Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

MultiTasking

Merhaba Sayın Üstatlar

Bizim Günlük 86400 Saniyemiz oluyor ve burdaki çoğu kişi günlük rutinleriyle uğraşarak günlük vakit lerini bitiriyorlar Peki bu rutinleri hızlı yapa biliriz nasıl mı ?
Aynı anda 2 iş yaparak 2 iş nasıl yapalım diyorsanız kendi hayatımdan örnekler veriyim. Hem Kitab okuyorum hem de diksiyon çalışıyorum. Hem ders çalışıyorum hem çene kası egzersizleri yapıyorum ve saire. Size hammadde ni verdim bunu işleyerek daha da güzel şeyler alırsınız.

Bu arada 1 sorum var Yaşım 14 ve diksiyon çalışmam doğrumu yoksa ses tellerim zarar mı görür ? Bu arada güzel diksiyon ve çene kası egzersizleri önerirseniz sevinirim ; )

İyi Forumlar Üstatlar Bilgi size yararlı olduysa ne mutlu bana ; )

Diksiyon çalışmanın nesi kötü olabilir ki dostum.Ağaç yaşken eğiliyor zaten ve çene kası egzersizlerini yaparken dikkatli ol çene disklerin zarar görmesin :)

Diksiyon çalışmanın nesi kötü olabilir ki dostum.Ağaç yaşken eğiliyor zaten ve çene kası egzersizlerini yaparken dikkatli ol çene disklerin zarar görmesin :)
Dikkat ediyorum Üstat
Bazı Yazılarda gordumde ses telleri zarar görür diyolarda

Ben "Multi-Tasking" olayına karşıyım, bir anda sadece bir tane işe yani yaptığımız işe odaklanmamız gerektiği kanısındayım. Fizik, matematik, kimya gibi dersler yoğun bir odaklanma ve dikkat gerektirir aynı anda başka bir iş yaparsan muhtemelen ikisini de tam anlamıyla başaramazsın :) Öte yandan Canıtın_Dex arkadaşımızın da dediği gibi yukarıdaki verdiğin örnekler "Multi-Tasking" den çok birbiri ile örtüşen örnekler. "Multi-Tasking" bazı zamanlarda işe yarayabilir. Örneğin: Kahvaltı yaparken Youtube'da faydalı videolar izlemek gibi. Spor yaparken müzik dinlemek yerine podcast dinlemek gibi, aynı şekilde yürüyüş yaparken podcast dinlemek gibi vs vs. Ama hem matematik çalışayım hem kitap okuyayım dersen mutlaka bir noktada patlarsın.

Ben bunun odaklanma sorunu yaşatabileceğini düşünüyorum. Örnek verecek olursam eğer birşey okuyorsam anlamak için çevreden gelen diğer uyaranların minimum olması ve zihnimin tamamen yaptığım işe odaklanmış olması gerekiyor. Bence yapılması gereken işleri önceliğe göre günlük, haftalık vb şekilde listelemek ve sırasıyla her birini hakkıyla tamamlamaktır.

Senin verdiğin örnek farklı işler değil bence birbirini destekleyen işler. Kitabı sesli biçimde okumaktan farkı yok bence. Eğer roman/hikaye vb bir kitap okumuyorsan (örneğin fizik çalışırken) nasıl diksiyon egzersizi yapabiliriz? Benim kafama yatmayan nokta burası.

Bir diğer eleştirim yazıların fazlasıyla yazım hatalarıyla dolu. Diksiyon çalışıyorsan konuştuğun dilin temel kurallarını bilmen lazım.
Arkadaş Azeri olduğu için yazım hatalarını mazur görün

Ben bunun odaklanma sorunu yaşatabileceğini düşünüyorum. Örnek verecek olursam eğer birşey okuyorsam anlamak için çevreden gelen diğer uyaranların minimum olması ve zihnimin tamamen yaptığım işe odaklanmış olması gerekiyor. Bence yapılması gereken işleri önceliğe göre günlük, haftalık vb şekilde listelemek ve sırasıyla her birini hakkıyla tamamlamaktır.

Senin verdiğin örnek farklı işler değil bence birbirini destekleyen işler. Kitabı sesli biçimde okumaktan farkı yok bence. Eğer roman/hikaye vb bir kitap okumuyorsan (örneğin fizik çalışırken) nasıl diksiyon egzersizi yapabiliriz? Benim kafama yatmayan nokta burası.

Bir diğer eleştirim yazıların fazlasıyla yazım hatalarıyla dolu. Diksiyon çalışıyorsan konuştuğun dilin temel kurallarını bilmen lazım.
Öncelikle diğer yazılarıma bakarsan hep diyorum Türkçe yazım hatalarım varsa özür dilerim diye Azerbaycanliyim
Bu arada Çene egzersizleri kolay olanları var senin odak problemlerin var benim yok bu arada yazdığımı dikkatli okursanız Ben size hammadde veriyorum dedim yani sana yararsızsa geç yararliysa üzerinde çalış değer kat
İyi Forumlar ; )

Ben "Multi-Tasking" olayına karşıyım, bir anda sadece bir tane işe yani yaptığımız işe odaklanmamız gerektiği kanısındayım. Fizik, matematik, kimya gibi dersler yoğun bir odaklanma ve dikkat gerektirir aynı anda başka bir iş yaparsan muhtemelen ikisini de tam anlamıyla başaramazsın :) Öte yandan Canıtın_Dex arkadaşımızın da dediği gibi yukarıdaki verdiğin örnekler "Multi-Tasking" den çok birbiri ile örtüşen örnekler. "Multi-Tasking" bazı zamanlarda işe yarayabilir. Örneğin: Kahvaltı yaparken Youtube'da faydalı videolar izlemek gibi. Spor yaparken müzik dinlemek yerine podcast dinlemek gibi, aynı şekilde yürüyüş yaparken podcast dinlemek gibi vs vs. Ama hem matematik çalışayım hem kitap okuyayım dersen mutlaka bir noktada patlarsın.
Öncelikle her şeyde MultiTasking olmuyacagini Sende biliyorsun öyle degilmi ? Olanları yap tabi o sana kalmış ben sadece hammadde veriyorum dedim ya ise yaramaz kullanmazsin yada ki kullanırsın bu arada Çoğu Ünlü kişiler MultiTasking yaparlar çünkü zaman dan çalmış oluyorsun tabii her şey kişiden kişiye değişir ; )
İyi Forumlar Üstat

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8