Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Pomodoro Tekniği

Kuşçubaşı

Blog Yazarı
Yönetici
Süper Moderatör
Aslında, bu konu hakkında forumda hiç kimse bir şeyler karalamamış, ya da ben göremedim. Her neyse, benim nezdimde çok mühim olan bir konu şu an size bahsedeceğim teknik.

Tekniğin ismi Pomodoro Tekniği

Belki içinizden tekniği duymuş, hatta uyguluyor olanlarınız dahi vardır. Bu teknik 1980'lerde Francesco Cirillo adlı bir abimiz tarafından mutfaklardaki domates şeklindeki alarmlardan esinlenerek oluşturulan ve İtalyancada "domates" anlamına gelen "pomodoro" isminin verildiği bir teknik.

Tekniğin amacı kişiye üst düzey bir odaklanma verme ve çalışılan işten en iyi verimi alma mantığına dayanıyor. Çok basit bir mantığı var; 25 dakika çalış, 5 dakika mola ver. Bunu 4 kere tekrar et yani 2 saate tamamla. Sonra en fazla 40 dakikalık bir mola ver ve bu süreci tekrar et. Günde 8 ile 16 arası bir pomodoro seansı yapmak yeterlidir.

1_6CKC641V398lwI-KuUjUNA.jpeg

Ama durun bakalım! Öyle hemen uygulamaya geçemezsiniz. Bazı kurallarımız var, eğer pomodoro yapacaksanız bunları baştan kabul etmelisiniz. Öncelikle, hangi konu hakkında pomodoro yapacağınıza karar vermelisiniz. Mesela hukuk öğrencisisiniz ve medeni hukuktan bir konu çalışıyorsunuz, bu konuyu bitirmek için size 2 saatin yani 4 pomodoronun yeterli olduğunu düşünüyorsunuz. O halde 4 pomodoroda o konuyu bitirmek mecburiyetindesiniz. Diğer bir kural, 25 dakikalık çalışma süresince vay efendim facebook'muş, WhatsApp'mış, Instagram'mış ya da odağınızı bozacak herhangi bir şeymiş falan bunların hepsi yasak! Bakarsanız o pomodoroyu pomodorodan saymayın bile. 25 dakika boyunca yalnızca ama yalnızca işinize odaklanmalısınız.

5 dakikalık molalarda ise yaptığınız iş haricindeki her şeyle oyalanabilirisiniz, yani mesela matematik çalışıyorsanız o 5 dakikalık molada matematikle ilgili en ufak bir şey bile yapmayın, kafanızı dağıtın. Gidin bi kahve falan yapın, su için, kediniz falan varsa kedinizle oynayın. Yani rahatlayın ve 5 dakika sonra yeniden görev başına!

Bu tekniğin en güzel yanı da ne biliyor musunuz ? Zaman o kadar çabuk geçiyor ve çalıştığınız işten o kadar çok verim alıyorsunuz ki, "aha da psikolojik olarak doymak buymuş galiba" diyebiliyorsunuz, nedensizce mutlu ediyor insanı kerata. Bir şeyler başardığınızı hissettiriyor. Hele bir de yaptığınız her pomodoro, tamamladığınız her konu için şöyle bir tik işareti(✓ ) atınca özgüven de dopamin de tavan yapıyor aga.

c2ce6ab3fa1a24dab105435b3d7fa25d.jpg

E zaten tekniğin mucidi Francesco Cirillo da böyle hissedelim diye özellikle 25-5 şeklinde yapmış. Bu abimiz uzun araştırmalar sonunda beynin kaliteli odaklanmayı en fazla 25 dakika yapabildiğini, 5 dakikalık bir molanın ise beynin bu süre boyunca odaklandıklarını ve öğrendiklerini hafızaya atması için yeterli bir süre olduğunu keşfetmiş. Bu yüzden de 25 dakika çalışıyor ve 5 dakika mola veriyoruz. Ayrıca bir konuyu belli bir süre içinde bitirme dürtümüz de beynimizin daha hızlı ve kaliteli bir şekilde çalışmasını sağlayarak bizi zinde ve uyanık tutuyor.

Velhasılkelam, pomodoronun başta sınava hazırlanan kardeşlerimiz olmak üzere hayatın her noktasında her insan için oldukça faydalı ve hayat kalitesini yükselten bir teknik olduğu yadsınamaz bir gerçek. Uygulayın, fark edeceksiniz. Tekniğin Play Store'da birkaç tane uygulaması var, onlardan birini indirebilir ve telefonunuzdan da pomodoro alarmı kurabilirsiniz (şahsen ben öyle yapıyorum)

Hatta, bence bu mevzu o kadar önemli ki bunun için bir WhatsApp grubu kurulsa bile yeridir. Gerçi gruptaki herkes pomodorocu olduğu için pek mesaj atan olmaz ama olsun :) en azından motive edici deneyimlerimizi, önerilerimizi birbirimizle paylaşırız diye düşünüyorum.

