Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Sen Beni Aşağılayabilirsin ama Ben Aşağılanmam

Selam dostlarım, bu sözü ünlü felsefeci (asıl ünü öldükten sonra başlamıştır) Diyojen söylemiştir.

Kendisi Sinop'ta doğmuş bir bankacının oğludur. Babası yolsuzluk yaptıktan sonra sürgün edilmiş ve her şeylerini kaybetmişlerdir. Hiçbir şeyi olmayan bir adam düşünün. Çorba içmek için kaşığa dahi gerek duymayan elini kepçe olarak kullanabilen ve en önemlisi en değerli hazinesinin kendi vücudu olduğunu bilen birisidir.

Tabi hal böyle olunca herkes Diyojen ile dalga geçermiş. Onun deli olduğunu, boş konuştuğunu düşünüp umursamazlarmış. Kendisini aşağılamaya, dalga geçmeye yeltenen insanlara "Sen beni aşağılayabilirsin ama ben aşağılanmam." diye cevap verirmiş.

O zamanlar çok ünlü olmamasına rağmen Büyük İskender kendisiyle konuşmaya ve yardım etmeye güneşlendiği yere gitmiş. Büyük İskender'den tek dileği şu olmuş "Gölge etme başka ihsan istemem."

Gelmek istediğim konu şu ki ben de eskiden özellikle lise yıllarımda aşağılanmaktan, hor görülmekten ve dışlanmaktan çok korardım ve hayatımı insanların düşüncelerine göre yaşardım. "Acaba bana ne derler? Şunu yaparsam ne olur ? Saçma mı görünüm?" gibi.

İnsanları düşüncesine fazla değer vermek ki özellikle senin hayatında hiçbir değere sahip olmayan insanların düşüncesine göre yaşamak hatasına ben düştüm siz düşmeyin.

Nasıl toparlandığıma gelirsek, açıkcası bazen yine kendimi tutamayıp böyle düşündüğüm oluyor ama %80 atlattım bu olayı. İnsanlar ne der diye düşünmeyip asla giymem dediğim tarza şeyler giydim, asla gitmem dediğim yerlere gittim. Bunları birazda inadına yaptım. Kendi konfor alanımı yıkmak istedim. Aklımda ne varsa karşımdaki kırılır mı diye düşünmeden söyledim. Tarz olsun diye saçımı uzattım. Bazı patavatsız akrabalar gelip "Erkek adam saç uzatır mı?" gibi cümleler kurdu. Erkekliğin saçla sakalla olmayacağını yürek meselesi olduğunu söyleyince susmalarını keyifle izledim :d . Benzer şekilde kendi düşüncesini önemli sanan arkadaşlarım da benimle ilgili yorum yapınca "Düşüncelerinin benim hayatımda bi değeri olduğunu mu sanıyosun?" gibi cümlelerle susturdum. Çünkü susturmasam bugün a konusuna laf yapanlar yarın b konusuyla beni aşağılayabilirdi.

Son olarak demek istediğim açıkcası sivri dilli olun. İnanın daha çok değer göreceksiniz daha çok ağırlığınız olacak. Bu hayatta ne yapmak istiyorsanız imkanlar dahilinde gidin onu yapın. Sizi en çok engellemek isteyenler, cesaretsiz olduğundan kendisi yapamayacağı için başkasnın da yapmasını istemeyen insanlar olacaktır.

İlk defa böyle uzun bir yazı yazdım. Umarım yararlı olmuştur.

Eskiden beni eleştirenlere karşı susardım sonra tak etti banane lan siktiğimin malı falan dedim şimdi o beni eleştiren mallar azını açamıyo ama abartmayalım yapıcı eleştirilere açık olun

Tabi dipnot olarak şunu demek istiyorum.

Eğer böyle tepki göstermek istiyorsanız gelişim şarttır yoksa mahalle abiciklerinizden farkınız kalmaz.

Yorumum meclisden dışarı, gerçek malphalara

Yazın çok iyi dostum güzel bi örnek verip yazını daha değerli hale getirmişsin, Sevdim

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8