Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Tanrı ezikler içindir part 2

Öncelikle, evet sen bir cahilsin ve ben senden daha zeki ve daha bilgiliyim. Böyle konularda denk gelme karşıma vururum yüzüne bu gerçeği fırsat buldukça.

Ha, ben tüm ateistleri genelleyerek cahil falan da demedim. Kendi şizofrenik bakış açın yapmadığım ve demediğim şeyleri yapmışım ve etmişim gibi görüyorsa yerin burası değil Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesidir.

Ben araştıran ve okuyan adama hangi görüşten olursa olsun saygı ve sevgi duyarım. Senin gibi kopyala yapıştırcı post modern ateist ergenler haricinde...

Verdiğin örneklere şöyle bir bakıyorum da, mesela Arthur Schopenhauer'in ateist olduğuna nasıl karar verdin be adam ? Oku bakalım yazarın "Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar" adlı kitabını. Orada Hinduizm felsefesine olan yakınlığını gör de gel sonra konuş.

İkinci olarak Albert Einstein, ki kendisi "tanrı zar atmaz" demiş bir insandır. Bu düzenin tesadüf olamayacağını birçok kez röportajlar ve kitaplarında belirtmiş bir kişiliktir. Ne halt yemeye Einstein'e ateist dedin onu da anlamadım. Biraz daha detaylandır.

Ralph Waldo Emerson'u örnek vermen ise tam bir komedi olmuş lan, güldürdün kerata :D Adam ABD'de Transandantalist akımın öncüsü. Yani Tanrının dinler ile değil bireysel tekamül ile bulunacağını söyleyen bir insan. Yani tanrıya inanıyor, hatta ve hatta tanrıyı bulmak için bir akım bile geliştiriyor ABD'de. Adam o kadar şey yapsın sonra sen gel de ki "Ralph abi ateist" Adam mezarında ters dönmüştür. Bu arada, Ralph Waldo Emerson'un güzel bir sözü geldi aklıma: "Dualarınıza dikkat edin, çünkü gerçekleşebilirler."

Diğer üstatlara ise diyeceğim yok, alanlarında gayet başarılı ateist bilim insanı ve düşünürler. Kitaplarını okudum, okuyorum ve hepsine saygı duyuyorum. Onlara cahil demek de benim haddime değil.
Ha bu arada arthur schopenhauer iradenin özgür olmadığını savunur. Budizme yakın demişsin. Bildiğim kadarıyla budizmde bir tanrı yok.

Nonteist oluşu onu din olmaktan çıkarmaz dostum neyse sözlük tanımını attım zaten olursun
Dinler konusuna gelince, keşke biraz bilgin olsaydı da sana öğretmenlik taslamak gibi bir zahmete girmeseydim lakin "tanrısız din" diye belirttiğin ideolojiler meşhur sosyolog ve filozof Auguste Comte tarafından teklif edilmiş ve dinler başlığı altında olmak yerine "Nonteist" görüş adı altında birleştirilmiştir. Yani biz onları felsefe din adı altında değil, nonteist spirit yaklaşımlar olarak adlandırıyoruz.

Öncelikle, evet sen bir cahilsin ve ben senden daha zeki ve daha bilgiliyim. Böyle konularda denk gelme karşıma vururum yüzüne bu gerçeği fırsat buldukça.

Ha, ben tüm ateistleri genelleyerek cahil falan da demedim. Kendi şizofrenik bakış açın yapmadığım ve demediğim şeyleri yapmışım ve etmişim gibi görüyorsa yerin burası değil Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesidir.

Ben araştıran ve okuyan adama hangi görüşten olursa olsun saygı ve sevgi duyarım. Senin gibi kopyala yapıştırcı post modern ateist ergenler haricinde...

Verdiğin örneklere şöyle bir bakıyorum da, mesela Arthur Schopenhauer'in ateist olduğuna nasıl karar verdin be adam ? Oku bakalım yazarın "Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar" adlı kitabını. Orada Hinduizm felsefesine olan yakınlığını gör de gel sonra konuş.

