Alfaloji Forum

Aramıza katılarak diğer forum üyeleriyle etkileşimde bulunabilir, fikirlerini beyan edebilir ve paylaşım yapabilirsiniz. Üstelik foruma üyelik kısa bir süre için ücretsiz.

Müslümanlık sizden ne götürür

Dae

Katılım
8 Haziran 2019
Mesajlar
8
Tepkime puanı
6
Yaş
21
Şehir
Antalya
ne yani. tarihe yön vermiş kişilerin bazıları müslüman diye doğru din mi oldu ? o zaman yunan felsefecileri zeusa tapıyodu o zaman "en hak din yunan dinidir, çünkü sokrates buna inanıyor" demek doğru mudur?
1.soruyu tekrar okumanı ve cevabın ne için olduğunu gözden geçirmeni öneririm. Sokrates örneğini verdiğine göre hayatlarını okumamışsın daha demekki bir kaç tanesinin hayatına göz atarsan sorunun cevabı aklına oturur en azından Sokrates in cebir, astronomi, tıp gibi işlerle alakası olmadığını anlarsın 😂
 
Katılım
30 Haziran 2019
Mesajlar
83
Tepkime puanı
42
Şehir
Kocaeli
Sana en iyi cevap madde madde olur 🙂

1. Senin medeniyetten uzak kalmış dediğin İslamiyeti benimsemiş toplulukta kimlerin olduğuna bir göz gezdirelim:


Biraz da devletlerin yaptıklarına bakalım:

Daha yüzlercesi mevcut sen okumayı araştırmayı seven birine benziyorsun! şimdilik bunlar sana yeterli olur :)


2.Bir harf bile katipsiz olmaz iken misal senin şuan klavyede düşüncelerini aktarmak için kullandığın parmaklar kendi kendine oynadı onlar yazdı diyemeyeceğin için bu basit yazının sahibi nasıl sen isen mükemmel insanın ve evrenin sahipsiz olacağını nasıl düşünebiliriz. Her iş ustası ile bağlantılıdır bu kadar mükemmelliğin yaratan ancak mükemmel bir usta olmalıdır ki bizde arada ki bağlantıyı kurabilelim ama işin bam teli senin kendi İRADENİN olmasıdır demiri Allah verir insan işler ister ev yapar korunur isterse kılıç yapar katleder o yüzden robot değil İNSANSIN :)

‌ Hazreti Mevlânâ'nın, şöyle bir yorumu vardır. Denizde yüzen bir insanla, denize düşmüş bir cismin hareketini mukayese ederek şöyle der: "Birincinin hareketi kendindendir. İkincisini ise, deniz hareket ettirir."

Hatalardan ders çıkarmak ile bahane üretmek arasında ki farkı zaten anlayanlar büyük alimler oluyor 🙂


3. Misalen bir çocuk sobaya merak duyar ve değmek ister annesi ona zarar gelmemesi için kötü olduğunu söyler ve onu korumak ister. Anne evladından daha bilgilidir, merhametlidir iyi ve kötünün ne olduğunu bilir ve ona zarar gelmemesi için yol gösterir. En yüce olan Allah ise sana iyi olanı gösterir kötü olanlardan kaçınmanı ister kaldı ki Allahın koyduğu kanunların herhangi bir tanesinin insan için uygunsuz olduğunu kanıtlayamazsın nefsin için aynısını söyleyemem :)

şuna da değinmeden geçemem Allah'ın merhameti hiç bir varlık ile kıyaslanamaz. Bir kez Allah’ım deseydi kurtarırdım

Kudsî hadiste şöyle bildiriliyor:

– Rabbimiz kulunun işlediği amelleri içinde en çok tövbesini sever.

– Neden?

– Çünkü tövbe eden kul cehennemden kurtulur da ondan. Rabbimiz de kulunu cehennemden kurtaran ameli çok sever. Hatta bir ana, yavrusunu ateşe atmayı nasıl istemezse, Rabbimiz de kulunu cehenneme atmayı ondan çok daha fazla istemez.


4. 1. Soruda aslında cevabı var ama biraz daha detaylandırmak gerekirse.

Allah buyurur ki : "İnsan için kendi çalışmasından başka bir şey yoktur."

Bir hadiste ise : Muhtaç olmadığı halde, sırf servetini çoğaltmak için, dilencilik yapan bir kimse, dilediği şey ister az, ister çok olsun, sanki cehennem ateşini dilemiş olur.

