Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

"Seçme Aforizmalar" Kitabından

Bugün okulda gereksiz derslerde Seçme aforizmalar kitabını okudum. Eğer tanıyan varsa beni kendime yoğunlaşacağım diye bahsetmiştim (https://alfaloji.org/konu/kirmizi-hapi-ikinciye-aliyorum.10770/#post-69339). Bugün ilk gündü ve gayet güzel geçti. Birkaç kız yanıma gelip sende bi değişiklik var her şey yolunda mı falan dedi hemende fark ediliyor amk neyse konumuza dönelim.

Yazar:
Francis Bacon (1561-1616): Ünlü ingiliz filozof David Hume'un deyişiyle, Bacon dehasının azametinden ne tutumundaki incelikli, insancıl nitelikten ötürü her çağda beğeniyle karşılanmıştır.

Beğendiğim aforizmalar: (hepsinin konusu karışık, belki ard arda bazıları aynı konudan denk gelebilir.)
  • Akıllı insan fırsat yaratır, bulmaz.
  • Arkadaşlar zamandan çalanlardır.
  • Okuma kişiliği olgunlaştırır ve donanımlı kılar; tartışmalar ve konuşmalar onu kıvrak düşünen, hazırcevap biri haline getirir; yazma ve bilgilerin kaydedilmesi ise onların sağlam bir biçimde saklanmasını, unutulmamasını sağlar.
  • O halde kendisini benden daha çok seviyor diye ona (kötülük yapan kişiye) neden kızayım ki?
  • Namuslu kadınlar genellikle alçakgönüllülüklerinin bedelini ödetircesine kibirli ve küstah olur.
  • Ahlaksız olan, kendine olan saygısını da yitirir.
  • Kimisi iskambil kağıtlarını karmayı bilir de oyunu oynamaktan hiç anlamaz. Bunun gibi kimisi de yalan dolanı, dolaplar çevirmeyi iyi bilirde aslında kafası hiç çalışmadığından değersizin biridir.
  • Zaman her bir şeyi geride hiçbir iz bırakmadan, hissettirmeden, sessizce yeniler.
  • Hedefin kendisi doğru ayarlanmamışsa, rota doğru bir şekilde izlenemez.
  • Kötü uyuduğunun farkında olmayan kişi iyi uyur.
  • Bir tel saç bile gölge yapar.
  • Felaket anında gülmek bile gücendirir.
  • Her zaman kazanacağını sananlar, kötü yaşarlar.
  • Gençlik pişmanlık alanıdır.
  • Umutsuz olan kişiler, zenginliği küçümser.
  • Kibirli kişi başkalarını hor görürken, kendini unutur.
  • Vazgeçmeninde katlanmanında gücü neredeyse aynıdır.
  • Kendisine gelecekte ne olacağını bilmeyen adam zavallıdır.
  • En iyi aptallık en kısa sürenidir.
  • Kişi kitap okurken bilgelerle, eylem halindeyken aptallarla söyleşi içindedir.
  • Tez yanılan, hatasını tez düzeltir.
  • Sessizlik sözlere incelik ve itibar katar.
  • Hoşuma gider, ciddi bir çehre ve kesin bir konuşma.
  • Aklını küçük meselelerle meşgul edenin, büyük düşünceler için kapasitesi yok demektir.
  • Şu şakaları bir de kahkahalar kesildiğinde düşün.
  • Birisini överek yönlendirmek, her zaman daha güçlü olanlara özgü bir tutumdur.
  • Yeni doğmuş yavrular çirkin olur. (Yeni yapılan şeyler mükemmel olcak değil demek istiyor)
En beğendiklerimi kalın yazdım.

Arkadaşlar zaman calanlardir.kesinlikle katılmıyorum kafa yapına uyuyan arkadaş sana çok şey katar.Vaktini de doğru kullanırsan beraber geçirdiğin süreden hem verim alırsın hem mutlu olursun.Ama şurada şöyle bir inec çizgi var eğer konuştuğunuz süre boyunca dert anlatıyorsa orda bir dur demeniz lazım.Senin ruh halini düşürmemeli.Arada belki ama bazı insanlar sürekli dertli oluyor.Onlardan uzak durun

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8