İkinci olarak Albert Einstein, ki kendisi "tanrı zar atmaz" demiş bir insandır. Bu düzenin tesadüf olamayacağını birçok kez röportajlar ve kitaplarında belirtmiş bir kişiliktir. Ne halt yemeye Einstein'e ateist dedin onu da anlamadım. Biraz daha detaylandır.

Ralph Waldo Emerson'u örnek vermen ise tam bir komedi olmuş lan, güldürdün kerata :D Adam ABD'de Transandantalist akımın öncüsü. Yani Tanrının dinler ile değil bireysel tekamül ile bulunacağını söyleyen bir insan. Yani tanrıya inanıyor, hatta ve hatta tanrıyı bulmak için bir akım bile geliştiriyor ABD'de. Adam o kadar şey yapsın sonra sen gel de ki "Ralph abi ateist" Adam mezarında ters dönmüştür. Bu arada, Ralph Waldo Emerson'un güzel bir sözü geldi aklıma: "Dualarınıza dikkat edin, çünkü gerçekleşebilirler."

Diğer üstatlara ise diyeceğim yok, alanlarında gayet başarılı ateist bilim insanı ve düşünürler. Kitaplarını okudum, okuyorum ve hepsine saygı duyuyorum. Onlara cahil demek de benim haddime değil.
Bu mesajından sonra kesinlikle emin oldum senin de ilacın burda:Safsata Savar - YouTube

Hey bir dakika ben bunu kimin yaptığını biliyorum ya ...

Öncelikle, bu cevabım sana değil ekşisözlük'te araştırma zahmetine girip hiç olmazsa ortaya bir şey koyan bilgili sözlük yazarı arkadaşıma zira senin yaptığın yukarıda bir iki çemkirmekten başka bir şey değil.

Cevaplara gelince, ayet ayet inceleyelim.

BAKARA SURESİ 30.AYET: Ayette açık bir şekilde Allah'ın yeryüzüne halife olarak insanı yaratacağından bahsediyor. Burada bir anda olup bitmiş bir süreçle ilgili anlatım söz konusu değil. Yani, şöyle örnek vereyim: Sen İstanbul'dan Ankara'ya gitmeye karar verdiğinde bir anda Ankara'ya mı ışınlanıyorsun ? Yoksa önce biletini alıyor, sonra valizini hazırlıyor, otogara gidiyor, otobüse biniyor, birkaç saat yolculuk yapıyor ve öyle mi varıyorsun Ankara'ya ? Bu sorunun cevabı ayetin de cevabı olacaktır.

HİCR SURESİ 26.AYET: Ayette insanın yaratım durumu bahsolunmuştur. Ve evet, insan bedenine baktığımız zaman topraktaki mineral yapısının tamamına yakınının insan vücudunda da olduğunu, hatta ve hatta neredeyse aynı değerlerde olduğunu görüyoruz. Bu konu hakkında Journal of Human Science dergisinin "earth and us" adlı makalesini okumanı şiddetle öneriyorum. Zira bu makale sana en güzel cevabı verecektir. Ayrıca bu ayete bir de dipnot ekleyeyim: birçok çeviride "balçık" yani "çamur" diye çeviriliyor. Bunu da anlayabilmiş değilim. Ayetin Arapça aslında böyle bir kelime söz konusu dahi değil. Ayette Arapça'da "toprak" anlamına gelen "salsalin" kelimesi geçiyor ama bizim çevirilerde "çamur, balçık" diye çeviriliyor.

SECDE SURESİ 9.AYET: Ayetin Arapça aslını bilmeyen birisi, hemen burada atlar "Vay efendim işte hani evrim Allah hemen 'ol' demiş olmuş."
Oysa ayette geçen "sevva-hu" kelimesinin kökeni "svh" fiilinden gelmektedir ve aşamalı bir tamamlama durumunu anlatır. Yani burada da bir anda olup biten bir durum söz konusu değil. Yaratım burada da aşamalıdır.