Neyse, çok da konuşmaya gerek yok sanırım siz anladınız meseleyi. Bundan sonrası size kalmış.

Başlasın o halde 25 dakika!

Son düzenleme:
Bu sefer de İtalyanca'da "Domates" anlamına gelen "Pomodoro" kalıbına girmenizi istiyoruz sizlerden :)

Ben bu tür uygulamalara her zaman karşı çıktım, çıkmaya devam edeceğim.

Hiç bir insan başkası tarafından uygulanmış şeyleri denememeli. Ben bunu daha iyi nasıl yapabilirim diye düşünüp geliştirmek için odaklanmalı.

Şimdi sizlere bir örnek vereyim, ben kendimi tanımıyorum, forumlar veya sosyal medya aracılığı ile pomodoro tekniğine rastladım ve uygulamaya koyuldum, çalışması zor değildi. 25 dakika çalışmak ve 5 dakika ara vermek. Üstüne üstülük her 2 saatte bir 40 dakika mola. Güzel görünüyor değil mi?

Peki arkadaşlar sizlere bir sorum var.Odaklanmanın, sizin bu programlarınızdan binlerce kat daha fazla etkili olacağını biliyor muydunuz?

Sevdiğiniz bir işi yaparken zamanın hızlı geçmesi, onu yaparken duyduğunuz zevktir diyebilirim.(Aman göreliliğe girmeyin lütfen :) )

Peki siz o sevdiğiniz işi yaparken neden kafanızda olumsuz düşünceler olmuyor? Örnek vermek gerekirse, forum üyeleri arasında şuan da veya geçmişte online oyun müptelası olmayan yoktur.

En sevdiğiniz oyunun oynarken, kafanızda saçma sapan düşünceleri atıyordunuz, okul, aile baskısı, zayıf olan dersler, internet cafeye giden paralar...

Odaklanıyordunuz çünkü, tekrar kendimden örnek veriyorum ama hepimizin bunu yaşadığına eminim.

Online bir oyunun en heyecanlı yerindesiniz veya yapmanız gereken önemli bir görev var, Sabah 5 de kalkmış yorgunluk uykusuzluk demeden oyuna girmişsiniz, 4 saat geçmiş ve halen yapmanız gereken şeyler bitmemiş, sabah saat 9 olmuş Annen güzel bir kahvaltı hazırlamış, kardeşin veya bizzat annen odana geliyor "Hadi bırak da kahvaltıya gel artık" dediğin de "Tamam" diye cevap versen bile o oyunu bırakmak istemezsin, bazen 15 dakika sonra kahvaltıya gidersin ve kahvaltı umurunda bile olmaz sebebi nedir sizce?

Çünkü odaklanıyorsunuz, yapmak istediğiniz her şeyden daha önemli olan bir şey var zihninizde!

Online oyun oynarken "Pomodoro" tekniği uygulayan var mı? Veya "Pomodoro" tekniğini kullanıp başarı sağlayan?

Eminim yoktur, çünkü popüler kültür sayesinde dilimize girmiş bir sözcük ve uygulamadır.

Tembelliğimizi ortaya atılmış şeyler ile örtmeye çalışıyoruz.

Hayatınızda hiç ders çalışmamış iseniz, bu hafta 1 saat ders çalışın. Diğer hafta 2 saat ve bunu kademeli olarak arttırın.

Spor salonuna yazılıp ilk günden 100 Kg ağırlık ile Squat yapamazsın değil mi ?

Komutan Logar, kendi kendine gelin güvey olmuş bir cisim yaklaşıyor efendim! :D

Elbette karşı çıkabilirsin güzel kardeşim, biz sana silah zoruyla vermiyoruz değil mi bu tekniği ? İnsanlar elbette ki bir şeylere karşı çıkabilirler. Mesela benim dedem kanser tedavisini reddetti, nihayetinde reddetmek onun en büyük hakkıydı. Bob Marley de melanoma kanseri olan parmağının kesilmesini reddetmişti. Ne mi oldu ? Öldüler canım tabi ki de :)

E ama reddetmek en doğal hakları. Kimse kimseye karışamaz, Cem Yılmaz'ın da dediği gibi "İstersen krem peynire tap ulan bana ne"

Neyse, bak mesela en çok şuna güldüm: hiçbir insan başkası tarafından uygulanmış şeyleri denememeli. O halde neden Türkçe konuşuyorsun güzel kardeşim ? Nihayetinde dilimiz de atalarımız tarafından vaktinde deneme yanılma yolu ile keşfedilmiş ve bugünkü haline oturtulmuş. Lütfen bundan sonra Türkçe konuşma rica ediyorum, çok ayıp!

Yahu zaten konuyu dallandırıp budaklandırmışsın, benim yukarıda basitçe özetlendirdiğim konuya karmakarışık bir cevap yazmışsın. Bu kadar kompleks olma güzel dostum.

