Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Oruc saatleri yanlış

Selam gençler bildiğiniz üzere imsak diye bir şey var ancak bu tamamen saçmalık.
Kuran'da orucun sabahın ilk ışıklarıyla başladığı söylenir ilgili ayeti aşağıya bırakıyorum; Screenshot_2018-05-16-03-22-14-1-1-1.png
Beyaz iplik ile siyah iplik aydınlık ve karanlık anlamında kullanılmış ancak diyanetin(hiyanetin) böyle mühim bir konuya neden el atmadığı bilinmez.
Size her anlatılana uymayın araştırın sorgulayın.
Bu arada gerçek oruç vakitlerinin linkini aşağıya bırakıyorum ilgilenen varsa bakar

Mizana uygun imsakiye

Hocam İskandinav ülkeleri ne yapacak?Adamlar da ya güneş doğmuyor ya da güneş batmıyor.Bu konulara fazla takılmamak lazım inanan kişi için önemli olan maneviyatı eğer sen diyorsan ki şöyle yapılmalı sen öyle yap daha mutlu olursun

Selam gençler bildiğiniz üzere imsak diye bir şey var ancak bu tamamen saçmalık.
Kuran'da orucun sabahın ilk ışıklarıyla başladığı söylenir ilgili ayeti aşağıya bırakıyorum; Ekli dosyayı görüntüle 85
Beyaz iplik ile siyah iplik aydınlık ve karanlık anlamında kullanılmış ancak diyanetin(hiyanetin) böyle mühim bir konuya neden el atmadığı bilinmez.
Size her anlatılana uymayın araştırın sorgulayın.
Bu arada gerçek oruç vakitlerinin linkini aşağıya bırakıyorum ilgilenen varsa bakar

Mizana uygun imsakiye
Dediğin doğru 1 2 saat fazladan tutuyoruz ama eski çağlardan kiyaslarsak eski çağda gökyüzüne bakınca görebiliyorsunuz bakıyorsun fakat günümüzde mümkün değil etraf bina dolu. Diyanet biraz fazla belirliyor. Ama şunu söylüyor ne kadar aç kalırsan vücut o kadar iyilesir. Mesela gripken yemek yemek canın istemez çünkü besin sindirmeye ugrasacagina hastalığını tedavi etmekle uğraştığı için iştahını kötüleşir. Ne kadar fazla tutarsak o kadar kardayiz.

Edit: Bir kaynak buldum https://www.yenisafak.com/hayat/ender-sarac-kanseri-oldurmek-icin-oruc-tutun-2641312

Son düzenleme:
Arkadaşlar, ışık kirliliği nedeniyle oluşan bir durumdan dolayı bu saatler doğru :)
Çoğu konuda yanlışlar olsa da, Diyanet Sahur-İftar saatlerini iyi ayarlıyor.
Çok az sapmalar var.
Ayrıca attığın tarihe baktığımda +- 10 dakika fark gördüm. :?

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8