dönüp duruyor bu böyle olmalıydı şu şöyle olmalıydı bana bunu nasıl yapar ben öyle mi yaptım vs... bu bana çok kötü şekillerde yansıyor ruhsal olarak geçiyorum artık stresten düşünmekten sakalımda dökülen kısımlar var ciddi ciddi karnım ağrıyor doktora gidiyorum her tahlili yaptırıyorum hiç bir şey kötü çıkmıyor psikiyatri bölümünden randevu alacaktım bildiğiniz randevu yok arkadaslar bu iş böyle yürümüyor ne yapmalıyım

Üşengeçliğin de Mükemmeliyetçiliğin de p*rno bağımlılığı yüzünden olabilir. Nörotransmitter ve bunların reseptörleriyle alakalı rahatsızlıktan dolayı yaşamana devam etmen ile bu kişiliğine alışmış olmandan dolayı olabilir.

Para kazanmadan önce sosyalleşmeye ve nofap yapmaya çalışabilirsin, huzuru hak ediyorsun

Geçmişte boğulan ve gelecekte kaybolan insanlar kaybettikleri ASIL DEĞERLİ OLAN ŞEYİN farkında değillerdir: ZAMAN. Zamanla kıyaslandığında para, vücut, ilişki aklına ne geliyorsa önemini kaybeder zira kaybettiğinde geri getiremeyeceğin TEK ŞEY zamandır. Sürekli geçmişte yaşadıklarını düşünüyorsun ama sana kötü bir haberim var: Geçmiş, geçmişte kaldı, bitti ve götünü tavana vursan da onu değiştiremezsin. Geçmişi düşünerek harcadığın her an hanene bir eksi puan daha olarak yazılıyor zira bu zamanı kendini daha iyi bir hale getirmek için harcayabilirdin. Bir de gelecek hakkında endişelerin var değil mi? "Hayatını nasıl kullanacaksın, faturaları nasıl ödeyeceksin, ilişkilerini nasıl düzenleyeceksin?" gibi tonla saçma sapan soru. Peki bundan bir dakika sonra yaşamaya devam edeceğinin garantisi var mı? Bir dakika sonra kalp krizi geçirmeyeceğini ya da depremde yıkılan binanın altında kalmayacağını nereden biliyorsun? Bazılarının bunu anlayabilmek için gerçekten kötü şeyler yaşaması gerekiyor. Uzun zaman önce bisikletle evime dönerken aklımda o zamanki kız arkadaşımla ilgili bir ton aptalca endişe vardı. Resmen içinde bulunduğum andan kopmuştum. Bir anda deli gibi çalan kornanın sesiyle kendime geldim, adam son anda direksiyonu kırmıştı ve dibimde duruyordu. O an kendime dedim ki: "Dalgınlığım yüzünden az önce araba bana çarpmış olsaydı ya ölmüştüm ya da daha kötüsü sakat kalmıştım ve hayatımın sonuna kadar bir başkasının bakıcılığına muhtaç olacaktım. Eğer böyle olsaydı şu an kafamda olan türlü türlü aptalca derdin herhangi bir önemi kalacak mıydı? HAYIR." Maalesef sağlık da dahil olmak üzere insan sahip olduğu bir şeyin değerini ASLA bilmiyor. Ben sadece bu tip bir şeyle karşılaşmadan önce doğru yolu bulmanı sağlamak istiyorum çünkü bu ciddi bir konu. Bir dakika sonra yaşamaya devam edeceğinin garantisi yokken geçmişte boğulma, geleceği siktir et. Geçmiş geçmişte kaldı, bitti. Gelecek yok. Yapman gereken şey ana odaklanmak. Diğer türlü boşa enerji ve zaman kaybetmiş olacaksın, eğer şanslıysan kaybettiklerin bunlarla sınırlı kalır. Kırmızı hap, güllük gülistanlık bir hayat anlamına gelmiyor. Hayatta en tepeye tırmanmak için götünü yırtarak çalışmak zorundasın.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8