AL-İ İMRAN SURESİ 59.AYET: İşte geldik zurnanın zırt dediği yere. Sağolsun bizim tam kadro gerizekalı bir Diyanet İşleri Başkanlığımız olduğu için, bu ayeti de "hemen oluverdi" şeklinde çevirmiş. Oysa ayetin aslında "hemen" gibi bir lafz hiçbir yerde ve hiçbir şekilde geçmemektedir. Geçiyor diyenin anlını mıncıklarım. Açık bir şekilde ayette "ol" dedi ve böylece o olur" yazıyor. Bak dikkat et, "oldu" demiyor, hele hele "hemen oldu" hiç demiyor. Olur diyor yani aşamalı bir süreçten bahsediyor.

NİSA SURESİ 1.AYET: Ayette nefs diye geçen kelime ne alametse "Adem Aleyhisselam" diye çevrilmiş Türkçeye. Oysa başta Elmalılı Hamdi Yazır'ın tefsiri olmak üzere tefsirlerin birçoğunda nefs kelimesi ile Adem'in hiçbir alakası yoktur. Bu nefsin Adem olduğuna neye göre, kime göre karar verilmiştir ? Siz bunun cevabını verin bana hele önce. Nefs ile Adem'i nasıl bağdaştırdınız ?

A'RAF SURESİ 189.AYET: Aslında yukarıdaki ayetle aynı mantığı var. Ama gene de bir soru sorayım: Kur'an sadece erkeklere mi inmiştir ? Yoksa hem kadınlara hem erkeklere mi inmiştir ? Cevap su götürmez bir gerçek, elbette ikisine de inmiştir. O halde "Sizi tek bir nefsten yaratan" derken herkese hitap ediyor ayette, yani hem kadınlara hem de erkeklere. E madem size göre "nefs" Adem Aleyhisselam demek ise o halde tüm kadınlar da mı Adem'den üremiş oluyor ? Yani kadınların üreme meselesinde hiç mi ortaya kattıkları bir fayda yok ? Yahu elvicdan, bırak 1600 sene öncesini, milattan önce 10 binli yıllarda bile tıp sekste erkeğin de kadının da rolünün olduğunu biliyordu. Kaldı ki 6-7.yüzyıl coğrafyasında mı bilinmeyecek bu ? Buradaki "nefs" kelimesinin Adem Aleyhisselam ile bir bağlantısının olmadığı o kadar açık ki.

Canım kardeşim güzel sorular sormuşsun, seni sever sayarım şu toy arkadaşlara cevaplarını vereyim de hele senle özelden daha detaylı konuşuruz ;)

Size kalsa her şey metafor/mecaz. Allah edebi sanatlarda bu kadar yetenekliyse roman falan yazsaydı.
Havvanın kaburga kemiğinden yaratıldığı yazıyor. Evrimde canlılar kaburga kemiğiyle mi oluşuyor? Sen şimdi dersin "onun içinde kemik var demek ki kemikten yaratılmış".

Şurada ne demişler tür oluşumu hakkında bak Türleşme - 2: Türleşme Nedir? Farklı Türler Nasıl Oluşur? Allopatrik Türleşme Ne Demektir? - Evrim Ağacı . Diğer türler nasıl zaman içinde oluştuysa insanda da bu olabilirdi. Ne havvanın kaburga kemiğinden oluşmasına gerek vardı ne de çocuklarının birbirleri ile çiftleşmesine.

HİCR SURESİ 26.AYET: Ayette insanın yaratım durumu bahsolunmuştur. Ve evet, insan bedenine baktığımız zaman topraktaki mineral yapısının tamamına yakınının insan vücudunda da olduğunu, hatta ve hatta neredeyse aynı değerlerde olduğunu görüyoruz. Bu konu hakkında Journal of Human Science dergisinin "earth and us" adlı makalesini okumanı şiddetle öneriyorum. Zira bu makale sana en güzel cevabı verecektir. Ayrıca bu ayete bir de dipnot ekleyeyim: birçok çeviride "balçık" yani "çamur" diye çeviriliyor. Bunu da anlayabilmiş değilim. Ayetin Arapça aslında böyle bir kelime söz konusu dahi değil. Ayette Arapça'da "toprak" anlamına gelen "salsalin" kelimesi geçiyor ama bizim çevirilerde "çamur, balçık" diye çeviriliyor

