Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Okul Gerçekten Gerekli Mi?

Geçen günlerde aklıma bir soru takıldı. Bunca yılımı ayırdığım okul gerçekten önemli mi?

Düşünmeye başladım.
Bir işte ustalaşmak için 5000 saat gerekli (ünlü bir rock yıldızına göre).
Peki okula ayırdığım zamanda kaç şeyde ustalaşabilirdim?

11 yıldır okula gidiyorum. Kabaca hesap yaparsak (hesap ayrıntılarıyla kafanızı yormayacağım) 25.000 saat ediyor.

Bu basit hesabı yapacak kadar matematiğiniz vardır herhalde, 5 şeyde usta derecesinde olabilirdim.
5 konuda bir yıldızcasına iyi olabilirdim

Fakat elimde ne var?
Bundan çok uzak olduğu kesin.

Bu şartlar altında, okulun gereksiz olduğu apaçık belli. Sadece eğilmiş başlar yaratmak için kurulmuş bir sistem. Doğunun ne tarafta olduğunu değil de, doğuya giden bir aracın, kuzey yönüne giden bir aracı, hangi yöne doğru gittiğini gördüğünü öğreniyoruz.

Ancak şöyle bir sıkıntı da var. Kısmen daha rahat yaşamak için uyum sağlamamız gerekiyor. Bu durumda üniversite okumadan (eğer çok çok nadir biri değilseniz) yüksek bir yere gelme şansınız yok.

İki durum aklımda resmen savaşıyor. Bazen "s*kerim okulunu" deyip her şeyi bir kenara atıyorum, bazen "salaklık yapma oğlum kır kıçını çalış" moduna giriyorum, biraz çalışınca aklıma okulun varlık nedeni geliyor, çalışmıyorum, sonra "çalışmazsan böyle böyle olur" düşünceleri aklımı işgal ediyor, tekrar çalışmaya oturuyorum. Kısır bir döngüye girdim kısacası.

Peki sizce okula gitmek, ders çalışmak önemli mi, tuttuğum yoldan gitmeli miyim yoksa zararın neresinden dönersen kârdır deyip ilgi duyduğum alanda uzmanlaşmaya mı başlamalıyım? Hangi düşünce şeklinin faydası en fazla olur?

Kanka bence okula gitmek önemli çünkü sen anlamasan bile beynini cidden geliştiriyor daha iyi yorum yapabiliyorsun iletişim becerilerin gelişiyor bi olayı aklında daha iyi senaryo kurabiliyorsun yani eni düşünmeye itiyor okumamış biriyle otur konuş bence daha iyi anlarsın bu sorunun cevabını

Tıp ya da Diş Hekimliği isteyen birisi elbette ki bunun eğitimini senelerce almak zorunda lakin, bence Ekonomi vs gibi bölümler için gereksiz eğer öyle olsaydı üniversitede ekonomi dersi veren adam milyarder olurdu.

Dostum öncelikle belirtmem gerekir ki; ben okulu liseyi bitirmeye kadar dayanıp bıraktım.
Bu okul serüvenim boyunca bir şey kazandım mı dersin?
Ders konusunda değil de, hayat konusunda az çok bir şeyler kazandım.
YALAN OLMASIN !
Fakat o verdiğim zaman boyunca başka bir yer de, başka bir şeyle meşgul olsaydım; daha çok kazanacağıma emindim.
Ben bu ezber sisteminin insanın eline diplomadan başka vereceğine inanmıyorum.
Dediğin gibi; insanın başını eğdirmekten başka işe yaramayan bir kurum.
Eğitim yazarak değil, görerek ve okuyarak olur.
Bu da kanıtı!
İzle ve ne demek istediğimi anla.

Ha bu arada değinmeyi unuttum; konu para kazanmaksa, 5.000 saati başka bir dalda eğitim alıp yeni bir meslek öğrenilebilir.
Bu meslek üzerinden de ömür boyu geçim sağlanılabilir.
Eğer ki bir siktir git, okuma da sokakta asgari ücretle başı boş dolaş diyen varsa; o asgari ücretli dediğiniz kişiler sadece başkalarının altında çalışmakla meşguldü tüm hayatı boyunca.
Siz ise, kendinizi geliştirmekle meşgul olacaktınız.
Kazanç sadece çok çalışıp kazanılmaz.
Hem düşünüp, hem çok çalışarak kazanılır.

