Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

not almanin onemi.

uzun vadede verimliligimizi dusuren en onemli seylerden birinin not almadan yasamak oldugunu dusunuyorum. ozellikle tarih boyunca beynimize giren bilginin en fazla oldugu bir donemde yasarken not almamak buyuk bir hata.

bunun en iyi ornegini kitap okuma uzerinden verebilirim. kitap okuyanlarda gordugum en buyuk hata not almamalari. kitap okurken dikkatinizi yuzde yuz verseniz bile kitabi okuyup bitirdiginizde zamanla ogrendiklerinizi unutacaksiniz. bunun sebebi o kitaptaki her cumleyi sadece bir kere okumaniz. cogu kez ogrenme icin bilgiyi beynimize bir kere vermek yetmiyor. ogretmenlerimizin ustune basa basa soyledigi tekrar yapmanin onemini burada goruyoruz iste.

not almak ve ara ara o notlarin uzerinden gecmek bilgiyi kalici olarak ogrenmenizi saglayan seydir.

not almayi nasil uyguladigimi anlatayim size. film izlerken, dizi izlerken, kitap okurken, podcast dinlerken veya herhangi bir sey ogrenirken telefonumu acar ve onemli gordugum yerleri kendi cumlelerimle not ederim. daha sonra s*k s*k o notlarin uzerinden gecer ve anlam kaybina ugramamasina dikkat ederek cumleleri daha da sadelestiririm. bu sayede beynim hem bilgiyi pekistiriyor hem de tekrardan uzerine dusunuyor. ayrica ogrenmenin yaninda gunluk yasantimda cikardigim dersleri de not alir ve tekrar ederim. bunu duzenli uyguladiktan sonra bazi notlarin tamamini daha ilk cumlesinden hatirlayacaksiniz. gunluk yasantinizda o not ile ilgili bir olay yasadiginizda ogrendiginiz sey akliniza gelecek. iste bu kalici ogrenmedir arkadaslar.

son olarak not almak icin microsoft onenote uygulamasini tavsiye ediyorum. ayrica bildigim kadariyla telefon ve bilgisayar baglantisi da kurabiliyorsunuz sanirim.

umarim bu verdigim tavsiyeyi hayatiniza gecirirsiniz.

Dostum emeğine yüreğine sağlık güzel yazı olmuş .

Birde nasıl not tutmalıyız , karmaşıklıktan kurtulma için neler yapılmalı gibi bir konuya da ışık tutarsanız sevinirim . Ben örneğin notlar için de boğuluyorum düzen yok ve bir süre sonra kafam karışıyor . Teşekkürler. İyi forumlar .

Dostum emeğine yüreğine sağlık güzel yazı olmuş .

Birde nasıl not tutmalıyız , karmaşıklıktan kurtulma için neler yapılmalı gibi bir konuya da ışık tutarsanız sevinirim . Ben örneğin notlar için de boğuluyorum düzen yok ve bir süre sonra kafam karışıyor . Teşekkürler. İyi forumlar .
klasorleme ve duzgun isimlendirme ile bu sorunu cozebilirsin. onerdigim onenote uygulamasi uzerinden anlatayim.

uygulamada cesitli kitaplar olusturabiliyorsun. kitaplarin icinde dosyalar, dosyalarin icinde de sayfalar olusturabiliyorsun. benim kaynaklara ve ogrendigim konulara gore uyguladigim siniflandirmalar var. filmler, kitaplar veya dersler, business, marketing gibi. hepsi icin ayri bir kitap olusturup icinde de ayri dosya ve sayfalar yaratarak duzeni yakaliyorum.

benim de keşke yapsaydım dediğim şeylerden biri red pill'e ilk başladığım zamanlar hep kişisel gelişim kitapları okurdum bilgi içerikli kitaplar ve hiç not almadığım için şuan neredeyse okuduğum hiç bir şeyi hatırlamıyorum.

klasorleme ve duzgun isimlendirme ile bu sorunu cozebilirsin. onerdigim onenote uygulamasi uzerinden anlatayim.

uygulamada cesitli kitaplar olusturabiliyorsun. kitaplarin icinde dosyalar, dosyalarin icinde de sayfalar olusturabiliyorsun. benim kaynaklara ve ogrendigim konulara gore uyguladigim siniflandirmalar var. filmler, kitaplar veya dersler, business, marketing gibi. hepsi icin ayri bir kitap olusturup icinde de ayri dosya ve sayfalar yaratarak duzeni yakaliyorum.
Teşekkürler .