Ahahahaha kendi cevabını kendin vermişsin :D Ne diyor bilim adamları insan 2/3'ü su. Balçık desen yine çevirirdin bir şekilde :/

Bu arada karbon toprakta olmamasına rağmen insanda vardır. Silisyum toprakta yüksek oranda bulunmasına rağmen insanda hiç yoktur. Bunu nasıl açıklayacaksın ha Kuşçubaşı?

din (I)
isim, din b. (***) (di:ni) Arapça dīn1. isim, din b. (***) Tanrı'ya, doğaüstü güçlere, çeşitli kutsal varlıklara inanmayı ve tapınmayı sistemleştiren toplumsal bir kurum, diyanet
"Her dinin mabetleri bütün müminlere açıktır." - H. C. Yalçın
2. din b. (***) Bu nitelikteki inançları kurallar, kurumlar, töreler ve semboller biçiminde toplayan, sağlayan düzen
"Yazık ki bu sanat ve din bahsinde bana arkadaşlık edecek kültürde değil." - R. H. Karay
3. İnanılıp çok bağlanılan düşünce, inanç veya ülkü, kült

Keşke sözlük kullanmayı bilseydin dostum ikinci ve üçüncü anlamlar benim bahsettiğim din olgusunu tanımlıyor zaten. Dinn hakkımda ilgili gerek arkeolojik gerekse tarihsel bilgiye baktığım için bu günkü iddamı ortaya atabiliyorum. Biraz da bunlardan bahsedelim.Tarihe(yazılı kaynaklarda) ilk ismi geçen kişi kushimdir ve kushim ambarlardan sorumlu eski bir mısırlıdır şaşırtıcı olansa tarihte ilk ismi geçen kişi ne İslam mitolojilerinde sahifeleriyle bilinen peygamberlerdır ne de 124.000 diye rivayet edilen peygamberlerden birisidir.

Ne oldu canım benim ? Birinci anlam hoşuna gitmedi herhalde ? Yahut TDK'nın sözcüğün anlamlarını önemine göre sıraya dizişini görmezlikten geliyor gibisin. Ben miyim manipüle eden :) Yapmaaa! :D TDK'nın başa koyduğu anlamı atıp ikinci ve üçüncü anlamları kabul etmek manipulenin alası değil de nedir ? Bak ben sana paşa paşa birinci sıradaki anlamı ile geldim. Merak etme mesele etimolojiyse senin ipe sapa gelmez ikincil ve üçüncül anlam arayışlarına başvurmam, direkt giderim en baştaki anlam yapısına göre tartışırım.

Kaldı ki, gel sana biraz ders vereyim: "Din" kelimesinin kökeni "d-y-n"den gelmektedir. Arapçaya Farsçadan geçmiştir. Farslara ise Rab ve Zerdüşti, bilhassa Ahriman ekolünden kalan bir kelimedir. Yani kelimenin etimolojik kökeni de tanrı ve tanrılara dayanıyor. Hele şunu bi öğren önce :)

Kushim meselesine gelince, birileri Homo Sapiens'i okuyup gaza gelmiş anlaşılan :) Peki öyleyse, söndürelim hemen bu hevesi. Öncelikle, Kushim Mısırlı değil Sümerlidir. Bu cehaletini bi kapayalım ve meseleye gelelim, o döneme dair en eski tabletin Kushim adlı muhasebe kaydı tutan bir insana ait olması, o yazıyı dünyadaki ilk yazı yapmaz. Kaldı ki, insanlar muhasebe yapabilecek kadar ileri gitmişlerse bundan çok daha fazla şey de yazmışlar demektir. Sen Kushim'in muhasebe tabletini dünyadaki ilk yazı sandın herhalde, ha ? :) Bak ne diyor Profesör Harari: bulunan en eski tablet.