Bu kadar kati ikazlar ile çalışmak emredilmiş ama şöyle ince bir detay var
"Hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya çalış, yarın ölecekmiş gibi de ahirete çalış."

Müslüman tembel değildir tembel olanda müslüman değildir. Yardımın gelmesi için illa müslüman olmana gerek yok imtihan dünyası sonuçta çalışıp uğraştıktan Allah sana istediğini verir en basitinden sen kıçını" Alfa " olmak için yırtarsan" Alfa " olursun 🙂5.İslam kelimesi, Arapça'da "barış" kelimesiyle aynı anlama gelir. İslam, Allah'ın sonsuz merhamet ve şefkatinin yeryüzünde tecelli ettiği huzur ve barış dolu bir hayatı insanlara sunmak için indirilmiş bir dindir. Allah tüm insanları, yeryüzünde merhametin, şefkatin, hoşgörünün ve barışın yaşanabileceği model olarak İslam ahlakına çağırmaktadır.

Bakara Suresi'nin 208. ayetinde şöyle buyurulmaktadır: "Ey iman edenler, hepiniz topluca "barış ve güvenliğe" (Silm'e, İslam'a) girin ve şeytanın adımlarını izlemeyin. Çünkü o, size apaçık bir düşmandır."

Sonuçta seni sevenler düşmanından korunma için sana öğüt vermesi kadar doğal bir şey yoktur. Sen kiminle takılırsan o olursun Eğer okulda serseriler ile takılırsan serseriye dönüşürsün eğer akıllı uslu zeki insanlar ile takılırsan onlar gibi olursun

Üzüm üzüme baka baka kararır mantığı yani 🙂

6. Bu soruya güzel insanların cevabı yeterli olur Ehl-i sünnet âlimleri buyuruyor ki:
Bilmiyorum demek ilmin yarısıdır. Allah rızası için, bilmediği bir hususta susanın aldığı mükâfat, bildiği hususta konuşanın aldığı mükâfattan az değildir; çünkü cehaleti kabul etmek, nefse çok ağır gelir. (İmam-ı Şabi)

Şeytanı en çok kahreden şey, âlimin (Bilmiyorum) demesidir. Şeytan, (Bunun susması, benim için, konuşmasından daha zararlı) der. (İbrahim Edhem)

İmam-ı Zehebi, İmam-ı Malik’i şöyle anlatır:
Uzun bir ömür, yüksek bir mertebe, parlak bir zihin, çok geniş bir ilim, keskin anlayış, sahih rivayet, diyanet, adalet sahibi, sünnet-i seniyyeye tâbi, fıkıhta, fetvada kaidelerin sıhhatinde önde gelen bir zat idi. Fetva vermede aceleciliği sevmez, çok kere (Bilmiyorum) derdi. İlim kalkanı (Bilmiyorum) demektir, buyururdu. (Tabakat-ül Huffaz)

Muhammed Hadimi hazretleri buyuruyor ki:
İmam-ı Şabi hazretleri, bir suale, (Bilmiyorum) deyince, (Sen Irak ülkesinde müftüsün. Bilmiyorum demek, sana yakışır mı?) dediklerinde, (Meleklerin üstünleri bilmiyoruz dediler. Benim söylememden ne çıkar?) buyurdu. Bilmeyenin (Bilmiyorum) demesi, ilimden olup, büyük fazilettir.


Şimdi bu kadar güzelliğin toplandığı binlerce senedir devam eden ve edecek mutlak din olan İslamiyeti benimseyenler mi " yobaz, cahil, gerici" YOKSA sen ve senin gibi pis zihniyetli aslı astarı olmayan düşünceleri bensemiş at gözlüklü cehalet topluluğu mu ?
Zaman kaybı nedir?
 
Katılım
29 Temmuz 2018
Mesajlar
280
Tepkime puanı
554
Şehir
Konya
Bak şimdi dostum, bu maddelerde cidden haklı olduğun yönler var ama genelleme yapman doğru değil. Ve bunu sen İslamiyet'e,Kuran'a bağlayamazsın. Bu yazdığın maddelerin temel sebebi insanlarımızın tembel oluşu,bahaneye sığınması. Adam emirleri yerine getirmiyor,dinini araştırmıyor,okumuyor soran olursa da ''Allah'ı çok seviyorum,Elhamdülillah Müslüman'ım...'' tabi bu Allah sevgisi,Müslümanlık sevgisi de lafta. Kuran'ı okuduysan eğer, çalışmanın,araştırmanın,aklı kullanmanın önemini anlarsın; fakat gelip de tembel insanların tavırlarına göre İslamiyet'i yargılarsan büyük bir yanılgıya düşersin. Ön yargıya kapılmak yerine araştırmaya koyulman lazım. Bu tezlerin Müslüman bilim adamlarına,doktorlarına da ağır bir hakaret olur aynı zamanda.

