Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Tanrı ezikler içindir part 2

Bro amma uzatmışsın perspektif meselesini sonrada istediğin yere çekmişsin ben bu döneme hitap etmiyor demişim sen evet etmiyor diyerek beni yanıtlamışsın anlamadım ki niye böyle gereksiz bir şey yaptın.

Bahsetmediğim şeyleri ben söylemişim gibi çürütmeye başlamışsın. Yok kurandan matematik performansı beklememiz yanlışmış dostum böyle bir beklenti de olduğumu nerde belirttim ben eski kitap eskidir içinde yeni şeylerin bulunması beklenmez ve yeni çağa ayak uyduramaması gayet normal karşılanır diyorum. Bunun da dinin evrenselliğini yok ettiğini söylüyorum sen edebiyat falan geveliyorsun.Söylemediğim şeyleri söylemişim gibi çürütmen acizlikten ibaret.

Sen hele bir daha, tekrar tekrar oku bakayım yazdığımı. Ya tam anlayamamışsın ya da manipulasyon uygulamaya çalışıyorsun, masum :) Ne demişim bak ben orada ? İslamiyet'in dönemin Arap coğrafyasından kıyamete kadar devam edecek dönemlere hitap ettiğini söylemişim, değil mi ? Diğer dinler için böyle bir iddiam yok ama. O yüzden burada gereksizliği yapan sen oluyorsun.

Ben Kur'an'a "matematik kitabı" mı dedim kardeşim :D Ne konuşuyorsun Allah'ın aşkına ya ? Sıradan bir matematik kitabı üzerinden örneklemeye çalıştım, ama anlaşılıyor ki bunu da kavrayamamışsın. Biz buna lafz sanatlarında "Misaliyet" diyoruz. Yani, detaylı bir konuyu açıklamak için basit bir örnek vermek. Anladın mı ?

Nonteist oluşu onu din olmaktan çıkarmaz dostum neyse sözlük tanımını attım zaten olursun
Din'in TDK'daki ilk ve en önemli tanımını esas alırsan tabi ki de din olmaktan çıkarır. Ha ama sen en önemli anlamı yerine ikincil ve üçüncül anlamları kabul ediyordun değil mi ? Unutmuşum Kyder'ciğim pardon. Zaten o Auguste Comte falan salaktı da bunları din başlığı altında toplamak yerine gitti Nonteist ideolojileri ortaya attı. Sen de haklısın.

Sen hele bir daha, tekrar tekrar oku bakayım yazdığımı. Ya tam anlayamamışsın ya da manipulasyon uygulamaya çalışıyorsun, masum :) Ne demişim bak ben orada ? İslamiyet'in dönemin Arap coğrafyasından kıyamete kadar devam edecek dönemlere hitap ettiğini söylemişim, değil mi ? Diğer dinler için böyle bir iddiam yok ama. O yüzden burada gereksizliği yapan sen oluyorsun.

Ben Kur'an'a "matematik kitabı" mı dedim kardeşim :D Ne konuşuyorsun Allah'ın aşkına ya ? Sıradan bir matematik kitabı üzerinden örneklemeye çalıştım, ama anlaşılıyor ki bunu da kavrayamamışsın. Biz buna lafz sanatlarında "Misaliyet" diyoruz. Yani, detaylı bir konuyu açıklamak için basit bir örnek vermek. Anladın mı ?
Biri matematik mi dedi kuran'da miras bölüşümü

Size kalsa her şey metafor/mecaz. Allah edebi sanatlarda bu kadar yetenekliyse roman falan yazsaydı.
Havvanın kaburga kemiğinden yaratıldığı yazıyor. Evrimde canlılar kaburga kemiğiyle mi oluşuyor? Sen şimdi dersin "onun içinde kemik var demek ki kemikten yaratılmış".

Şurada ne demişler tür oluşumu hakkında bak Türleşme - 2: Türleşme Nedir? Farklı Türler Nasıl Oluşur? Allopatrik Türleşme Ne Demektir? - Evrim Ağacı . Diğer türler nasıl zaman içinde oluştuysa insanda da bu olabilirdi. Ne havvanın kaburga kemiğinden oluşmasına gerek vardı ne de çocuklarının birbirleri ile çiftleşmesine.

Hah şimdi gelelim sana baş cahil. Evvela, sen cahilsin, ayrıca ne yazdığımı okuyamayan bir cahilsin. Bak bakalım ben orada "Budizm" mi yazmışım yoksa "Hinduizm" mi yazmışım ? Daha okuyamıyorsun, gelmiş burada benimle felsefe tartışma çabasına giriyorsun.

Şimdi, şu yukarıdaki tezlerine gelelim. Bahsini ettiğin Kaburga olayı ile A'raf Suresi 189.ayet ilişkilendiriliyor. Hele gel bakalım, bak ben Arapçayı üst düzeyde biliyorum, bana A'raf 189.ayetin Arapça aslında "Kaburga" kelimesinin nerede geçtiğini göstersene. Konuşma öyle oradan, kanıtla gel. İşin gücün ergence iddialarını ortaya atmak.

At bakayım hele bana at o ayeti, göreceğim o kaburga kelimesini arapça olarak. Bekliyorum.

Ahahahaha kendi cevabını kendin vermişsin :D Ne diyor bilim adamları insan 2/3'ü su. Balçık desen yine çevirirdin bir şekilde :/

Bak işte :) Sanki ben insanın tamamı toprak demişim gibi konuşuyor. Seni gidi küçük hınzır manipulatif organizma seni :) Bak bakalım ben orada "İnsanın tüm vücudu topraktır" mı demişim yoksa insan ile topraktaki minerallerin tamamına yakınının aynı olduğundan mı bahsetmişim ?

