Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Size Bir Sürprizim Var!

Kuşçubaşı

Blog Yazarı
Yönetici
Süper Moderatör
Evet, başlığı clickbait olsun diye yazmadım. Size cidden bir sürprizim var.

Ve bu sürpriz yaşamınızı değiştirebilir.

Eğer gerçekten isterseniz.

Kaçımız hayallerimizi, hedeflerimizi başarmak istiyor fakat bu yolda nasıl ilerleyeceğimizi bilmiyoruz ? Ya da, kaçımız daha amaçlarımızın neler olduğunu bile bilmiyoruz ? Ali Fuat Başgil'in güzel bir sözü vardır: Yeryüzünde hiçbir fikir yoktur ki, önceden başkaları tarafından gerçekleştirilmiş olmasın.

Cidden öyle. En orijinal fikirlerinizi bile sizden önce düşünenler olmuştur, belki de bazıları bunu gerçekleştirmiştir bile, bunda şüphe yok! Mesela birçoğumuz Fatih Sultan Mehmed'in İstanbul'u fethi sırasında gemileri karadan yürütmesini tarihte eşi benzeri olmayan bir olay olarak düşünürüz.

Oysa hiç de öyle değil! Fatih'ten önce de gemileri karadan yürüten birçok lider olmuştur, hatta Türklerden de bunu ilk yapan Gazi Umur Bey idi.

Hazır Fatih'ten bahsetmişken, Fatih'in bıkmadan usanmadan kitap okuyan bir insan olduğunu belirtmek gerekiyor. Hatta, daha henüz genç bir şehzade iken bile birçok lisana hakim olduğu ve dünya tarihi hakkında derin bir bilgiye sahip olduğu da bilinen bir gerçektir.

Durum böyleyken, Fatih'in gemileri karadan yürütme fikrinin de kendinden önceki liderlerin hayatlarını okuyarak aklına kazımış olması ihtimali oldukça yüksek. Ve günü geldiğinde, belki de okuduğu tek bir kitap ona İstanbul'un kapılarını açtı.

Bu sadece Fatih için mi geçerlidir peki ? Hiç de sanmam! Tarihe bakınız, tüm büyük liderlerin inanılmaz derecede kitap kurdu insanlar olduğunu fark edeceksiniz.

Mesela, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümüne kadar 5.000 kitap okuduğu ve kütüphanesindeki 10.000 kitabı da incelediği, üzerlerine notlar aldığı biliniyor.

Yavuz Sultan Selim de sefere çıkmadan önce 4 katırın anca taşıyabildiği büyüklükte bir kütüphane götürürmüş yanında ve sefer sırasında bu kitapların hepsini bitirirmiş.

Bir diğer örneğimiz Sultan 2.Abdulhamid. Abdulhamid Han bilhassa polisiye romanlara o kadar fazla ilgi duyardı ki, Sherlock Holmes'in yazarı Arthur Conan Doyle yeni çıkan kitaplarını Sultan 2.Abdulhamid'e imzalayarak gönderirmiş.

Daha da yakın dönemlere gelelim, hatta günümüze bakalım: Elon Musk. Musk gazetelere verdiği röportajlarda günde en az 5 saat kitap okuduğunu belirtmiş.

Örnekleri çoğaltabiliriz. Ama sanırım siz meseleyi anladınız. Evet, aynı düşüncedeyiz: KİTAPLAR HAYAT DEĞİŞTİRİRLER!

Bunu motive olun diye demiyorum. Çünkü cidden öyleler. Yapılan araştırmalara göre kitap okumanın beyinde zeka ile ilişkilendirilen gri madde adını verdiğimiz bölümü bir hayli geliştirdiği tespit edilmiştir. Bu da bize neden kitap okuma kültürü gelişmiş insanların daha zeki ve daha analitik düşünen insanlar olduklarını açıklıyor.

Şu an, size hayallerinizi önceden gerçekleştirmiş ya da size daha geniş ufuklar açabilecek insanlarla tanışma fırsatı verseydim eminim aranızdaki aptallar haricinde hepiniz bunu kabul edecektiniz. Peki, kitaplar bu işlevi görmüyorlar mı zaten ?

Mesela, ben Platon, Atatürk, Arthur Schopenhauer, Kafka, Mevlana ve daha nicesi üstün insanlarla tanışma şerefine eriştim. Söz uçar yazı kalır demişler. Hepsi bu dünyadan göçeli çok oldu, ama ben onların yazdıkları sayesinde bana öğretmenlik yapmalarına müsaade ettim, tek yaptığım ise kitaplarını elime alıp sayfalarını çevirmek oldu!

Bilmem acaba böyle bir şerefe erişmek kaç kişiye nasip olmuştur kitap okumayanlar haricinde. Bu yüzden, okursanız hayatınız değişir. Bu daha net anlatılabilir mi bilmiyorum.

Bırakın kitaplar yolunuzu çizsinler, bırakın öğretmeniniz olsunlar, bırakın hayatınızı değiştirsinler.

Görüşmek üzere!

Son düzenleme:
Şu an George Orwell'ın 1984 isimli kitabını okuyorum. 170 küsürlerdeyim. Ve çok acayip bir kitap. İnsanı delirtebilecek bir yaşam söz konusu kitapta. Nedendir bilinmez zaten hakkım olan özgürlüğüme şükretmemi sağladı birazda :) Tavsiye ederim.

"Akıllı insanlar başkalarının hatalarından, aptallar kendi hatalarından ders alırlar."

Ömrümüz kısa, kendi hatalarımızla aldığımız ders yetmez, diğer insanların hatalarından ve fikirlerinden de yararlanmalıyız. Bunun en iyi yolu ise "okumak, kitap okumak".

@Kuşçubaşı peki kitap nasıl okunmalı ben okuyorum fakat üç gün sonra aklımda birşey kalmıyor veya ikinci üçüncü kitaba geçince birinci kitap unutuluyor o zaman da boşuna mı okudum diyorum evet internette araştırdıkmı var nasıl okunmalı diye fakat hepsi farklı farklı misal siz nasıl okuyup not alıyorsunuz ya da diğer arkadaşlar tavsiye verir misiniz?

Kitabı okumak için okumayacaksın.''AN'' da kalman önemli kitabı okurken yarın yapacaklarını düşünürsen yada geçmişte ne yaptığını düşünürsen şimdiyi ıskalarsın yani kitaptan hiç bir şey anlamazsın.Büyük ihtimalle sorun budur ama başka bir şeyse yazabilirsin.
Hyr kitabı anlıyorum ama sonradan akılda kalmıyor misal binlerce film izledim sorsan bir filmi pek bişey anlatamam ancak filmin fregmanına bakarsam hatırlarım ama filmin nasıl bir film olduğunu anlatamam çünkü içeriğini unutmuşumdur kitaplarda öyle yoksa okumayı severim

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8