Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Rutinleriniz Olsun

Selamlar,

Rutin, ritüel bu kavramlar düzeni, alışkanlığı seven beynimiz için güzel şeyler. Beraber yaşamak için bu kıvrık şeyle iyi geçinmemiz, arada istediği şeyleri vermemiz lazım.

Kendinize rutin, ritüel belirleyin. Bu herhangi bir şey olabilir, bunu düzenli olarak yaptığınız kitap okuma çalışma vesair gibi mesailerle karıştırmayın. Kendinizi zorlamayacağınız, içinizden gelen, disiplin veyahut irade gerektirmeyen yapmayı sevdiğiniz bir şey olmalı.

Misal ben üniversite sınavına hazırlandığım sene, dershaneye falan gitmediğim için neredeyse hep evdeydim. Her gün, abartmıyorum, her gün uyandıktan sonra menemen yapardım ( Üstüme tanımam beyler). Saçma gelebilir fakat bu basit görünen olay size ister istemez “ Bu günde her şey normal, kontrol yine bende” mesajını veriyor. (Bu arada sınav günü de kahvaltıda menemen yedim ve sınava öyle girdim heheh.)

E biz zaten her gün aynı şeyleri yapıyoruz kahvaltı, iş, akşam yemeği… Evet de burada mesele işin içine kendinizden bir şey katmak, özelleştirmek.

Başka bir örnek, Atatürk, her sabah kalktıktan sonra yaptığı ilk şey yatağının yanındaki divanda bağdaş kurup kahve-sigara içerken gazetede günün haberlerini okumaktır. Çoğu başarılı adam da buna benzer rutinlere rastlarsınız.

Hepinizin farklı farklı şahsi zevkleri vardır. Bunları her gün aynı zamanda, aynı yerde, aynı şekilde yapmaya çalışın. Aldığınız zevk dahi artacaktır.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8