Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Sayı Tahmin Etme Numarası

Godless Alpha

Mekanın Sahibi
Yönetici
Katılım
28 Mart 2018
Mesajlar
432
Tepkime puanı
1,626
Şehir
Antalya
Selam beyler. Bugün sizlere basit ama hata payı sıfır olan bir ilizyon numarasından bahsedeceğim. Matematik ilizyonlarına dahil olan bir numaradır kendisi. 1'den 60'a kadar olan sayıları tahmin edebileceğiz bu numara sayesinde.

Öncelikle ihtiyacımız olan şey 6 adet farklı renklerde fon kartonu veya farklı renklerde kağıt (bloknot kağıtlarını da yapabilirsiniz). Yazıcıdan da çıkartabilirsiniz.

Ekteki görselde yer alan sayıları aynı şekilde hazırladığımız kartonlara yazıyoruz. Sırayı bozmadan sayıları atlamadan yazıyoruz. Kağıtları hazırladıktan sonra numaramıza geçiş yapabiliriz.

Karşımızdaki kişiye aklından 1 ile 60 arasında bir sayı tutmasını istiyoruz.
Diyelim karşıdaki kişinin tuttuğu sayı 17. Kartların tamamında 17 sayısını arıyoruz ve 17 olan kartların ilk sayılarını topluyoruz.
Bu sayı tablosunda 17 olan kartlar Lacivert ve Siyah.
Lacivert kartın ilk sayısı 1.
Siyah kartın ilk sayısı 16.

İkisini topluyoruz ve sonuç 17 çıkıyor.

Tabi bu örnekti. Karşıdaki kişiye aklından 1'den 60'a kadar sayı tutmasını söylüyoruz. O sayıyı kesinlikle bizimle paylaşmıyor. Karşıdaki kişiye hazırladığımız kartları gösteriyoruz. Eğer o kartta karşıdaki kişinin tuttuğu sayı varsa kartı ayırıyoruz. Bütün kartları tek tek kontrol ettikten sonra karşıdaki kişinin tuttuğu sayıların olduğu kartların ilk sayılarını topluyoruz. Sonuç karşıdaki kişinin tuttuğu sayı çıkıyor.

Yani karşımızdaki kişinin tuttuğu sayı hangi kartlarda varsa o kartları ayırıp o kartların ilk sayılarını topluyoruz ve sonuca ulaşıyoruz. Kendiniz örnek olarak deneyebilirsiniz. Rastgele bir sayı tutarak ekteki görsel ile deneme yapabilirsiniz.

Başka bir örnek daha verelim. Tuttuğumuz sayı 35 olsun. 35 sayısının hangi kartlarda olduğunu kontrol ediyoruz. Lacivert, Kırmızı ve Mavi renk kartlarda bulunuyor 35 sayısı. 35 sayısı bulunan bu kartların ilk baştaki sayılarını topluyoruz.

Lacivert:1
Kırmızı:2
Mavi:32

1+2+32=35 Tahmin ettiğimiz sayı ortaya çıkıyor.

Yine anlamadıysanız daha nasıl anlatayım :)


sayi-tablosu.jpg
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst