Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Para Biriktirme Taktikleri

Bonjour beyler, elimizde olanın değerini bir çırpına unutabiliriz, bazen en gerektiği zaman paramız olmaz. Neden? Çünkü elimizde tutamıyoruz.

Maddi olarak zor zamanlar geçirmiş olanlar paranın kıymetini her zaman daha iyi bilir. Bundan 2 ya da 3 yıl önce maddi anlamda ailemle beraber zor dönemler geçirmiştim, haftasonları ve bazen okul sonrası çeşitli yerlerde çalışıp aileme destek çıkmaya çalışırdım o yüzden paranın değerini herkesten çok bilirdim. Para elinde tutması çok zor bir şeydir insan iradesini en çok şekillendiren şeylerden birisidir. Bir anlık verilen kararın pişmanlığı her zaman büyük olmuştur. Belki çok almak istediğiniz bir şeyi kendinizden uzaklaştırmış olurdurunuz, belkide bir köşeye bıraktığınız birikmişiniz birden bitivermiştir. Ben ufak ama etkili birkaç taktiğimden bahsedeceğim.

1.) 5 TL Biriktirmek

5 TL bir çırpıda elinizde bitebilecek bir miktardır, o halde neden cebinizde bulunsun ki? Atın bir köşeye orada kalsın. Zamanla attığınız 5 TL'nin ne kadar büyük bir mebla oluşturduğunu anlayacaksınız.

2.) Hedef Koyun

Elinizde X miktarda para geçtini farz edin, bu parayı 2 ay sonra 3X ya da 2X + 50 TL yapacağım gibi hedefler koyun kendinize. Elinizdeki paranın artması için hedefiniz olmalı. Tabii ki paranın artması için kumar falan oynamayın, sadece elinize geçen parayı köşeye atın ve haftalık, aylık ve yıllık biçimde planlamanız olsun.

3.) Bağımlılıktan Kurtulun

Malumunuz sigara ve alkolun en pahalı olduğu dönemlerdeyiz. Sigara ve alkolden kurtulmanız birikim için oldukça faydalı olacaktır

3.) İndirimleri Takip Edin

Cebinize karşı yapılacak en iyi şey, fırsatları takip etmektir.

4.) Köşeye Atacağınız Parayı Hesaplayın

Elinize geçen parayı harcadıktan sonra kalan parayı köşeye atmayın, öncelikle parayı aldıktan sonra ne kadarını biriktireceğinizi düşünün ve ona göre harcayın

5.) Hatırlayın

"Neden bu parayı biriktiriyorum ki?" diye sorun sürekli, bu şekilde hatırlamanız motivasyonunuzu arttıracaktır ve iradenizi kontrol altına alacaktır.

6.) Paylaşın

Netflix,Spotify gibi hizmetleri kullanmak istiyorsanız fakat paradan kaçınmak istiyorsanız arkadaşlarınızla, ailenizle üyelik hesaplarınızı paylaşın. Herkes payına düşen parayı vereceği için senin payına daha az para düşer.

Bundan 1 sene önce cebimde 100TL yoktu. Yeteneğimi konuşturmaya başladıktan sonra aylık gelirim minimum 5, maximum 11 olarak değişiyor. Ama bu aralar kendimi yormak yerine (fiziksel olarak bir yorgunluk yok) parayı harcamaya karar verdim. Birşey almadan önce o şey gerçekten size lazım mı? Buna karar verip alın.

Bundan 1 sene önce cebimde 100TL yoktu. Yeteneğimi konuşturmaya başladıktan sonra aylık gelirim minimum 5, maximum 11 olarak değişiyor. Ama bu aralar kendimi yormak yerine (fiziksel olarak bir yorgunluk yok) parayı harcamaya karar verdim. Birşey almadan önce o şey gerçekten size lazım mı? Buna karar verip alın.
Çok doğru, kişinin muhakeme dürtüsü sayesinde kolaylaşıyor.