Ben mobil olarak yada PC de not tutamıyorum .
Kağıt kalem lazım eski kafalıyım 😃

Yine de Teşekkür ederim 🥰

benim de keşke yapsaydım dediğim şeylerden biri red pill'e ilk başladığım zamanlar hep kişisel gelişim kitapları okurdum bilgi içerikli kitaplar ve hiç not almadığım için şuan neredeyse okuduğum hiç bir şeyi hatırlamıyorum.
Aynen öyle öğrendim dersin o an ama gerçekten söz uçar.

Güzel bir konuya değinmişsin harbi.
Bir filmi sadece izlerken anlık hazzı yaşarız.
Fakat farkındalığımızı verip filmi hem haz alma ve tecrübe edinme olarak bakarsak( buna yaşa ya da müzik dinlemekte dahil ) bize yazmak çok şey kazandırır.
Anlık haz ile bir şey öğrenemeyiz. Adı üstünde sadece anlık hazzımızı doldururuz.
Ek olarak önerim...
Telefon ya da bilgisayara not almak önemsiz bence.
Kağıt ve kalem ikilisine daha çok güveniyorum ben.
Hem somut bir şeyin kafada buluşması daha pratik.
Hem de deftere yazarken yazacağınız şeyin kafanızda olduğunu yani onu bir süre bekleterek yazdığınız için daha kalıcı oluyor.
+ daha da zevkli :)

Güzel bir konuya değinmişsin harbi.
Bir filmi sadece izlerken anlık hazzı yaşarız.
Fakat farkındalığımızı verip filmi hem haz alma ve tecrübe edinme olarak bakarsak( buna yaşa ya da müzik dinlemekte dahil ) bize yazmak çok şey kazandırır.
Anlık haz ile bir şey öğrenemeyiz. Adı üstünde sadece anlık hazzımızı doldururuz.
Ek olarak önerim...
Telefon ya da bilgisayara not almak önemsiz bence.
Kağıt ve kalem ikilisine daha çok güveniyorum ben.
Hem somut bir şeyin kafada buluşması daha pratik.
Hem de deftere yazarken yazacağınız şeyin kafanızda olduğunu yani onu bir süre bekleterek yazdığınız için daha kalıcı oluyor.
+ daha da zevkli :)
Telefona not almanın kağıda yazmaktan daha mantıklı olduğunu düşünüyorum . Çünkü not aldığımız kağıtları sürekli yanımızda taşıyamayız ama telefon her zaman yanımızda ve o aldığımız notları tekrar etmek için istediğimiz an çıkartıp bakabiliriz .

Telefona not almanın kağıda yazmaktan daha mantıklı olduğunu düşünüyorum . Çünkü not aldığımız kağıtları sürekli yanımızda taşıyamayız ama telefon her zaman yanımızda ve o aldığımız notları tekrar etmek için istediğimiz an çıkartıp bakabiliriz .
Telefona not aldığında bence sürekli ertelersin notlara bakmayı çünkü her telefonun kilidini açtığında instagram youtube spotify netflix karşında oluyor açıkcası not okumaktan daha çok dikkatini çekecekleri kesin tabi ben kendim için bunu söyleyebiliyorum sen kendine hakim oluyor olabilirsin o zaman telefonu kullanmak daha verimli olabilir

Tamaaaaam orta yolu buluyorum. Not defteriniz yoksa telefona alır evde not defterinize geçersiniz hem tekrar etmiş olursunuz 🐶😅 Benim sorum yazıyı yazana bu uygulama ücretli mi ? Türkçe mi?

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8