Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Skimming Tekniği

Merhaba !
Son zamanlarda yaşadığım en büyük sorunlardan biri ise okuduğunu anlayamama problemi. Kitap okurken çok fazla zaman harcadığımı hissettim. Bu da beni yeni yöntemler bulmaya teşvik etti. Bu gün sizi okuduğunuz kitabı yarım saat içerisinde anlamınızı sağlayacak bir teknik ile tanıştıracağım. Skimming Tekniği.
Ana başlığınız altında oyalanmak istemiyor ve okuduğunuzu kapmak istiyorsanız, bu yöntemi mutlaka denemelisiniz.
Okuma Süresini Kısaltmak ve Anlamak için Skimming Tekniği.

Uzun saatlerle geleneksel okuma tekniği ile zaman kaybetmemek adına uygulayacağınız bu teknik sayesinde kısa zaman içerisinde okuduklarınız üzerinde bir hakimiyet kuracaksınız.

Peki, Etkili Okuma Yöntemi Olan Skimming Tekniği Nasıl Uygulanır?

Burada var olan amaç, kısa süre içerisinde etkili olan tüm bilgiyi elde etmek. Okumaktan kaçmak değil.

Skimming Tekniğinden en yüksek verimi almanız için uygulanacak adımlara gelin beraber bakalım.

• Önce tabii ki başlığı okumalısınız. İstediğiniz konuyu size verip veremeyeceğini net olarak ortaya koyacaktır.
  • Okumaya başladığınız konu ne ise asla ama asla ilk paragrafı kaçırmayın. Yazar her zaman için ana fikri orada verir. Bu da önemli kısım için kaçırmamanız gereken bir yer.
  • Diğer tüm paragrafların ilk cümlesini okuyun.
  • Herhangi bir resim, çizelge veya grafik varsa dikkat edin. Orada istatistiksel bilgilerin tüm özetini çıkarabilirsiniz.
  • Herhangi bir italik veya kalın harfli kelime veya kelime öbeğine dikkat edin.
  • Son paragrafı mutlaka okuyun. Öğrenmek istediklerinizin özeti ya da anlatılanların tüm sonucu her zaman için o son paragraflarda yer alır.
  • Aklınızda bir soru var ve ilgisiz bilgileri göz ardı ederek sadece cevabı bulmak için bir bölüm okuyorsunuz.
  • Cevabın nasıl görüneceğini ve cevabı bulmanıza yardımcı olmak için hangi ipuçlarını kullanabileceğinizi tahmin etmeye çalışın. Örneğin, belirli bir tarih arıyorsanız, sadece sayıları arayan paragrafı hızlı bir şekilde okuyabilirsiniz.
  • Hangi bölümleri aradığınızı içerebileceğini belirlemenize yardımcı olacak başlıkları ve diğer yardımları kullanın.
Unutmayın, derin okuma zaman alır. Okurken en yüksek verimi almanız için bu tekniği kullana bilirsiniz.
Bazı kısımları kendi düşüncelerimden anlatırsam uzun olacağı için konuyu daha etraflı araştırarak skimming tekniği ile kısa ve öz sizleri sıkmayacak şekilde sunmak istedim.

İyi Geceler ! :)

Son düzenleme:
Tam olarak normal okumadan farkını anlamadım.
E zaten okurken ilk ve son paragrafı kimse geçmiyor ki ...

Tam olarak normal okumadan farkını anlamadım.
E zaten okurken ilk ve son paragrafı kimse geçmiyor ki ...
Burada var olan amaç, kısa süre içerisinde etkili olan tüm bilgiyi elde etmek. Normal okuma zaman alır. Okurken en yüksek verimi alman için bu tekniği kullana bilirsin. Bu arada ilk ve son paragrafı kimsenin geçmediğine gerçekten emin misin?

Teknikle tanıştırdığın için teşekkürler , tabiki okumaktan kaçmak değil buradaki niyet ancak vakti olmayanlar içinde süper bir teknik.Deneyince burayı tekrar yeşillendiririm.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8