Merakımdan soruyorum yeteneğin nedir ve neler yaparak kendini geliştirdin ve nasıl gelir kapısı oluşturdun

Parayı biriktirmeyin parayı öylece bekletirseniz bir işe yaramaz paranızı çoğaltmaya bakın.Mesela 1000 tl zor zamanlarında kalsın diye bırakırsan bence büyük hata yaparsın o parayı bir şeye yatırki sen yatarken bile o para artsın(azaladabilir)ornek:altın,gumus,hisse...daha bircok sey bir de söyle bir sey var dostlar siz zor zamanlar için para biriktirirseniz zor zaman gelir çünkü bilinçaltınızı oyle kodluyorsunuz mesela düşünün montunuzun cebine peçete koyuyorsunuz işe yarar diye ve sonra üstünüze bir şey dökülüyor ve a işe yaradı diyorsun doğru işe yaradı ama o peçeteyi hiç almasaydın yanına ise yaramsına gerek kalmayacaktı (bilinçaltiyla alakali buralar) yani demem o ki kotu gun parası biriktirmeyin paranızi bir seylere yatirin para ekmek gibidir kullanmassan bayatlar

.Mesela 1000 tl zor zamanlarında kalsın diye bırakırsan bence büyük hata yaparsın
Şu virus cidden bir şey öğretmemiş sana :) Arkadaşımızın bahsettiğinin aksine, mutlaka Acil durumlar için kenarda hiç ellemeyeceğiniz(gerçekten mecbur kalmadıkça) bi paranız olsun beyler. Onun dışındakilere katılıyorum. Kenarda az da olsa paranızın olması, sizi daha rahat ve özgüvenli hissettirecektir. Şu virüs döneminde banka hesabında 5-10 bin tl olan mı daha rahattır, yoksa hiç parası olmayan mı?

Parayı biriktirmeyin parayı öylece bekletirseniz bir işe yaramaz paranızı çoğaltmaya bakın.Mesela 1000 tl zor zamanlarında kalsın diye bırakırsan bence büyük hata yaparsın o parayı bir şeye yatırki sen yatarken bile o para artsın(azaladabilir)ornek:altın,gumus,hisse...daha bircok sey bir de söyle bir sey var dostlar siz zor zamanlar için para biriktirirseniz zor zaman gelir çünkü bilinçaltınızı oyle kodluyorsunuz mesela düşünün montunuzun cebine peçete koyuyorsunuz işe yarar diye ve sonra üstünüze bir şey dökülüyor ve a işe yaradı diyorsun doğru işe yaradı ama o peçeteyi hiç almasaydın yanına ise yaramsına gerek kalmayacaktı (bilinçaltiyla alakali buralar) yani demem o ki kotu gun parası biriktirmeyin paranızi bir seylere yatirin para ekmek gibidir kullanmassan bayatlar
Yatırım yapma daha farklı bir konu kanka. Birikmiş para her daim bulunmalı.

Şu virus cidden bir şey öğretmemiş sana :) Arkadaşımızın bahsettiğinin aksine, mutlaka Acil durumlar için kenarda hiç ellemeyeceğiniz(gerçekten mecbur kalmadıkça) bi paranız olsun beyler. Onun dışındakilere katılıyorum. Kenarda az da olsa paranızın olması, sizi daha rahat ve özgüvenli hissettirecektir. Şu virüs döneminde banka hesabında 5-10 bin tl olan mı daha rahattır, yoksa hiç parası olmayan mı?
Knk ben sana paran olmasın demiyorum dediğim şey şu o parayı işlet 10 bin tl parasını saklıyacağına gidip yatırım yapsın.Mesela şu dönemden örnek vereyim 1-2 ay önce gr altın tanesi 306 tl idi şuan 370 lira civarlarinda anldin mi adam gidip altin alsa suan nekadar kar edecekti adam yattigi yerden para kazanirdi . yoksa paran olsun zaten ama onu kullan bekletme

Arkadaşım güzel yazmışsın da, belki bu yöntemle bir miktar biriktirebilirsiniz evet. Ama şimdi siyasi konulara da çok girmek istemiyorum.. Turizm bitik sanayii bitik eğitim desen her yerde üniversite , koyun sürüsü gibi üniversite mezunu var. İhtiyaç var mı az olana da torpil sistemi .. kısacası 5 tl mi 5 ayda ne kadar bitiririm değil de hangi ülkeye nasıl kapak atarım ? gibi düşünmek en doğrusu (eskiden gidenlere söven milliyetçiydim ama gemi batıyor..)

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8