Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

ÖZGÜVEN GELİŞTİRMEK HAKKINDA KENDİMCE BİR YAZIM

Dostlar, öncelikle selamlar!
Beni “Bal Porsuğu Mentalitesi” Adlı yazımdan hatırladığınızı düşünüyorum. O yazımdan sonra sizlerden diğer yazım için öneri istemiştim. Ve oy çokluğu ile (tabi çalınmış oylar değilse ?) “ÖZGÜVEN” kazandı!
Baştan söyleyeyim, daha ben bile kendimi tam olarak “özgüvenli” bulmadığım halde bu yazıyı yazıyorum. Yani şöyle söylemek gerekir ki;
İstediğiniz konu ne yazık ki kişiden kişiye değişen bir konu bence, çünkü herkes özgüvenini farklı şekilde, kendi karakterine en uygun lanse edebildiği durumlarda kazanıyor.
Neyse çok konuştum gene biz en iyisi bi start verelim ?
Hey yo!
Dostum bak şimdi sana nasıl (kendimce) özgüvenimi arttırdığımı anlatacağım.
Öncelikle, özgüven bence doğarken değil, aksine sonradan kazandığımız bir şeydir. Yani 0 özgüvenli olan birisi bunu yükseltebilir. Tıpkı spor yapan badici abilerimiz gibi düşünün. “Hiç birinin önceden öyle şekilli şukullu vücutları yoktu değil mi?”
E ne yaptılar peki?
Azimli oldular, sorgulamadılar, zorluklara dayandılar ve BAŞARDILAR!
Evet, yeri gelmişkende söyleyeyim;
Özgüven konusunda önemli rol oynayanlardan biride bence “BAŞARI”dır!
Siz bir konuda başarılıysanız o konu açıldığı zaman, tam olarak kendinizi rahat hissedersiniz ve rahatça konuşabilirsiniz o konu hakkında, hatta hünerlerinizi bire sergileyebilirsiniz!
Bu anlattıklarımdan öncelikle şu dersleri çıkartmamız gerekiyor:
1- Bir şey için çabala ve vazgeçme!
2- Bunun sonucunda “başardığının” farkında ol!
Spordan başladık, yine spordan devam edelim.
Misal siz 1 deri 1 kemik birisiniz diyelim. Sizden daha iyileri ortama girdiğinde, haliyle ezilip büzüleceksiniz veya moraliniz bozulacak. Fakat bu durumdan rahatsız olduğunuzu fark ettiniz diyelim ve spora başladınız. İlk birkaç ay zorlandınız, ama durmadınız!
Devam ettiniz, ve sonunda o moralini bozan vücutlar gibi bir fiziğiniz oldu.
Geriye dönüp bi baktınız “vay anasını, neydim ne olmuşum ben!” dediniz. Bilinçaltınızda bu zaten size bir konuda “başarılı” olduğunuz için özgüven katacaktır!
Spor konusu açıldığında, birdenbire mutlu ve kendinizi başarılı hissedecek, rahatça o konu hakkında konuşabilecek ve davranabileceksiniz.
Bunlar bir yana,
Özgüven için bazen dış etmenler değil de, iç etmenlerde önemli olabiliyor!
Misal ben bir şeyi yaparken tereddütte kaldığımda kendime
“EN KÖTÜ NE OLABİLİR Kİ?” diyorum ve olasılıkları hesaplıyorum birkaç saniye içinde
Misal bir kız gördüm ve set açacağım, korkmadım ve güvensiz hissetmedim de değil açıkçası
Ve kendime diyorum ki;
“En kötü ne olabilir?”
Mesela, Kız beni reddedebilir, cevap vermeyebilir, koşup kaçabilir, veya bağırabilir (tabi bu biraz düşük bir ihtimal, yaklaşma şeklinize de bağlı).
E kötü yanları da o kadar kötü değilmiş ? Sonuçta ölüm yok ucunda!
Bunları belirledikten ve derin bir nefes aldıktan sonra dalabilirim kıza!
Uzun lafın kısası (gerçi o kadar da uzun olmadı ama ?)
Kendinize bir konuda hedef koyun, o konuda BAŞARILIolun!
Bir şeyi yaparken tereddüt ettiğinizde “En kötü ne olabilir ki?” diyin ve alternatifleri sıralayın.
Ve özgüveninizin de sonradan geliştirilebileceğini unutmayın!
Diğerlerinden ne üstün ne de alttasınız, sadece potansiyelinizin farkında değilsiniz!
Potansiyelinizi fark edin!
Evet… bu yazım da buraya kadardı.
Dediğim gibi, sadece kendi yöntemlerimden bahsettim ve bu konu kişiden kişiye değişen bir konu bence.
Misal biri milli olduktan sonra kendine güvenmeye başlıyor, kimisi spor yapınca.
Eğer beğendiyseniz bunu yorumlarda belirtip, bir sonraki yazım için konuyu belirleyebilirsiniz ?
Çav!

Merhaba diyorum sonra elim ayağım boşalıyor adrenalinden. Korkuyu aşsamda biraz devam ediyor bu durum. Sağol dostum.
@Werewolf unda dediği gibi beyninin sana karşı oynadığı bir oyun bu.
Zamanla aşacaksın tabi ki!
El titreme konusunda;
Elinin titrediğini fark ettiğin an g*t kaslarını sık ve sonra elinin artık titremediğini fark edeceksin :)
Evet biraz garip geliyor kulağa ama ben de işe yarıyor

@Werewolf unda dediği gibi beyninin sana karşı oynadığı bir oyun bu.
Zamanla aşacaksın tabi ki!
El titreme konusunda;
Elinin titrediğini fark ettiğin an g*t kaslarını sık ve sonra elinin artık titremediğini fark edeceksin :)
Evet biraz garip geliyor kulağa ama ben de işe yarıyor
g*t kasını sıkınca gerçekten geçiyor mu ya? :D Ne alakası var ki? Ve nereden buldun veya nasıl keşfettin bunu :D

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8