Yine aynı şeyi yapmışsın ikinci ve asıl açıklayıcı öğrneği görmezden gelmişsin (bu da güzel bir manipülasyon kuralıdır). O biricik dinin derk ki fakiri gözet cart curt. Teşekürler din sayede doğal seçilimi engelledik genlerimiz duman oldu. Ama iylik yaptık demi. Bak dostum ben hala sözümün arlasındayım ilk örnek yeteri kadar açıklayıcı olmadı . Yamyam kabilelerde insan eti yemek gayet normalken günümüz toplumunda bunu yapmak çok yadırganır ,yanlış kabul edilir. İyiyi kötüyü doğruyu yanlışı içinde bulunulan konum belirler bu ne demektir evrensel iyi yoksa evrensel din yoktur.

Homo Sapiens'i okumasına okumuşsun, iyi güzel ama Homo Sapiens'in beynini araştırmayı unutmuşsun. İnsan beyni ön frontal korteksi dolayısı ile zeka seviyesi bir hayli ileride olan bir canlıdır. Yani senin hayvanlara özgü doğal seçilimdir, kaliteli gendir vesairedir bunları kolayca aşabilecek bir yapıya sahiptir. Uyan Kyder uyan! Ormanlardan çıkalı çok oldu biz, artık uzaya çıkıyoruz :) Gen kalitesiz diye telaşlanma yiğidim, kaliteli yapmasını da öğreniyoruz. İnsanlık her şeyi öğreniyor. Sizin bir elinde muz diğer elinde mızrak, g*tünde yaprakla gezen mağara adamı figürünü bizler aşalı çok oldu. Bu yüzden bu konuya girmiyorum bile.

Ve evet, şu evrensel doğrular yanlışlar meselesine gelelim, yamyam kabilelerden falan bahsetmişsin. Sana şöyle bir örnek vereceğim: bağlı bulunduğun okulun ya da işyerinin belli başlı kuralları vardır, değil mi ? Bu kuralları çiğnemen iyi değildir. Ha istersen çiğneyebilirsin de. İstersen şimdi amuda kalkıp Samba dansı da yapabilirsin. Yani, kim karışabilir ki sana ? Sonuçta özgür iradeye sahip canlılarız. Git okulun, iş yerinin tüm kurallarını çiğne, bunda serbestsin. Ha nitekim sonunda cezasını alırsın.

Semavi dinlerde de bu tam olarak geçerlidir. İstediğini yap lan, Allah şimşek mi indiriyor sanki kafana dediğini yapmayınca ? İstersen git Yamyam kabilelerle et ye, istersen insanları katlet, paralarını çal. Kuralları çiğne. Ama, özetleyeyim:

Senin okulun kurallarını çiğnemen, kendi kafana göre kurallar uydurman okulun kendi kuralları olduğu gerçeğini değiştirmez.

Bu cevap yeterli oldu mu sana ? Yapayım mı şöyle biraz daha felsefe :)

Ne oldu canım benim ? Birinci anlam hoşuna gitmedi herhalde ? Yahut TDK'nın sözcüğün anlamlarını önemine göre sıraya dizişini görmezlikten geliyor gibisin. Ben miyim manipüle eden :) Yapmaaa! :D TDK'nın başa koyduğu anlamı atıp ikinci ve üçüncü anlamları kabul etmek manipulenin alası değil de nedir ? Bak ben sana paşa paşa birinci sıradaki anlamı ile geldim. Merak etme mesele etimolojiyse senin ipe sapa gelmez ikincil ve üçüncül anlam arayışlarına başvurmam, direkt giderim en baştaki anlam yapısına göre tartışırım.

Vaoouuv demek 1. anlama bakıyorsun, şunlara da bak:
- Allah'ın dünyayı 6 günde yaratması
Dünya yaraltılmadan önce dünyanın güneş etrafında dönmesinden gün hesabı yapmak ilginç
- Güneşin balçığa batması
Buna zaten bir şey demeye gerek yok
- Allah'ın dilediğini saptırması ve dilediğini doğru yola iletmesi
Allah'ın elinde olan bir şey ise bizim suçumuz yok
- Mearic suresi 4. ayete göre cebrailin allah katından dünyaya gelmesi 50.000 dünya yılı sürüyor. Kuran 610 yılında inmeye başladı. O zaman Tevrat ve İncil ne zaman geldi?

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8