Geçen günlerde aklıma bir soru takıldı. Bunca yılımı ayırdığım okul gerçekten önemli mi?

Düşünmeye başladım.
Bir işte ustalaşmak için 5000 saat gerekli (ünlü bir rock yıldızına göre).
Peki okula ayırdığım zamanda kaç şeyde ustalaşabilirdim?

11 yıldır okula gidiyorum. Kabaca hesap yaparsak (hesap ayrıntılarıyla kafanızı yormayacağım) 25.000 saat ediyor.

Bu basit hesabı yapacak kadar matematiğiniz vardır herhalde, 5 şeyde usta derecesinde olabilirdim.
5 konuda bir yıldızcasına iyi olabilirdim

Fakat elimde ne var?
Bundan çok uzak olduğu kesin.

Bu şartlar altında, okulun gereksiz olduğu apaçık belli. Sadece eğilmiş başlar yaratmak için kurulmuş bir sistem. Doğunun ne tarafta olduğunu değil de, doğuya giden bir aracın, kuzey yönüne giden bir aracı, hangi yöne doğru gittiğini gördüğünü öğreniyoruz.

Ancak şöyle bir sıkıntı da var. Kısmen daha rahat yaşamak için uyum sağlamamız gerekiyor. Bu durumda üniversite okumadan (eğer çok çok nadir biri değilseniz) yüksek bir yere gelme şansınız yok.

İki durum aklımda resmen savaşıyor. Bazen "s*kerim okulunu" deyip her şeyi bir kenara atıyorum, bazen "salaklık yapma oğlum kır kıçını çalış" moduna giriyorum, biraz çalışınca aklıma okulun varlık nedeni geliyor, çalışmıyorum, sonra "çalışmazsan böyle böyle olur" düşünceleri aklımı işgal ediyor, tekrar çalışmaya oturuyorum. Kısır bir döngüye girdim kısacası.

Peki sizce okula gitmek, ders çalışmak önemli mi, tuttuğum yoldan gitmeli miyim yoksa zararın neresinden dönersen kârdır deyip ilgi duyduğum alanda uzmanlaşmaya mı başlamalıyım? Hangi düşünce şeklinin faydası en fazla olur?
Okul gereksiz evet bende katılıyorum dostum. Lise mezunu olup, benden bir şey olmaz deyip kendine inanmayan insanlar var. Bana göre hayatta her şey mümkün, lise mezunu olup 30 milyar alabilirsin. Sadece inanmalısın, kararlı olmalısın, inat etmelisin. Sonuç olarak ne zorluk gelirse gelsin, hedefin için her şeyi yapmalısın. Parayla örnek verdim ama, ne bileyim kısaca başarılı bir insan olabilirsin. Türkiye de şöyle bir algıyı fark ettim, üniversite olmazsa benden bir şey olmaz. Yani bu algıyı kırmalıyız bana göre, kendini her konu da uzman yapabilirsin artık bu devirde her şey teknoloji olmaya başladı.

Büyük iskender söyler ki ;

Denemeyi bilene imkansız diye bir şey yoktur.

Okul bana göre yalnızca sosyallik için gereklidir fakat bizimkilerin öyle bir hevesi yok daha çok asosyalleştiriyor bitsede gitsek havasında yani.

Son düzenleme:
Okul bana göre yalnızca sosyallik için gereklidir fakat bizimkilerin öyle bir hevesi yok daha çok asosyalleştiriyor bitsede gitsek havasında yani.

Bu adamın kanal açtığını bilmiyordum.
TEDX'de ki videosunu izledim baya sevmiştim.
Mandıra filozofumuz bizim :)
Kanalını da buldum tüm videolarını izlerim çok sağ olasın.
Bu videoyu kesinlikle izleyin aydınlanırsınız.
Hatta tüm videolarını izleyin.
Hani okulda bunları size öğretmezler, o çok değerli okullarınızda.
Aklınız var işte kendinizi eğitin.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8