Rönesans zamanını hatırla. O zamanki duruma göre yorum yapacak olsan ''Hristiyanlık,tembelliktir. Hristiyanlık, dini ticarettir,insanlar araştırmıyor,körü körüne inanıyorlar.'' diyebilir misin? Ee ama diyecek olsan bugün Hristiyan ülkelerine bakıyorsun dünyaya kafa tutuyorlar. Çalışkanlıklarıyla evrene meydan okuyorlar. Anlayacağın insan tavrına göre değil bizzat ''kaynağı'' ile yorumlaman,analiz etmen gerekir.

Ya da gelelim bizi asıl ilgilendiren mevzumuza.. Bugün birçok insan, sırf 2 yazı okudu, 2 kıza yavşadı, 2 insana laf soktu,tersledi,küfür etti diye kendisini ''Alfa'' ilan ediyor. İnsanların gözüne sokmaya çalışıyor, ayaklar altına alınıp basitleştiriliyor. Ömründe 1 kez bile alfalığın ne olduğunu araştırmayan, sadece insanların tavrına göre yorum yapan bir kişi sence ''alfa'' hakkında ne düşünür? Ben sana söyleyeyim: ''Kardeş,alfalık ne kadar kötü bir şey lan, sadece insanlara bağırıp çağırıyor,küfür ediyor,önüne gelene sevişme teklifi ediyor...'' bu böyle uzayıp gider. Şimdi sen sırf insanların yanlış tavırlarına göre ''Olum,alfalık kötü bir şey lan, sakın alfa olmayın gençler,sonunuz kötü biter.'' gbi şeyler diyebilir misin? Diyemezsin, neden? Çünkü bu forumda olduğuna göre alfalığın ne olduğunu az çok araştırmışsındır, az çok makalelerini okumuşsundur. Yani, ön yargıyla yaklaşıp uzaktan yorum yapmak yerine; ''kaynağı''ile analizini yapmışsındır. Bu da aynen böyle, bu nedenle bizzat araştırmanı,okumanı tavsiye ederim. İnancına karşı da saygım sonsuz bu arada.
 
Katılım
9 Temmuz 2018
Mesajlar
400
Tepkime puanı
289
Şehir
Antalya
Ateistlerin durumu daha sıkıntılı. Düşünsene müslüman,hristiyan ve birçok semavi din cennet yada cehennem hayaliyle yaşıyor ama ateistler ölünce ise topraktan bir farkının olmayacağını düşünüyor. Resmen kendisine en büyük işkenceyi yapıyor. Diyelim ki cennet yada cehennem yok, bir müslüman yada başka tanrı inancı olan insan ne kaybeder ki? En kötü egzersiz yaptım der geçer ama cennet yada cehennem varsa ateisti kaybedecek çok şeyi var. Tabi gelin de dini şeyleri bir de benden dinleyin diyebilecek kadar ermiş birisi değilim.
Açıp kutsal kitapları okumalısınız. Okudumda ateist okdum diyenlerede itibar etmeyin çünkü geneli okudum ayağı çiziyor. Kur'an okumamış(!) ateiste rastlamadım hiç :)
Kaybedecek tabi ki çok şey var bir kere ne kaybedersiniz düşüncesi çok yanlış hiçbir şey kaybetmeyecek olsam bile inanmıyorum yani bu şey gibi bir şey ya sen ömründen 1 saatini her gün bana ayır ben senin çocuklarına 10 milyon tl vereceğim şimdi ben bu adama inanmıyorum kesin eminim vermeyeceğinden niye belki verir diye vaktimi harcayayım ki bunla bitmiyor islama inanıyorsan ona göre yaşamak zorundasın mesela insanların temek ihtiyacı s*x sadece evlendikten sonra serbest ve günümüzde evlilik aşırı gereksiz bir olay buna uyacağım kadınlar kapanmak zorunda buna uyacak sırf erkeklerin bir yerleri kalkmasın diye madem her şey imtihan niye kadınları kapatıyorsun onu da bir imtihan yapsaydın bir dogmaya inanmak bilime inanmamaktır bilim kesin olmayan her şeyi yalanlayabilir din kesin değil ama yalanlayamazsın daha bir çok şey yazılabilir bazı müslümanlar hadisleri kabul etmez ama bence hadisleri kabul etmemek aşırı saçma senin dininin direğini öğreten bir hadis mesela cihat hadisleri vs. var onlara hiç girmiyorum
 
Katılım
9 Temmuz 2018
Mesajlar
400
Tepkime puanı
289
Şehir
Antalya
Neyse ayetlerle teorileri çürüteyim bari.

