Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Neden insanlar intihar etmez ?

Dosteyevski Şeytanlardan alıntıdır Azərbaycancasında 123-cü sayfaydı
Sizinle paylaşmak istedim ve bende çevirdim atdım
-Sizce insanları intihar etmekten alıkoyan şey nedir? Diye sordum. Sanki ne hakkında konuştuğumuzu hatırlamaya çalışıyormuş gibi bana rüya gibi baktı.
Ben ... hala çok az şey biliyorum ... iki batıl inanç caydırır, iki şey; sadece iki; biri çok küçük diğeri çok büyük. Ama küçük de çok büyük
Adamım ... adamım hala çok az şey biliyorum ... iki batıl inanç caydırır, iki şey; sadece iki; biri çok küçük diğeri çok büyük. Ama küçük aynı zamanda çok büyük.

- Hangisi daha küçük?

- Ağrı

- Ağrı ? Bu okadar önemli ?.. Bu durumda ?

-Her şeyden önce. İki tip vardır: Kendilerini büyük bir kederden ya da öfkeden ya da delirmiş ya da fark etmez... Birdenbire acıyı daha az düşünürler. Akıllıca yapanlar çok düşünür.

- Bilerek intihar eden var mı? Çok var. Batıl inanç olmasaydı, çok olurdu; çok fazla;
Herkes

Herkes değil?

Sessizdi.

- Acı çekmeden ölmenin bir yolu yok mu?

Bunu hayal et. - önümde durdu, - büyük, ev boyutunda bir taş hayal edin; gökten sarkar ve altındasın, üstüne, başına düşse ağrır mısın?

Ev büyüklüğünde taş mı? Tabii ki, bu korkunç.

Korkudan bahsetmiyorum; acı hiss eder misin ?

Bir dağ büyüklüğünde bir kaya, bir milyon pound mu? Açıkçası, acıtmıyor. Gerçekten, eğer durursan... Ama çok korkacaksın. Herkes acıtmadığını bilir ama herkes acıtabileceğinden korkar.

- Evet, ikinci büyük sebep nedir?

- O dünya.

- Yani ceza?

Farketmez. O dünya; sadece o dünya. - Ahbap, o dünyaya inanmayan ateistler yok mu?
O yine susmuştu.
- Muhtemelen düşüncelerinize göre yargılıyorsunuz. "Bunu herkes yapar, başka türlü yargılayamazlar" dedi. - Gerçek özgürlük, ne zaman yaşayıp yaşamadığınızın önemi olmayacak. Bu ana hedeftir.

- Amaç? Sonuçta, belki kimse yaşamak istemiyor? "Hiç kimse," diye kesin bir şekilde yanıtladı
Diğer sayfasını atmak isterdim fakat bazı şeylere insanı teşvik ettiği için atmadım

intihar, yalnızca yaşamının ölümden daha fazla acı vereceğine inandığında mümkündür. bu durumda da iki seçenek vardır. cesur kişi, acıyı göğüsler ve sorunlarla yüzleşir. korkak kişiyse bunlarla yüzleşmektense kaçmayı tercih eder.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8