Ha, Pomodoro konusunda başarılı olan insanların olup olmadığı konusuna gelince. Öncelikle, evet birçok insan var bu konuda. Mesela bunun en baştaki örneği benim, senin kafanda belki de şeyh uçmaz müridini uçurur mantığı var ama benim kafamda önce ben uçacağım sonra müridime öğreteceğim. Eğer ben bir şey öğretiyorsam önce bunu kendimde denerim.

Hiç araştırmadığın ne kadar belli :)Ah keşke şöyle birazcık google'a Pomodoro Tekniğini araştırma zahmetine girseydin belki de bu konu hakkında başarılı olan insanların sözlerini okuyabilirdin. Kaldı ki, bence emin ol 25-5 şeklinde olmasa da aynı kalıpta bu teknik tarih boyunca uygulanmıştır ama sadece ismi pomodoro değildir de herhangi bir şeydir.

Yani, Newton yerçekimini keşfetmeden önce yerçekimi yok muydu ? Elbette vardı, yalnızca insanlar buna bir isim vermemiş, tanımlamamışlardı. Ne var yani Pomodoro'yu da Francesco Cirillo tanımladı diye kötü mü oldu ? Hayır, bence bu sayede literatüre gayet iyi bir verimli çalışma tekniği vermiş oldu.

Neyse, daha çok yazarım ama şans o ki birazdan pomodoro yapacağım, o yüzden burada kesiyorum diyeceklerimi. Herkes istediğini yapmakta serbest :)

Ha ayrıca, evet tekniğe "domates" değil de "pomodoro" demek daha hoş. O ne lan öyle "domates tekniği" :D

Uygulayabilenler için güzel taktik
Ben uygulamıştım olmamıştı molalar uzuyordu süreyi tam ayarlayamıyordum ders için program yaparken de böyle oluyordu odağım iyice dağılana kadar çalışıp kısa bir mola veriyorum 40,45-10-15 fln oluyor buda genelde süre tutmuyorum programa uyabilenler oluyorsa helal olsun

Komutan Logar, kendi kendine gelin güvey olmuş bir cisim yaklaşıyor efendim! :D

Elbette karşı çıkabilirsin güzel kardeşim, biz sana silah zoruyla vermiyoruz değil mi bu tekniği ? İnsanlar elbette ki bir şeylere karşı çıkabilirler. Mesela benim dedem kanser tedavisini reddetti, nihayetinde reddetmek onun en büyük hakkıydı. Bob Marley de melanoma kanseri olan parmağının kesilmesini reddetmişti. Ne mi oldu ? Öldüler canım tabi ki de :)

E ama reddetmek en doğal hakları. Kimse kimseye karışamaz, Cem Yılmaz'ın da dediği gibi "İstersen krem peynire tap ulan bana ne"

Neyse, bak mesela en çok şuna güldüm: hiçbir insan başkası tarafından uygulanmış şeyleri denememeli. O halde neden Türkçe konuşuyorsun güzel kardeşim ? Nihayetinde dilimiz de atalarımız tarafından vaktinde deneme yanılma yolu ile keşfedilmiş ve bugünkü haline oturtulmuş. Lütfen bundan sonra Türkçe konuşma rica ediyorum, çok ayıp!

Yahu zaten konuyu dallandırıp budaklandırmışsın, benim yukarıda basitçe özetlendirdiğim konuya karmakarışık bir cevap yazmışsın. Bu kadar kompleks olma güzel dostum.

Ha, Pomodoro konusunda başarılı olan insanların olup olmadığı konusuna gelince. Öncelikle, evet birçok insan var bu konuda. Mesela bunun en baştaki örneği benim, senin kafanda belki de şeyh uçmaz müridini uçurur mantığı var ama benim kafamda önce ben uçacağım sonra müridime öğreteceğim. Eğer ben bir şey öğretiyorsam önce bunu kendimde denerim.

Hiç araştırmadığın ne kadar belli :)Ah keşke şöyle birazcık google'a Pomodoro Tekniğini araştırma zahmetine girseydin belki de bu konu hakkında başarılı olan insanların sözlerini okuyabilirdin. Kaldı ki, bence emin ol 25-5 şeklinde olmasa da aynı kalıpta bu teknik tarih boyunca uygulanmıştır ama sadece ismi pomodoro değildir de herhangi bir şeydir.

Yani, Newton yerçekimini keşfetmeden önce yerçekimi yok muydu ? Elbette vardı, yalnızca insanlar buna bir isim vermemiş, tanımlamamışlardı. Ne var yani Pomodoro'yu da Francesco Cirillo tanımladı diye kötü mü oldu ? Hayır, bence bu sayede literatüre gayet iyi bir verimli çalışma tekniği vermiş oldu.

Neyse, daha çok yazarım ama şans o ki birazdan pomodoro yapacağım, o yüzden burada kesiyorum diyeceklerimi. Herkes istediğini yapmakta serbest :)

Ha ayrıca, evet tekniğe "domates" değil de "pomodoro" demek daha hoş. O ne lan öyle "domates tekniği" :D
Şimdi daha da iyi anladım. Çok teşekkür ederim :)

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8