Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Sorum-Konum Neden Onaylanmıyor ?

Kuşçubaşı

Blog Yazarı
Yönetici
Süper Moderatör
Artık bu konuyu açmanın vakti gelmişti.

"Sorum neden onaylanmıyor ?", "Konum neden onaylanmıyor ?", "Daha ne kadar bekleyeceğiz ?".....

Ve daha benzeri sorular. Öncelikle, şu konuya bir açıklık getirelim: soruların veya açılmak istenen konuların umursanmaması gibi bir konu yok. İki seçenek var: konuyu-soruyu onaylamak ya da reddetmek. Yani, eğer konunuz ya da sorunuz hala onaylanmamışsa bu biz adminlerin umursamadığı anlamına gelmiyor, kabul etmediği anlamına geliyor. Bu konuda bir anlaşalım.

İkinci olarak, konunuz ya da sorunuz neden onaylanmaz ? Bu konuyu birkaç ufak madde ile özetleyelim:

1-Açılmış Konuyu Tekrar Açmak: Forumda arama zahmeti bile göstermeyip hazıra alışmış arkadaşların açtığı konular ve sorular ret yer. Burası hazırcıların yeri değildir. Aynı konudan yüz kere açıldı yüz kere cevaplandı adam hala aynısını sorup duruyor. Bak kardeşim, hani forumun hemen sağ üst köşesinde zil simgesinini yanında arama butonu var gördün mü ? Bak işte, o butonu sen konuları aratasın diye yaptık, süs olsun diye değil. Kullan onu, ya da açmak istediğin sormak istediğin konuların ret edilişini görmeye devam et.

2-Konuyu Farklı Yere Açmak: Bak bunu yapanlara sesleniyorum: ulan bir zeki sen misin kertenkele ? Bazı kategorileri onay sürecinden geçirmiyoruz, tabi bizim ufaklık da kendini zeki sanıyor ya açıyor sormak istediği soruyu farklı bir kategoriye. E ne oluyor ? Siliniyor sorusu, ardından uyarı cezası alıyor, devam ederse de forumdan uzaklaştırılıyor. Ama tabi o zeki biz aptalız ya görmeyiz onu yaptığını(!). Bu konuya dikkat edelim lütfen. Sorularınız için "Soru-Cevap" kategorisine yazın, diğer kategorilere değil.

3-Üslup Bilmemek: Bu da konuların ve soruların reddedilme nedenlerinden biridir. Buna daha önce de değinmiştim. Eğer yazınızın içerisinde forum üyelerini rahatsız eden, hedef alan bölümler tespit edilirse konunuz reddedilir. Bunun haricinde, tabi ki her yazı gibi burada yazılan yazıların da göze hitap etmesi konunuzun onaylanması için artı bir puan olacaktır. Son zamanlarda bu durumun oldukça düzeldiğinin farkına vardım. Artık konular daha düzenli açılıyor. Fakat gözüme çarpan bir konu daha şudur ki: konu başlığına dikkat etmemek. Mesela "Soru-Cevap"da sürekli "Yardım Edin", "Acil Yardım", "Bilen Var mı ?" gibi başlıklar açılıyor. Güzel kardeşim o Soru-Cevap kategorisi zaten insanlar birbirine yardım etsin diye kuruldu, neyi tekrar ediyorsun "yardım edin" diye ? Başlıkta konunun genelinin neyle ilgili olduğuna dair bir iki kelime yaz da ona göre yardım edebilecek olan gelsin konuna. Bu tarz başlık açanların konuları da reddedilir.

Umarım anlattıklarımı tam olarak anlamışsınızdır ve umarım bundan sonra konularınızı açarken özen gösterirsiniz. Forumun başından beri bu konuya önem gösteren arkadaşlara da bir teşekkürü borç bilirim.

İYİ FORUMLAR!

Bir kız var... Dershande bir kızdan hoşlanıyorum, amcam doğum yaptı, dedem anneanemle yaşak aşk yaşıyor gibi sorular olduğundan onaylanmaması gayet doğal aslında :)

Forumu araştırsalar cevabını bulacaklar. Birde bu sorulara cevap veriyoruz bu sefer dediğimizi yapmıyorlar.

Önce kendinize şu soruları sorun.

1)Derdim önemli bir dert mi?
2)İnsanlar bana yardım edince o söylenenlere uyacakmıyım?
3)Kız mevzularında ben kadına taviz veren, karakter olarak ezik, oyundan bir haber adam mıyım?

Gördüğünüz gibi bu soruları sorarsanız boş konular açmazsınız.

@Kuşçubaşı ya tamamen katılıyorum.

Fakat benim sorduğum sorular hiç onaylanmıyor ki. Bakıyorum da tek ben sormuşum ve tüm kurala da uygun. Yine onaylanmıyor. Pek öyle sorularım da olmuyor zaten. Daha çok yardımcı olan taraftayım. Uyanıklık yapıpta farklı yer de açmıyorum. Saçma sapan sorularda onaylanıyor anlamadığım bir şekilde. Öz güven, kız vs. Soruları.

Mesela "Soru-Cevap"da sürekli "Yardım Edin", "Acil Yardım", "Bilen Var mı ?" gibi başlıklar açılıyor. Güzel kardeşim o Soru-Cevap kategorisi zaten insanlar birbirine yardım etsin diye kuruldu, neyi tekrar ediyorsun "yardım edin" diye ? Başlıkta konunun genelinin neyle ilgili olduğuna dair bir iki kelime yaz da ona göre yardım edebilecek olan gelsin konuna. Bu tarz başlık açanların konuları da reddedilir.
Dostum, haklısın da bu arkadaşların muhtemelen amacı dikkat çekmek, gazetecilerin kullandığı alakasız başlık gibi düşün bunu :)
Açıkçası ben de kanıyorum böyle şeylere. Adam harbiden dikkat çekici başlık atıyor, diyorum bunun içeriği güzel gibi görünüyor bir bakalım ne var. Tıklayınca karşılaştığım: ''Beyler, dershanede osurdum, kız zehirlendi. Sizce etkilenmiş midir?'' :D

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8