Alfaloji Forum

Aramıza katılarak diğer forum üyeleriyle etkileşimde bulunabilir, fikirlerini beyan edebilir ve paylaşım yapabilirsiniz. Üstelik foruma üyelik kısa bir süre için ücretsiz.

Sigara ve Alkol

Katılım
16 Mart 2019
Mesajlar
33
Tepkime puanı
29
Yaş
18
Konum
Bayrampaşa,İstanbul
Şehir
İstanbul
Bu konuda hepimiz hemfikiriz sigara ve alkol zararlı.

Tatları kötü, zararlı peki neden içiyoruz? Sinir,stres,Merak,Sosyal çevre(Kendini ispatlama,havalı gözükmek,arkadaş çevresi)
Belli bir süre sonra tadı normaleşiyor ve zevk almaya başlıyoruz. Peki neden bırakamıyoruz? Çok basit çünkü istemiyoruz. Belli bir süreden sonra onlarsız bir hayatı düşünemiyoruz, bir parçamız oluyorlar. Nasıl? su,yemek bize normal bir ihtiyaçsa onlarda öyle oluyor.

Peki nasıl bırakıcaz?

İlk önce motivasyona ihtiyaç var. Zararlarını hepimiz biliyoruz. Cinsel hayat, sosyal hayat(Ağız kokusu vb) gündelik hayatı zorlaştırma vs...

Bırakmanın belkide en güçlü yolu sosyal çevrenizi değiştirmek!!

Sigara içmeyen arkadaşlar edinin onlarla takılın ve yanlarında sigara içmeyerek kendinizi alıştırın. Sosyal çevrenizi ya sigara bırakmaya ikna edin ya da siz onları bırakın. Sigara bütçenizi harcayın. Sigara yavaş yavaş ilaçlarla vs bırakılmaz. (Eğer 2-3 paket içiyorsanız 1 paket kadar düşürün)
Tek seferde bırakıcaksınız.

Koşulandırmalardan uzak durun!

Sigara-kahve,Çay-sigara vb... Konuyu açıcam. Örneğin; her sabah dolmuşa binerken sigara içiyorsanız, dolmuş beklerken çok sıkıntı çekiceksiniz:) Olabildiğince tetikleyici maddeleri hayatınızdan çıkarın!!
Alkol konusunda içeceksinizde fazla içmeyin, sadece sosyal içici olun ve az için çok içince zaten hiçbir şey anlamayacaksınız alkol dozunda güzeldir. İyi günler:):)
( Olduda çok içtiniz bir bardak suya birkaç damla amonyak damlatarak için,hızlı bir şekilde ayılırsınız.)
 
Katılım
31 Ocak 2020
Mesajlar
24
Tepkime puanı
0
Yaş
30
Şehir
Bolu
Günden güne birçok insanı kendine bağlayan zararlı şeyler. Keşke hiç kullanmaya başlamasaydık...
 
Katılım
17 Nisan 2018
Mesajlar
193
Tepkime puanı
184
Yaş
19
Şehir
Konya
Beyler burada sızlananların yarısı seksten sonra sigara yakmanın hayalini kuruyor veya özeniyor. Gerçekten bırakmak isteyen insanların bıraktıklarını çok gördüm çok insan tanıdım hala da içmezler akıllarına sigara bile gelmez. Ve inanın bıraktıklarında ki o sinirlilik hali yoktu sadece mutsuzlardı. Bunun da sigarayı bırakmayla alakası dopamin ve dopamin reseptörü ile alakalı. Burada ki sızlanmalarınız bana göre sadece toplumun sigaraya bakış açısından dolayı kaynaklanıyor.(Toplumun çoğunun ağzında şu cümle şu mereti keşke içmeseydik bırakamıyoruz da diyor sigarasından bir fırt alıp keyifle üflüyor. )Zararını bu kadar biliyorken neden hala içiyorsunuz ve bundan bu kadar rahatsızken neden hala içtiğinizi anlamış değilim. BEN SİGARA KULLANIYORUM. Bundan da rahatsız hiç değilim. Başıma gelebilecekleri biliyorum. Ama sigarayı bırakma gibi bir düşüncem hiç olmadı.
 
Katılım
4 Kasım 2019
Mesajlar
18
Tepkime puanı
3
Şehir
İstanbul
düzenli sigara kullanmaya başlayalı 3-4 ay oldu. açıkcası şuan hiç pişman değilim çünkü en stresli en dertli anımda bir tane içmek bile rahatlatıyor ekstra bir rahatlama-özgüven getiriyor. ileride ne olur bilmem. haftada 1 paket kullanıyorum umarım arttırmam
 
Katılım
14 Şubat 2020
Mesajlar
107
Tepkime puanı
82
Yaş
18
Şehir
İstanbul
ikisini de kullanıyorum ve bir sorunum yok. İlerde kesinlikle çok başımı ağrıtacak ama şu anlık bir pişmanlığım yok.
 
Katılım
31 Ocak 2020
Mesajlar
24
Tepkime puanı
0
Yaş
30
Şehir
Bolu
Keşke hiç ama hiç hayatımıza almamış olsaydık bu ikiliyi :/
 
Katılım
4 Nisan 2018
Mesajlar
182
Tepkime puanı
372
Şehir
İçel
Çevreni değiştir demişsin ama çevrede sigara içen insan her zaman olacaktır.Bunu geçtim sigara bir alışkanlık bu yüzden sadece sağlam bir irade ve kararlılıkla bırakılabilir diye düşünüyorum çevreden daha çok.Çünkü herkes yemekten sonra bir sigara yakar müzik dinlerken yakar sinirlenir yakar.Bunlar tetikleyici şeyler.Yemek yemeyi ,müzik dinlemeyi yada duygularımızı bırakamıyacağımıza göre çözüm tetikleyen yerlerden kaçmak değil dayanmaktır bence.
 
Katılım
15 Haziran 2019
Mesajlar
186
Tepkime puanı
105
Şehir
İstanbul
Sigara ne zaman içsem midem bulanır kafam ağrır.
Alkol hiç bir zaman aramam.
Sadece arkadaş ortamında olursa dozunda içerim.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst