Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Neden kitap okumalı?

Dostum tam da suç ve cezayı okuyordum bundan önce yeraltından notlar karamazov kardeşleri okudum Dostoyevski analizleri çok iyi psikoloji dersi gibi sadece bilimsel terimler yok bunun nedeni ise insanın ruhuna inmesidir kendini anlatması analizlerini sunmasıdır romanlarında bunun yanı sıra Rus edebiyatında ki yazarların çoğu böyledir. Ne yazık ki Türk yazarlar pek öyle değil Oğuz Atay Yaşar Kemal psikolojik yazarlar diğerleri ise kendi düşüncemi belirtmek gerekirse pek değerli değildir

hep derler toplumu anlamak için Tolstoy insanı anlamak için Dostoyevski okuyun diye. Dostoyevski'de ayrıca şöyle bir olay var. Mesela Türk romanı okuyorsun şatolar malikaneler, zenginler v.b o ortama ait hissetmiyorsun kendini hayal edemiyorsun. Ama dostoyevski okurken sanki ivan karamazovla karsı karşıya oturup bi çay içip sohbet ediyorsun. Raskolnikov ve razumihin ile beraber sokaklarda geziyorsun, sanki kitap ana karakteri değil de dostunmuş hissini yaratıyor.

hep derler toplumu anlamak için Tolstoy insanı anlamak için Dostoyevski okuyun diye. Dostoyevski'de ayrıca şöyle bir olay var. Mesela Türk romanı okuyorsun şatolar malikaneler, zenginler v.b o ortama ait hissetmiyorsun kendini hayal edemiyorsun. Ama dostoyevski okurken sanki ivan karamazovla karsı karşıya oturup bi çay içip sohbet ediyorsun. Raskolnikov ve razumihin ile beraber sokaklarda geziyorsun, sanki kitap ana karakteri değil de dostunmuş hissini yaratıyor.
İvan karamazovun sonu kötü bitmişti tam bir karizma adamdır bilgili kültürlü soğukkanlı alyoşa dinci birisi dmitri ise kabadayı gibi en üsturuplu karakter kitapta İvandı

+ Kitapları sesli okumak -tabii kelimeleri doğru telaffuz ederek ve tonlamalara uyarak- diksiyonunuzu geliştirir.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8