Bu arada karbon toprakta olmamasına rağmen insanda vardır. Silisyum toprakta yüksek oranda bulunmasına rağmen insanda hiç yoktur. Bunu nasıl açıklayacaksın ha Kuşçubaşı?

Bak güzel kardeşim, sözlerimi tekrarlamayı çok sevmem ama sen ikinci üçüncü hatta dördüncü anlatışta anladığın için tekrar ediyorum: insan ile topraktaki minerallerin tamamına yakını aynıdır. Hepsi değil! Yahu bunu anlamanın neresi zor ? Tamamı aynı olsa "tamamı aynıdır" derdim zaten telaş etme.

Vaoouuv demek 1. anlama bakıyorsun, şunlara da bak:
- Allah'ın dünyayı 6 günde yaratması
Dünya yaraltılmadan önce dünyanın güneş etrafında dönmesinden gün hesabı yapmak ilginç
- Güneşin balçığa batması
Buna zaten bir şey demeye gerek yok
- Allah'ın dilediğini saptırması ve dilediğini doğru yola iletmesi
Allah'ın elinde olan bir şey ise bizim suçumuz yok
- Mearic suresi 4. ayete göre cebrailin allah katından dünyaya gelmesi 50.000 dünya yılı sürüyor. Kuran 610 yılında inmeye başladı. O zaman Tevrat ve İncil ne zaman geldi?

Allah isterse Dünya'yı 1 günde de yaratır, 6 günde de yaratır, 6.000 yılda da yaratır. Bunda ne gibi bir sakınca var ?

Bahsini ettiğin fakat hatalı olarak ettiğin ayet KEHF Suresinin 86.ayetidir. Şimdi tabi sen Arapça bilmiyorsun, ha bilmesen bile ayetin Türkçe mealini açıp okumamışsın bile. O yüzden açıklamasını yapayım ben sana: öncelikle güneşin balçığa bulanmış olduğu an anlatılırken Arapça "gibi" anlamına gelen "mathal" kelimesinden türemiş "hamiathal" kelimesi kullanılır. Yani sayın cahil dostum, orada anlatılmak istenen, Zülkarneyn'in gittiği kavim öyle pis ve şer bir kavimdi ki güneş orada balçığa sıvanmış gibi kapkara duruyordu. Bu bir benzetmedir, o kavmin kötülüğü anlatılır KEHF Suresi 86.ayette.

Evet, Allah dilediğini doğru yola, dilediğini yanlış yola saptırır. Allah'ın bunu yapabilme gücü vardır. Ne oldu bundan kuşkun mu var ? Mesela sen istesen şimdi evindeki mutfağa gidip bir bıçak kapabilir ve benim profil fotoğrafıma saplayabilirsin(eminim bunu çok istiyorsundur :) ) Ya da istersen silahla gidip birini vurabilirsin. Bunları yapabilirsin, peki bunları yapıyor musun ? Hayır. Ama buna gücün var! Yani "Silahla gidip birini vurabilirim" diyebilirsin, ama gel gör ki bunu yapmıyorsun. E peki güzel kardeşim, aynısını Allah deyince niye dert oluyor sana ?

Mearic Suresi hakkında sana detaylı açıklama yapardım lakin sen uzay-zaman kavramını bilmediğin için böyle bir soru sormuşsun, benim ise sana bu kavramı anlatmaya hiç mi hiç niyetim yok, git bilen abilerine sor, hatta yolla onlar gelsinler karşıma. Sıktın ha!

Allah isterse Dünya'yı 1 günde de yaratır, 6 günde de yaratır, 6.000 yılda da yaratır. Bunda ne gibi bir sakınca var ?
Hocam burada bir küçük hata var. Tanrı zamanın dışındadır. Zaman da yaratılmıştır. Bu yüzden işte dünya yokken tanrı ne yapıyordu gibi argümanlar da türüyor.
Bu arada 6 günde yaratılma mevzusu tevratta geçiyor :)

Hocam burada bir küçük hata var. Tanrı zamanın dışındadır. Zaman da yaratılmıştır. Bu yüzden işte dünya yokken tanrı ne yapıyordu gibi argümanlar da türüyor.
Bu arada 6 günde yaratılma mevzusu tevratta geçiyor :)

Yahu işte o kadar ekmeğe bu kadar köfte :) Şimdi ben bu adama uzay-zaman kavramına dalıp anlatsam anlar mı ? Anlamaz. Başta da demiştim, ilkokul ikinci sınıfa giden yeğenime anlatır gibi anlatacağım diye. Yoksa dediğin gibi dalsak konuya beyinler yanar. O yüzden sadece felsefi savunma yapıp geçiyorum.

Beyler bu arada ufak bir dipnot düşeyim. Tamam biz şimdi burada tartışıyoruz böyle, birbirimize hunharca saldırıyoruz. Ha beni forumda tanıyanlar da bilir, ağzım bozuktur yani söverim. O yüzden size yönelik olarak algılamayın, bu forumda benden küfür yememiş bir centilmen bulmak zordur. Neden mi diyorum bunu ? Sonra Seferoğulları-Tellioğulları gibi her bulduğumuz yerde giriştirmeyelim birbirimize diye. Şimdi tartışıyoruz sonra fikir birliğine varırız başka konularda. ;)(y)

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8