Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Mutlu Hissetmemek, Sönük Kalmak ?

Arkadaşlar hepinize selam öncelikle açık konuşmak gerekirse aramızda ki çoğu insan mutsuz, özgüvensiz olduğu için buradadır sanıyorum birkaç konudan da açıkcası bunu anladım.
Bunun sebeplerine kendi tecrübelerime ve bazı makalelere, bilime dayanarak yorum getireceğim ve sizlere tavsiyeler sunacağım bu yorumlar ve tavsiyeler hergün duyduğunuz şeylerde olabilir fakat yinelemek istiyorum.

Şimdi öncelikle olay kafa tamamen yani düşünce yapınız, bilirsiniz ben bunu yaparsam rezil olur muyum, o ne der, nasıl bakarlar diye düşünen insanların hiçbiri o bunu yaparsamda ki bu yu yapmazlar. Bu düşünceyi kafadan 1-2 antrenmanla atabilirsiniz sadece biraz cesaret ama saçmalamadan.
Bir diğer konu bakım, kendini beğenmek, fiziksel özellikler
Düşünün şimdi siz leo dicaprio'nun gençliğisiniz ne kadar özgüvensiz hissedebilirsiniz ki ? Evet aslında dış görünüş bu konuda çok çok etkili, kendini beğenmeyen insanlar bana kalırsa mutlu olamaz, oluyorsa da büyük oranla sahtedir. Kendini kandırıyordur bir nevi. Yakışıklı olmak zorunda değilsiniz tabi beyler mesela dişleriniz beyaz olsun gülmekten çekinmezsiniz böylece tırnaklarınız temiz ve nizami uzunlukta olsun kaşlarınızın ortası kabaysa alın gitsin saçlarınıza doğru düzgün bakın size yakışan bir saç modeli araştırın bulun saç ve giyim insanı çoook değiştiriyor gerçekten bunlar bildiğiniz şeyler.
Gelelim işin bilimsel kısmına,
Son yıllarda yapılan araştırmalara göre mutluluk hormonlarının çok büyük oranda bağırsak bakterileri tarafından üretildiği saptanmış. Hergün makarna, cips, çikolata, glikoz şurubu, asitli içecek tüketen insanların bağırsak bakterileri ağlıyor tabi. Antibiyotiklerde bağırsak bakterilerini haşat ediyor. Nasıl yararlı bakterilerimizi arttıracağız biz ? Doğal, ev yapımı yoğurt, kefir, turşu gibi besinlerde probiyotik ( yararlı bakteriler ) bulunur. Bu probiyotikleri satında alabilirsiniz eczanelerden ama bunların çoğu işe yaramaz, paranızın %90ı çöpe gider. Beslenmenizi sağlıklı bir şekilde düzenleyin bu direkt olarak hayatınızın farklı yönlerine de olumlu olarak yansıyacaktır bu da bir artı.
Ayrıca günümüzde tükettiğimiz tavukların çoğu antibiyotikli olduğundan biz tavuğu yiyince antibiyotik kullanmış gibi oluruz bu da bize çok zarar verir, markette ki her paketli ürün kimyasallı koruyuculu olduğundan bunlarda bize çok zarar verir.
Eğer gerçekten iradem sağlam diyorsanız gelin işlenmiş şekeri bırakın ? glikozu ( zehir ) i bırakın. Biliyorsunuz son yıllarda çok yemekten ölen insanların sayısı açlıktan ölenleri geçti arkadaşlar. Gelin gerçek iradenizi gösterin bakalım burada ? emin olun, bana inanın hiç sandığınız kadar kolay olmayacak bu hatta %99'unuz belki de %100ünüz bunu yapamayacaksınız biliyorum :)
Bilgi elinizin altında yıl 2018 yazın google'a şeker - uyuşturucu, şeker - cilt, şeker - diş tabi bu gerçekleri görmek çoğunuzun canını sıkacak ama düzeltmek, dönmek sizin iradenize bağlı olan birşey ve tekrarlıyorum ki hiç kolay değil. Çeşitli çalışmalar işlenmiş şekerin kokainden fazla bağımlılık yaptığını göstermiş.
Yani ağzınıza bir tulumba tatlısı attığınızda hissetiğiniz o haz tesadüf değil pek.
Buralarda konudan çok saptım, bu kadar olsun şimdilik.
Eğer değişime gidecek arkadaşlar olursa yoruma bekliyorum :)

genllikle gün içinde nasıl beslenmeyi önerirsin ve nelerden uzak duralım?
Gün içinde marul, maydanoz vesaire gibi sebzeler tüketmek çok iyi olur ara öğünlerde. Herhangi bir öğünde ev yapımı yoğurt olur. Ama uzak durulması gereken şeyler çoook fazla cidden markete girme diyebilirim sana her üründe e300 bilmem kaç e400 bilmem kaç bir dünya kimyasal var ve bunlar vücudumuzu yoruyor aniden kan şekerimizi yükseltip iyi hissettirip kısa süre sonra bitkin, yorgun hissettiriyor ve fazlasını istiyor insan yani aslında bağımlı oluyor ani bir şekilde insülin salgılatıp yağ yakımına engel oluyor herşeyi depolatıyor cilde zarar besinlerin emilimini engelleyenleri var palm yağları su gibi vs.vs. gerçekten ben iyi beslenmek istiyorum diyorsan markete girme hocam ama bunu ben de yapamıyorum
mesela basitinden sabah kalkıp 4 bardak su içip 30 dakika sonra kahvaltı edersen genel olarak çok faydasını görürsün araştırabilirsin.

çayda şekeri 3 yıl önce bıraktım çikolata ara sıra yerim başka birşeye gerek varmı?

2 aydan beri gerek kendimi gerekse ailemi uyardim,her aksam yemeginde asitli icecekler,cikolatalar,sekerlemeler artik hem zehirlenmiyoruz hemde paramizda cebimize kaliyor.Yalniz arada bir yiyoruz sadece ama onu bile yemek istemiyorum bizi cok etkiledigini dusunuyorum.Dediginiz gibi gercektende zehir kaynagi.

2 aydan beri gerek kendimi gerekse ailemi uyardim,her aksam yemeginde asitli icecekler,cikolatalar,sekerlemeler artik hem zehirlenmiyoruz hemde paramizda cebimize kaliyor.Yalniz arada bir yiyoruz sadece ama onu bile yemek istemiyorum bizi cok etkiledigini dusunuyorum.Dediginiz gibi gercektende zehir kaynagi.
Öncelikle şekeri ailecek bırakmanız fazlasıyla iyi olmuş.
Zaten endistriyel şeker yedikçe insan mutlu olur ve bağımlılık yapar.Vücut mutluluğu şekerden bekler ve siz zamanla küçük şeylerden mutluluk duymazken şekerle mutlu olmaya başlarsınız.Yani üzerimizde şekerin satılması için satış stratejisi uygulanıyor.İnsanlar sucuğun içine bile şeker katıyor daha çok satılsın diye.
Gelelim bilime.İnsan eski çağda şekeri fazla bulamazdı meyve sebzede anca oda zaten 2 meyve yese meyvedeki besleyici lifler sayesinde doyardı ve şeker isteği azalırdı. Ama günümüzde çikolata felan karın doyurmadığı için şeker isteğimiz ise azalmıyor. Şekerle ilgili bilgilendiric bir konu açmayı düşünüyorum.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8