Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Öz Güvenini Yükseltmek

Merhaba,
Forumdaki kişilerin çoğunluğunun yaş aralığının 16-20 arası olduğunu düşünerek böyle bir konu açmak istedim. Kendi kişisel gelişimine başlayan birçok kişi ilk önce öz güvenini artırmak ister. Şimdi size öz güven nasıl artırılır, biraz bundan bahsedeyim.

Öncelikle öz güven nedir ona odaklanalım:
TDK'ye göre "İnsanın kendine güvenme duygusu."

Peki, insanın kendine güvenmesi için nelere sahip olması gerek?

Bir iş için yeterliliğe, yeteri kadar öz saygıya, yeterli tecrübeye, yeterli cesarete vs. sahip olması gereklidir diye düşünüyorum.

Örneğin, yıllarını piyasalarda geçirmiş bir adam hisse alırken bana göre çok daha rahat davranır; çünkü adamın tecrübesi olduğu için nerede alıp nerede satması gerektiğini benden daha iyi biliyor, parası da çoksa daha rahat risk alabilir.

Bir başka örnek, bir boksör kavga etme konusunda benden daha öz güvenlidir; çünkü yumruğu daha serttir, nereye vuracak, kendini nasıl savunacak benden daha iyi biliyor ve daha önce defalarca kez yumruk attığı-yediği için benden daha rahat hem ben en son kavgamda çok güzel dayak yemiştim

Anlayacağınız,

1- Kendinize Değer Katacak Şeyler Yapmanız Gerek

Yapacağınız şeylerin sizde gözle görülür derecede katkısı olmalı.

Spor -özelikle vücut geliştirme- yapmak, size katkısı olacak kitaplar okumak, bir sanat alanında ilerlemek, daha iyi giyinmek, para kazanmak gibi

2- Bol Bol Pratik Yapmanız Gerek

Kadınlar konusunda öz güvensiz iseniz, bol bol pratik yapın; sosyal medyadan yazın, sınıfta mesela silgi isteyecekseniz bir kızdan isteyin, yolda adres veya nöbetçi eczane sorun...

Piyasada küçük miktarlarla, demo hesapla sanal paralarla da olsa alım yapın, öğrenin, tecrübe kazanın

3- Küçük Dokunuşlar

Duruşunuzu düzeltmek, hayatınızı iyi bir düzene koymak, size mutluluk, keyif ve huzur verici aktiviteleri yapmak, daha iyi giyinmek, kişisel bakımını i yapmak da öz güveninizi etkileyebilir. Siz nasıl olursanız, hayatınız da ona göre şekillenir

4- Çevre

Bu konu sadece öz güven için geçerli değil. Nasıl bir çevrede olduğunuz sizi birçok açıdan etkiler; hayata bakışınızı, hayat tarzınızı, kişiliğinizi de etkiler

Ayrıca, sizi değersiz hissettiren ortamlarda bulunmayın. Hiç fark ettiniz mi size değer veren kişilerin yanında iken daha çok kendiniz olduğunuzu, daha çok saygı gördüğünüzü ve kendinizi daha iyi gösterdiğinizi?

5- Her Konuda Öz Güvenli Olamazsın!

Sen insanüstü değilsin. Her konuda tecrübe edinecek, her konuda başarılı olacak değilsin. Warren Buffett finansal bir karar alırken çok öz güvenli olabilir ama başka bir konuda öz güveni olmayabilir

Hayattaki her şeyi mükemmel olarak gerçekleştiremeyeceğini kabullendiğinde hayatın daha rahat olacak

Bence ardında güç olmayan her öz güven cahil cesaretidir. Finansal gücü(maddi açıdan veya tecrübe ve bilgi açısından elinin güçlü olması) olmayan birinin büyük bir yatırımla tüm parasını riske atması biraz zararlı. Yada Normal kiloda birinin birinin hiç dövüş bilgisi tecrübesi yani gücü olmadan 2 metre boyunda 130 kilo bi adamla kavga etmesi aptallık. Bu yazının özeti "GÜÇLENİN BEYLER" olarak anladım ve arkadaşım biliyorsun çok haklısın.

Bence ardında güç olmayan her öz güven cahil cesaretidir. Finansal gücü(maddi açıdan veya tecrübe ve bilgi açısından elinin güçlü olması) olmayan birinin büyük bir yatırımla tüm parasını riske atması biraz zararlı. Yada Normal kiloda birinin birinin hiç dövüş bilgisi tecrübesi yani gücü olmadan 2 metre boyunda 130 kilo bi adamla kavga etmesi aptallık. Bu yazının özeti "GÜÇLENİN BEYLER" olarak anladım ve arkadaşım biliyorsun çok haklısın.
Dostum Finansal olarak doğru diyorsun.
Fakat bir örnek vereyim sana
Hiç uçmayan kuşun yuvadan atılması aptallık değil mi ?
Bu arada kavga konusunda o adamın dövülme ihtimali yüksek ola bilir fakat kavga korkusu biraz da olsa yenilir.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8