Evrim teoirisi. Darvin ortaya atmıştır insanlar maymundan gelmiştir ve zamanla evrimleşerek homo sapiense kadar evrilmiştir. Önceden ecüş müçüş canlıdır bukadar evrimleşmiştir.

Kur'ana göre evrim.
Ayet:"And olsun ki, içinizden cumartesi yasağına uymayanları bilirsiniz. Biz onlara, 'Aşağılık maymunlar olun!..' dedik. Bunu o zamankilere ve daha sonra geleceklere ibret alınacak bir ceza ve takva sahipleri için bir öğüt olsun diye yaptık." İsrail kavmi çok çalışkandır ve tüm topluma üstün kılınmıştır önceki zamanlar. Peygamberlere tek dilek hakkı verilir. Hz.davud kendi kavmimin dünyaya hakim olmasını diler. İsrailoğulları o kadar çalışkandır ki ibadet etmek yerine çalışırlar. Yaratıcı rızıklarını kesecekmiş gibi çalışırlar ve onlara cumartesi çalışmayı bırak ibadet et diye emir gelir. Bunlar hala çalışmayı bırakmaz ve olay ayetteki gibi olur. Birsürü maymun türünün insana dönmemesi bu yüzdendir. Hepsi helaka uğrayan bir kavimi temsil eder. Dünyanın üzerinden milyonlarca peygamber geldi geçti Kur'anda önemli olan bir kaç peygamber yazar.
"Ey İsrailoğulları! Sizlere ihsan ettiğim nimetimi ve sizi vaktiyle âlemdeki ümmetlere üstün tuttuğumu hatırlayın!"(Bakara, 2/122)
İsrailin doğusundaki taş olan lut kavmimin hala günümüzde izleri var.

En kötü mantıklı düşünen birisi maymundan gelmediğimizi bilir. Tamam ayet Kur'anı geçtim ama insan nasıl maymundan geldiğine inanır hala aklım ermiyor. Neyse uzatmayayım benim büyük dedem marsupilamiydi :)
Gerçekten bu ayeti evrimle bağdaştırabiliyor yarattığı canlıyı aşağılamış resmen evrim teorisini Darwin ortaya atmamıştır ve evrim bu kadar küçük bir olay değildir bugün evrim olmasa belki bu öğretiyle ilgili bu kadar çok şey elde edemeyecektik psikoloji de evrim çok büyük yer tutar hatta burada bahsettiğimiz olayların çok büyük kısmı evrim ile alakalı
 
Katılım
31 Ocak 2019
Mesajlar
48
Tepkime puanı
16
Yaş
20
Şehir
İstanbul
Sürekli övülmek isteyen, beta tanrı.
(azcık saçmalamışım)
 
Son düzenleme:
Katılım
4 Nisan 2019
Mesajlar
48
Tepkime puanı
31
Yaş
24
Şehir
İstanbul
Öncelikle herkese selamlar;

Ben bir yıldan fazla bir süredir aralıksız olarak evrimsel biyoloji, kozmoloji, insanlık tarihi, dinler ve mitolojiler hakkında kitaplar okuyup belgeseller seyrettim. Bu konular hakkında kafa yorup insanlarla fikir alışverişleri yaptım.

Burada da kendi yorumumu paylaşmak isterim.

Tevrat’ın 5 bölümünü de, İncil’in 4 farklı versiyonunu da ve Kuran’ın birçok ayetini, hadisleri okuyan birisi olarak söyleyebilirim ki, dinler insan uydurmasıdır. Bu, bu kadar net; lafı uzatmaya gerek bile yok.

Bakın bir yaratıcı olabilir, buna isterseniz enerji deyin ya da ne derseniz deyin ancak dinlerin bize söylediği tanrı, bence yok.

Ayrıca inançlı kişilerin argümanlarını da son derece yetersiz ve biraz da komik buluyorum. Sanat-sanatçı, ilk neden argümanlarını çocuklara anlatın en iyisi.

Yine de her görüşe saygı duyarım, kimsenin görüşünü değiştirmek bir şeyleri kanıtlama ihtiyacım yok, ama biraz araştırmanızı isterim :)

Saygılar sevgiler
 
Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst