Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Sosyal Beceriler Ve Genel Kültür Hakkında

Merhabalar, ben bu 2 konudan muzdaribim.

1) Mesela birisiyle konuşuyorum/tanışıyorum ama bir süre sonra devamını getiremediğim gibi o da getirmiyor. Bu konu hakkında kendimi nasıl geliştirebilirim?

2) Genel kültürümü nasıl geliştirebilirim veya neye dikkat etmem gerekiyor?

3) Tanışmak için diyelim ki kafeye gittim diyelim. İnsanların içerisine benim gibi birisi nasıl karışacak :D

Biliyorum bu sorduğum sorular komik ama bugünlerine kadar bilgisayar oyunları oynayan birisi bunları sorarak kendisini geliştirmeye çalışacak inşallah..

birisiyle kafede tanışamazsın (en azından türkiyede) eski arkadaşlıklardan başla onun arkadaşı sonra onun arkadaşı derken yardırır gidersin. bu arada kendine bir alan seç ve o alanda kitap oku bilgiler edin konuşmada akıcılık kazanırsın

1- Konuşmayı devam ettirme zorunluluğun yok bunun bilincinde ol, bırak biraz da o devam ettirsin. Eğer konuşacak şeyler bulmaksa sorun gündemi takip edebilirsin.
2- Bu çok kapsamlı bir konu. Her konuda ufaktan bilgin olmalı biraz da bilgiye aç olmanla alakalı. Genel kültür sayfaları oldukça fazla takip edip günde 15-20 dakikanı orda harcayabilirsin. Dünya klasiklerini de zamana yayarak okumanı tavsiye ederim.
3- Kafede insanların arasına karışmak lafından kastın insanlarla tanışmak ise açılış yapmalısın. Bu konuda nickine dikkat ederek verebileceğim öneri çalışanlarla iyi bir ilişki kurman olacak. Garsona ayakkabılarını nerden aldığını sormak beğendiğini söylemek bile onun sana ayrıca iyi davranmasını, hatta diğer çalışanlara ne kadar iyi biri olduğunu söylemesine yol açabilir. Tezgahtara işlerin nasıl gittiğini sormak ve ilk oranın elemanlarını kazanmak ileride yapacağın sosyal girişimlerde sana destek olacaktır.

Son olarak soruların komik değil, asıl komik olan insanların bilmedikleri şeyleri sormaya çekinmesi. Kendine iyi bak!

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8